Mleko w proszku

Czy mleko w proszku jest zdrowe?

Publikacje na temat zdrowego odżywiania często alarmują, aby nie kupować produktów z mlekiem w proszku w składzie. Warto podkreślić, że ostrzeżenia te często są nieco na wyrost. Mleko w proszku nie jest sztucznie pozyskaną substancją, a jedynie poddaną pasteryzacji. Mimo że zawiera mniej wartości odżywczych od zwykłego mleka, szczególnie w zakresie witaminy A, witamin z grupy B czy kwasu foliowego, nadal znajdziemy w nim wartościowe składniki, takie jak: białko, lipidy, wapń czy nienasycone kwasy tłuszczowe.

Trzeba jedynie pamiętać, że mleko w proszku jest dość kaloryczne: 1 łyżka zawiera około 50 kcal. Zalicza się je do grupy produktów wysuszonych, zawierających oksysterole - pochodne cholesterolu, które w nadmiarze mogą przyczynić się do powstawania zmian miażdżycowych. W kuchni jednak raczej nikt nie sięga po ilości, które mogłyby być groźne.

Najważniejszą zaletą mleka w proszku jest długi termin przydatności do spożycia. To z tego powodu wykorzystuje się je w przemyśle spożywczym, ale także w domowej kuchni i w podróży.

Mleko w proszku - wartości odżywcze

Mleko w proszku to po prostu zwykłe mleko, które poddane zostało procesowi pasteryzacji, a następnie pozbawione wody i wysuszone. W produkcie pierwotnym znajduje się wiele substancji odżywczych, najważniejszych witamin i minerałów. Obróbka, wskutek której powstaje mleko w proszku, usuwa wodę wraz z częścią dobroczynnych składników. Efektem jest powstanie suchej masy o mniejszej wartości.

Mimo to mleko w proszku nie jest zupełnie bezwartościowe. Znajdziemy w nim przede wszystkim białko stanowiące podstawowy element budulcowy organizmu ludzkiego, lipidy ważne dla skóry, a także nienasycone kwasy tłuszczowe, które spełniają w organizmie wiele ważnych. Mleko w proszku zawiera również kwas mlekowy wpływający na produkcję kolagenu, wapń, fosfor, potas, witaminy z grupy B oraz witaminę A, C, D, E, K i PP.

Jak zrobić mleko w proszku?

Aby przekształcić mleko w proszku w płyn, należy po prostu połączyć produkt z wodą. Na opakowaniu znajdują się zawsze instrukcje producenta, informujące, jak zrobić napój i jakie proporcje zachować dla uzyskania konkretnej zawartości tłuszczu. Proszek łączy się najpierw z niewielką ilością wody w temperaturze około 40-50°C, dokładnie rozciera, usuwając grudki, a później łączy z docelową ilością płynu i, mieszając, gotuje.

Tak przygotowane mleko można pić samodzielnie lub użyć jako bazę do koktajli i gorących napojów. Mleko w proszku wykorzystuje się również w roli dodatku do mas i kremów, wpływającego na smak i konsystencję. Wówczas nie trzeba go rozrabiać, gdyż stosuje się sproszkowany wariant. Efektem są masy doskonałe do przełożenia biszkoptu lub wafli, kremy do kanapek i naleśników. Masy mleczne świetnie smakują też z goframi. Niektórzy nadal pamiętają PRL-owskie bloki czekoladowe o ciemnej lub białej barwie z dodatkiem bakalii, herbatników lub owoców.

Najpopularniejsze wypieki z wykorzystaniem mleka w proszku to ciasta nawiązujące do smaku kultowych batoników lub wariacje na temat karmelowych deserów. Z mleka w proszku zrobić można również domową chałwę, pralinki o różnych smakach, odżywcze batony. Można dodawać do nich odżywki białkowe, co podniesie ich wartość w oczach sportowców. Mleko w proszku stosowane bywa także w wielu wypiekach: bułkach, chlebach, ciastach drożdżowych. Dodatek ten poprawia strukturę i nadaje ciekawą nutę smakową.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 80

3.63 (130 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

piernik milky way

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Tort choinki

To może cię zainteresować