Kurczak

Jak przygotować kurczaka?

Kurczak nie należy do dań szczególnie skomplikowanych, więc z jego przyrządzeniem powinien sobie poradzić właściwie każdy. Przystępując do tego zadania po raz pierwszy, nie sposób jednak nie zadać sobie kilku podstawowych pytań. W jakiej temperaturze piec kurczaka? W całości czy w częściach? Jakich zasad należałoby przy okazji przestrzegać?

Temperatura pieczenia kurczaka posiada fundamentalne znaczenie. Jeśli będzie zbyt wysoka, mięso ulegnie z wierzchu przypaleniu, zaś w środku całkiem wyschnie. Z kolei zbyt niska temperatura sprawi, że nasze danie będzie półsurowe. O konkretnej wartości temperatury decyduje fakt, czy zamierzamy piec kurczaka w całości, czy w kawałkach (a jeśli tak, to w jakich).

Jak upiec kurczaka w całości? Generalnie przyjmuje się, że pieczenie powinno się odbyć w 180 stopniach Celsjusza. Czas wynosi godzinę na każdy kilogram mięsa. Jeżeli więc nasz kurczak waży półtora kilo, powinien trafić do piekarnika na półtorej godziny.

Udka z kurczaka bywają pieczone na kilka sposobów. Najpopularniejszy zakłada pieczenie w 200 stopniach przez około 50 minut. Całe przedsięwzięcie można sobie podzielić na dwa etapy: najpierw wstawić kurczaka pod przykryciem do piekarnika na 20 minut, a później zdjąć przykrycie i wstawić mięso na kolejne pół godziny. Dzięki takiemu zabiegowi mięso i skórka uzyskają optymalny wygląd i smak, nie przypalając się i nie wysychając. 

Pierś z kurczaka dobrze jest piec przy 180 stopniach przez 25-30 minut. Wielu osobom wydaje się, pół godziny to zdecydowanie za mało, lecz przedłużanie tego czasu potrafi mocno przesuszyć mięso. Przy okazji warto wspomnieć, że pierś powinna być pieczona ze skórą. Zabezpieczy ją ona przed utratą wody, a przy okazji lekko natłuści. Jeśli smak skórki nam nie odpowiada, możemy ją zdjąć przed podaniem potrawy.

Ogólnie doradza się, aby mięso wyjąć z lodówki na godzinę przed pieczeniem. Jeśli bowiem włożymy zmarzniętego kurczaka bezpośrednio do piekarnika, będzie się nierównomiernie piekł wewnątrz i na zewnątrz.   

Jak doprawić kurczaka?

Po upieczeniu należy sobie jeszcze zadać pytanie, jak przyprawić kurczaka. Kuchenni eksperci pouczają, że drób to mięso niezwykle delikatne. Właściwie dobrane przyprawy potrafią więc nadać mu charakteru i całkowicie zmienić jego smak. Powinniśmy jedynie uważać, żeby z niczym nie przesadzić. 

Do kurczaka idealnie pasują przyprawy takie jak curry, estragon i tymianek, a także rozmaryn czy szałwia. Dobrze sprawdzają się także przyprawy orientalne, odwołujące się na przykład do kuchni indyjskiej. 

Pomysły na dania z kurczakiem

Powodzenie kurczaka wynika niewątpliwie z tego, że można go serwować na wiele sposobów. Nawet najbardziej popularną pierś podaje się przecież rozmaicie: jako gulasz drobiowy z papryką, filet zapiekany z pomidorami albo w postaci faszerowanej. Z kolei pierś z kurczaka w sosie śmietanowym posiada opinię dania nie tylko wybornego, lecz także prostego w przyrządzeniu. 

Kurczaka doceniają także wielbiciele dań makaronowych. Makaron zapiekany z kurczakiem i młodym szpinakiem to wymarzona potrawa weekendowa, a także przysmak, za którym często rozglądamy się w wegetariańskich restauracjach. Może z nim konkurować chyba tylko kremowe risotto z kurczakiem i fasolką szparagową - idealne danie dla osób lubiących jeść zdrowo i dobrze. 

Wielu rodziców zadaje sobie dodatkowo pytanie, co zrobić z piersią kurczaka, jeśli chcemy przygotować obiad atrakcyjny dla dzieci. Odpowiedź może być tylko jedna: nuggetsy! Co prawda nie uda nam się pewnie dorównać kurczaczkom serwowanym w barach szybkiej obsługi, ale istnieje nadzieja, że dzieci docenią nasze dobre intencje. I dojedzą obiad do końca.  

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 8776

4.44 (212 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Sałatka tortowa

4.49 (179 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Rajska sałatka

4.88 (187 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Zapiekanka gyros

4.88 (187 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Zapiekanka gyros

Kasia_S przepyszna, moja rodzina sama się o nią upomina 1 godz. 30 min

4.48 (189 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

rolada drobiowo pieczarkowa nadziewana serem

4.97 (191 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Galareta drobiowa z jajkiem i groszkiem

4.97 (191 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Galareta drobiowa z jajkiem i groszkiem

Kasia_S podana w formie babki będzie pyszną ozdobą stołu 24 godz.

5 (193 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

kurczak paprykowo-oliwkowy

0 (0 ocen)

Zdobywca nagrody

Bajgle z kurczakiem

4.5 (151 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Kolorowy przekładaniec

4.5 (193 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

kluseczki z mięsemw  delikatnym sosie

To może cię zainteresować