Zapach drożdżowego ciasta bezsprzecznie kojarzy się z domem i bezpieczeństwem. To comfort food w czystej postaci. Ciasto drożdżowe może jednak pojawiać się na naszym stole w różnych postaciach. Mogą to być zawijane rolady z lukrem, rogaliki, słodkie bułeczki... Dzisiaj głównym bohaterem niech będzie buchta! Wypiek niezwykle słodki i maślany. Wprost idealny na podwieczorek. 

Buchta - słodkie odrywane bułeczki

Kiedy zapytacie gości, czy mają ochotę na buchtę lub buchty, nie zdziwcie się, jeśli nie do końca będą się spodziewali tego, co im podacie. Buchta ma bowiem co najmniej trzy kulinarne znaczenia. Przede wszystkim buchty to małe okrągłe drożdżowe bułeczki. Pieczemy je razem, tak by się ze sobą stykały. Po upieczeniu odrywamy pojedyncze bułeczki - stąd też ich inna nazwa: odrywańce czy urywańce. Buchty w takiej wersji możecie nadziać owocami (np.: wiśniami z kompotu) lub dżemem, posypać cukrem pudrem albo polać lukrem. Dobre będą też buchty na wytrawnie, z mięsnym nadzieniem czy posypką z ziaren sezamu lub czarnuszki. Buchta może być upieczona w tortownicy, keksówce lub płaskiej formie na babkę. 

Buchta - ciasto drożdżowe z kruszonką

Często w waszych przepisach buchta występuje jednak w innym kontekście. To po prostu podłużne ciasto drożdżowe. Najczęściej taka buchta pieczona jest w keksówce, ozdabiana kruszonką, owocową polewą czy lukrem. Buchta przygotowana w ten sposób doskonale pasuje na śniadanie - ukrójcie kawałek i posmarujcie masłem, do kawy jak znalazł. Z nieco podsuszonej buchty można natomiast z powodzeniem zrobić francuskie tosty, w tym przypadku buchta godnie zastąpi chałkę. Kromki wystarczy zamoczyć w rozmąconym z mlekiem jajku, doprawić szczyptą cynamonu i usmażyć na patelni z rozpuszczonym klarowanym masłem.

Jak zrobić buchty na parze?

Buchty to także określenie... bułeczek na parze, czyli inaczej parowańców i pampuchów. Pulchne okrągłe kluski gotujemy w parowarze lub specjalnym sitku, które stawiamy na garnku z wrzącą wodą. Niekiedy buchta na parze przygotowuje się na garnku z rozpiętą gazą lub czystą ściereczką kuchenną. Taka metoda była często praktykowana przez nasze mamy i babcie. W takiej formie buchty mają wielorakie możliwości podania. Można by powiedzieć, że są nieskończone, gdyż ogranicza nas wyobraźnia. Koniecznie spróbujcie buchta w wersji z dżemem lub słodkim owocowym sosem, a kiedy znudzą was słodkie smaki, sięgnijcie po sosy mięsne.