Zupy bez mięsa

Choć wiele osób uważa, że do zrobienia zupy konieczne jest użycie mięsa czy kości zwierzęcych, w rzeczywistości zupa bez mięsa istnieje i może pozytywnie zaskoczyć smakiem. Dlaczego warto robić takie zupy? Jaki wydobyć smak z warzyw?

Liczba przepisów: 418

Zupa bez mięsa dla dzieci

Zupa bez mięsa to świetne rozwiązanie dla najmłodszych. Dzieci do 1 roku życia nie powinny jeść wywarów mięsnych, więc wegetariańska zupa to w ich przypadku najlepsze rozwiązanie. Jednak warto podawać tego typu zupy także starszym dzieciom. Warzywa są bowiem bogatym źródłem witamin. Niestety dzieci nie zawsze mają ochotę na surową marchew, pietruszkę czy pomidora. Wówczas zupa jest świetnym sposobem na przemycenie warzyw w diecie.

Wiele dzieci uwielbia zupy krem. Ich konsystencja sprawia, że nawet niejadek, który nie lubi gdy coś w zupie „pływa”, chętnie zje taki obiad. Jeśli więc Twoje dziecko niekoniecznie lubi surowe lub ugotowane warzywa w stałej postaci, najlepiej będzie wprowadzić je do diety w formie zup. Wegeteriańska zupa wbrew pozorom może być bardzo smaczna i zdrowa.

Warzywna zupa bez mięsa   

Zupa bez mięsa może być przygotowana na wiele sposobów – jako smaczny krem z sezonowych warzyw, czy wegetariańska wersja pomidorowej, a nawet krupniku. To świetny sposób na wprowadzenie warzyw do diety, nie tylko w przypadku dzieci, ale także dorosłych. W końcu przyjmowanie witamin, w które bogate są warzywa jest bardzo ważne.

Niestety nie zawsze mamy czas, a nawet ochotę na przygotowywanie warzywnych sałatek czy jedzenie surowych warzyw. Zupy są świetnym sposobem, by szybko i prosto wprowadzić do jadłospisu dużą ilość warzyw. Nie powinny ich unikać osoby walczące ze zbędnymi kilogramami. Zupy, szczególnie te przygotowane na bazie warzyw, są niskokaloryczne, a przy dobraniu odpowiednich dodatków mogą być naprawdę sycące. Kremy z grzankami czy groszkiem ptysiowym lub wywary z dodatkiem kaszy mogą być pełnowartościowym obiadem, szczególnie w przypadku osób będących na redukcji. Zupy sprawdzają się zarówno zimą i jesienią, jak i latem.

Chłodniki czy zupy owocowe to idealne rozwiązanie na wysokie temperatury, gdy po prostu brak nam ochoty na dwudaniowy sycący obiad. Natomiast zimą chętnie sięgamy po rozgrzewające wywary i zupy krem. Jesień to idealna pora na zupę dyniową czy cukiniową. Zimą warto postawić na bardziej sycące wywary, z dodatkiem kaszy czy makaronu. Wówczas warto rozgrzewać się ciepłymi i pożywnymi zupami. Wyziębiony organizm jest bowiem bardziej podatny na infekcje. Ta pora sprzyja dodawaniu do zup aromatycznych i nieco ostrzejszych przypraw, a także cebuli i czosnku, które są naszymi sprzymierzeńcami w walce z chorobami.

Jak ugotować zupę bez mięsa?

Wegetariańska zupa wbrew pozorom nie jest trudna do przygotowania. Podstawą jest oczywiście wywar, na bazie którego można robić przeróżne zupy, kremy, a nawet sosy. Do jego zrobienia wcale nie trzeba używać mięsa ani kości zwierzęcych. W zupełności wystarczą warzywa, woda i aromatyczne przyprawy. 

Do przygotowania bulionu można użyć niemal dowolnych warzyw. Dobrze sprawdzą się: marchew, seler, por, pietruszka, kapusta biała, cebula i czosnek. Na 2 marchewki, 2 pietruszki i 1 małą cebulę wystarczy po niewielkim kawałku selera, pora i kapusty. Czosnek dodaj w zależności od tego jaką intensywność wywaru chcesz uzyskać. Warzywa przed włożeniem do garnka dokładnie umyj, a marchew, pietruszkę i seler obierz ze skóry. Po włożeniu warzyw do garnka zalej je wodą, tak by je przykrywała i znajdowała się mniej więcej 2 – 3 cm nad nimi. 

Dobrym sposobem na lepszy smak oraz wyrazisty kolor jest opalenie cebuli nad palnikiem. Warzywa gotuj do wrzenia, a następnie zmniejsz ogień, dodaj tymianek, ziele angielskie, liść laurowy, pieprz oraz sól i gotuj na małym ogniu przez ok. 1,5 – 2 godziny. Po zdjęciu z ognia wszystkie warzywa w bulionie powinny być miękkie. Wtedy wyjmij je z garnka. Aby wywar był bardziej klarowny możesz przelać go przez sitko. Taki wywar możesz użyć do zrobienia zupy, a także poporcjować i część po wystygnięciu zamrozić.