Mintaj

Właściwości mintaja

Ryba mintaj w polskich sklepach dostępna jest przeważnie w formie filetów i paluszków rybnych. Obie opcje są chętnie wybierane przez osoby liczące kalorie. W tym przypadku w 100 gramach znajdziemy jedynie 56 kcal. Dla porównania taka sama ilość łososia dostarcza około 180 kcal, śledzia - 150 kcal, a makreli - aż 205 kcal. Mintaj jest także niskotłuszczowy, co dla jednych może być zaletą, ale dla innych wadą. Skorzystają osoby na dietach redukcyjnych, jednak ów mintaj fit to nieco gorsza wiadomość dla zmagających się z dolegliwościami układu krążenia, potrzebujących zdrowego tłuszczu.

Jakie wartości odżywcze zawiera mintaj? Przede wszystkim wysokoproteinowa: mintaj białko ma na poziomie 12%. Dodatkowo istotna jest również obecność selenu, witamin D oraz A i fosforu. Bardzo ważne jest, że mintaj ryba morska zawiera mało rtęci.

Jak doprawić mintaja?

Jeśli znana jest już odpowiedź na pytanie "mintaj: co to za ryba?", pora zastanowić się nad jego przygotowywaniem. Pierwszym krokiem jest właściwe doprawienie ryby. Poza tradycyjną solą i pieprzem doskonale sprawdzają się w tej roli zioła. Niezależnie od tego, czy sięgniemy po świeże, czy po suszone, z pewnością wydobędą pełnię aromatu.

Bardzo często do przyprawiania ryb wykorzystywany jest koperek. Pasuje także do mintaja, szczególnie w zestawieniu z cytryną i dużą ilością świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Równie uniwersalny jest estragon, choć - w porównaniu do koperku - ma intensywniejszy i bardziej dominujący smak. Łatwo przy jego użyciu zrobić filety z mintaja po francusku. Świetny będzie także rozmaryn, która nada rybie musztardowego posmaku. Można łączyć go z cytrusami i pieprzem cytrynowym. Kotlety rybne doprawione rozmarynem zyskają dużo aromatu.

Świetnie sprawdzi się także oregano, które podkreśla smak przede wszystkim delikatnych i chudych ryb. Jest na tyle intensywne, że - poza odrobiną tłuszczu - nie potrzebuje już dodatków. Podobnie smaczny będzie mintaj w bazylii lub mintaj zapiekany z porem i mozzarellą posypany kombinacją ziół.

Z czym podawać mintaja?

Przy serwowaniu ryb mamy dużą dowolność w kwestii dodatków. Podobnie jest z mintajem. Znakomicie smakuje on samodzielnie, skropiony tylko sokiem z cytryny. W wersji na bogato podawać go można z ziemniakami lub frytkami. Frytki do ryby usmażyć można również z innych niż ziemniaki warzyw: batatów, marchewki, pietruszki czy buraka.

Ryby doskonale komponują się także z duszonymi warzywami lub surówkami, szczególnie ostrymi w smaku. Warto wypróbować także kiszonki, które znakomicie podkreślają smak ryb duszonych.

Pomysły na potrawy

Ryba mintaj dość często podawana jest jako danie obiadowe. Można smażyć go w tradycyjnej złocistej panierce, ugotować na parze z warzywami lub upiec. Doskonale pasują do takich wersji sosy: koperkowy, czosnkowy lub ziołowy. Zwykłą bułkę tartą można zastąpić panierką panko lub płatkami owsianymi czy orzechami.

Mintaj bardzo dobrze komponuje się również z sałatami, jarmużem, szpinakiem. Na wigilijną wieczerzę wykorzystywany jest do tradycyjnej ryby po grecku. Mięso mintaja może stanowić również ważny składnik różnego rodzaju zapiekanek, wytrawnych tart oraz - po uprzednim ugotowaniu lub upieczeniu - sałatek.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 101

5 (161 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Mintaj pod kołderką

4.5 (182 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Mintaj z brokułami

4.5 (161 ocen)

Opublikowany w Magazynie
kotlety rybne

4.5 (161 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Kotlety rybne

zlotko przepyszne kotlety 25 min

4.5 (141 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Mintaj z warzywami

4.5 (170 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Ryba w warzywach

4.5 (170 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Ryba w warzywach

RedakcjaPP Często przyrządzam dania dla mojego chłopaka 50 min

To może cię zainteresować