zupa krem z papryki

Krem z pieczonej papryki to bardzo popularny posiłek, który jest prosty i szybki w przygotowaniu. Taką zupę może wykonać każdy w swoim domu, a jej przygotowanie nie wymaga od nas większego przygotowania. Jest to posiłek, który możemy przygotować i zjeść w każdym momencie dnia.

Liczba przepisów: 10

0 (0 ocen)

Zdobywca nagrody

 Zupa krem z pieczonej papryki

Z jakiej papryki robimy zupę krem?

Takie danie możemy zrobić na wiele różnych sposobów, dlatego nie może dziwić ilość przepisów, które możemy znaleźć w internecie lub w książkach kulinarnych. Zupa z pieczonej papryki to najczęściej wykorzystywany przepis przez ludzi, którzy lubią pieczoną paprykę, będzie to danie wręcz idealne. Co gdy jednak ktoś nie lubi smaku pieczonej papryki? W takich przypadkach polecamy przepis „zupa krem z papryki i pomidorów”. Takie połączenie skutecznie niweluje smak pieczonej papryki.

Do wykonania takiej zupy możemy również wykorzystać ziemniaki, które dodadzą naszej zupie kolorów, a także nieco ziemniaczanego smaku. Zupa krem z papryki i ziemniaków, to dobra propozycja dla osób, które chcą swojemu posiłkowi dodać nieco kalorii i składników odżywczych. Istnieje wiele sposobów na przygotowanie takiej zupy, ale w większości przypadków wykorzystuje się smażoną paprykę. Zupa krem z papryki czerwonej surowej, to rzadkość – nie jest ona aż tak aromatyczna, ponieważ smak surowej papryki jest o wiele słabszy niż papryki po obróbce termicznej.

Najlepsze przepisy na zupę krem z papryki

Podstawowym wariantem zupy krem z papryki jest danie wykonane z pieczonej papryki. Przygotowanie takiego dania jest bardzo proste, ale nie jest tak szybkie jak, chociażby zrobienie zupy krem z groszku. Aby zrobić zupę krem z pieczonej papryki, musimy poświęcić co najmniej godzinę, ale efekt jest bardzo smaczny i delikatny. Taką zupę najlepiej podać w towarzystwie pestek dyni lub śmietany.

Zupa krem z papryki na ostro, to kolejny uwielbiany przez ludzi sposób przygotowania tego dania. Połączenie smaku papryki z nutą pikanterii jest jednym z lepszych połączeń. Jeśli chcesz uzyskać jak najbardziej ostrą zupę, nie należy jej wybielać – jak powszechnie wiadomo, nabiał w postaci płynnej niweluje uczucie ostrości, które dla niektórych ludzi jest po prostu bardzo ważnym aspektem w kuchni.

Co powiecie na lekkie urozmaicenie klasycznego kremu z papryki? Zupa krem z papryki z grzankami lub ptysiami jest bardzo smaczna, a gładką konsystencję kremu przełamują chrupiące grzanki. Po prostu niebo w gębie! Zupa krem z papryki – thermomix może wyręczyć Cię w tym, a także pozwoli zaproponować wiele różnych przepisów, które zasmakują każdemu domownikowi.

Jak podajemy zupę krem z papryki?

Zupa krem z papryki, ma wiele wspólnego z zupą krem z pomidorów. Oprócz łączącego ich koloru można znaleźć kolejną wspólną rzecz – są nią dodatki, które dodajemy do obu zup. Zupa krem z papryki z grzankami, to totalna podstawa, jeśli chodzi o urozmaicanie tego dania dodatkami. Do tego posiłku możesz dodać również parmezan – rozpuszczony ser doda serowego smaku, a także sprawi, że zupa będzie się nieco „ciągnąć”. Zupa krem z papryki z serkiem topionym, również może okazać się bardzo smaczna. Jest to bardzo dobra alternatywa dla parmezanu. Oczywiście taki krem można również podać z dodatkiem mięsnym. Będą do niej pasować np. smażone chorizo, które nada naszemu daniu nieco hiszpańskiej nuty, smażony boczek lub szynka parmeńska. Taką zupę można urozmaicić na wiele różnych sposobów, które dodadzą jej walorów smakowych.

Ile kalorii ma zupa krem z papryki?

Zupa krem z papryki fit jest bardzo zdrowym wyborem, który ma minimalną ilość kilokalorii. Jest ona nieco lżejsza od innych popularnych kremów, ale mniejsza ilość kilokalorii nie oznacza, że nie jest ona tak smaczna jak inne zupy krem. Zjedzenie takiej zupy nie przyczyni się mocno do pojawienia się mankamentów naszej sylwetki, ponieważ ma ona zaledwie 121 kcal na 100 gramów zupy.

Jakie składniki odżywcze ma zupa krem z papryki?

Zupa krem z papryki bez wątpienia nie należy do najbogatszych dań pod względem liczby składników odżywczych. W 100 g zupy znajduje się 1,49 g tłuszczu, 3,71 g węglowodanów, a także 1,29 g białka.

To może cię zainteresować