Sos karmelowy

Jak powstaje sos karmelowy?

Ci, którym zdarzyło się kiedykolwiek kupić gotowy sos karmelowy w sklepie, mocno się zapewne zdziwią, ale taki sos otrzymuje się w domowej kuchni w niecałe dwadzieścia minut. Wystarczy wsypać do garnka trochę cukru, ustawić średnią moc palnika i poczekać, aż biały proszek ulegnie karmelizacji. Potrwa to około kwadransa. Na zakończenie całego procesu należy jeszcze dodać masło i śmietanę oraz - ewentualnie - szczyptę soli dla smaku. Gotowy sos przechowujemy w lodówce.

Mogłoby się zatem wydawać, że przygotowanie płynnego karmelu nie niesie z sobą żadnych trudności. Niestety, na kogoś, kto robi to po raz pierwszy, czyha kilka małych pułapek. Przede wszystkim, sos karmelowy dość łatwo się przypala - niejednokrotnie trzeba się nauczyć "wyczuwać" funkcjonowanie własnej kuchenki, zanim wystarczająco opanujemy proces karmelizacji.

Inna problematyczna kwestia to dobór odpowiedniego naczynia. Garnek powinien być masywny, z grubym i szerokim dnem; dopuszczalna jest również ciężka patelnia. Cukier rozsypujemy równomiernie, aby całość nabrała złotego koloru. Nie należy go mieszać, można natomiast co jakiś czas potrząsać naczyniem. Należy także uważać, aby nasz karmel nie nabrał zbyt ciemnego koloru, bo będzie gorzki w smaku.

Po dodaniu masła całość mieszamy trzepaczką. Czynność tę kontynuujemy, powoli wlewając śmietanę. Sos można przechowywać w warunkach chłodniczych do kilku tygodni. Po wyjęciu z lodówki dobrze jest ogrzać pojemnik w gorącej wodzie, gdyż zimny sos karmelowy okaże się zapewne zbyt gęsty. 

Do czego pasuje sos karmelowy?

Cukier karmelowy doceniają zwłaszcza miłośnicy wszelkiego rodzaju deserów. Będzie on bowiem znakomitym uzupełnieniem ciast, dań obiadowych na słodko, a nawet niektórych napojów. Najmłodsze dzieci decydują się czasami wyjadać karmel wprost ze słoika, ale akurat ten pomysł nie wydaje się zbyt dobry - samym sosem trudno się najeść, bez problemu można zaś dostać mdłości. 

Z pewnością warto jednak dodawać sos karmelowy do naleśników, lodów albo kawy - najlepiej w towarzystwie bitej śmietany. Kilka dodatkowych minut w kuchni pozwoli nam wzbogacić smak dowolnej przekąski. Znacznie podniosą się również jej walory estetyczne, co nie pozostaje bez znaczenia, jeśli przygotowujemy akurat deser dla zaproszonych gości. 

Sos karmelowy nadaje się także do tradycyjnych dań obiadowych, o ile zechcemy podać je na słodko. Dobry przykład stanowią potrawy mączne: pierogi bądź kopytka. Nie każdemu przypadną pewnie do gustu w wersji karmelowej, ale mały kuchenny eksperyment pozwoli przynajmniej przełamać kuchenną monotonię. 

Przepisy z sosem karmelowym

Sos karmelowy stanowi zatem przede wszystkim dodatek do udanego deseru - takiego, który można by wprawdzie podawać samodzielnie, ale po polaniu go sosem osiągamy jeszcze lepszy efekt. Dobrym przykładem są belgijskie gofry z karmelem; gęsty i słodki sos nadaje im wyrazistości. W podobny sposób uatrakcyjnimy również nasze racuszki bananowe z sosem karmelowym, nie wspominając już o lodach czy naleśnikach. 

Co istotne, karmel nie musi odgrywać wyłącznie roli dodatku - istnieją słodkości, które bez niego nie mają racji bytu. Należy do nich niewątpliwie krajanka karmelowa (gdzie sos idealnie komponuje się z serkiem mascarpone) albo tarta karmelowa z truskawkami. To ostatnie ciasto jest szczególnie warte uwagi, zawiera bowiem krem na bazie sosu karmelowego z dodatkiem mascarpone i słodkiej śmietanki. Krem okazuje się tak pyszny, że można go dosłownie wyjadać łyżkami. 

Jeszcze jeden pomysł stanowią francuskie ciastka z karmelową brzoskwinią. Po raz kolejny przekonamy się, jak pyszne jest połączenie karmelu z owocami. 

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 26

4.46 (183 ocen)

Tort słony karmel

To może cię zainteresować