Zupa kalafiorowa

Zupa kalafiorowa jak u babci, to z pewnością wyzwanie kulinarne, ale jej zrobienie nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać na pierwszy rzut oka. Odpowiedni smak zupy kalafiorowej, jest kwestią dobrze dobranych przypraw oraz świeżych składników. Kiedy poświęcisz niespełna godzinę na przygotowanie tego dania, to możesz mieć pewność, że zupa kalafiorowa zachwyci twoich bliskich. Warto zastosować się do kilku porad w tej kwestii.

Liczba przepisów: 71

5 (3 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Zupa krem  z pieczonego kalafiora

4.5 (195 ocen)

Zdobywca nagrody

Pożywna kalafiorowa bez śmietany z zacierkami

Czy do zupy kalafiorowej dodaje się śmietanę?

Pyszna zupa kalafiorowa składa się ze stosunkowo niewielu składników, ale jedną z podstaw, która przewija się w wielu przepisach, jest zastosowanie śmietany. Najlepsza będzie do tego śmietana 18% lub 30%; wybór zależy od tego, jaką konsystencję chcesz uzyskać. Zastosowanie śmietany jest kluczowe, ponieważ od niej zależy gęstość zupy. Odpowiednia zupa kalafiorowa powinna być dość gęsta, szczególnie kiedy chcesz, aby wyszła zupa kalafiorowa krem.

Na jakim mięsie robimy zupę kalafiorową?

Warto wiedzieć, że nie istnieje jeden odpowiedni przepis na zupę kalafiorową, w związku z czym można kombinować z wyborem niektórych składników. Najczęściej do jej przygotowania używa się kurczaka, choć opinie na temat konkretnej jego części są rozbieżne. Aby zupa kalafiorowa na rosole wyszła wyśmienita, niektórzy używają skrzydełka z kurczaka, a inni udka. W praktyce różnica smaku będzie tu niemal niewyczuwalna i wszystko zależy od tego, co akurat masz pod ręką albo który z tych elementów wygodniej ci się przygotowuje.

Z wybranej części kurczaka przyrządza się rzecz jasna bulion, który będzie niejako podstawą całej zupy. Warto zwrócić szczególną uwagę na jego odpowiednie doprawienie oraz długość duszenia mięsa, aby bulion był aromatyczny i po prostu smaczny.

Najlepsze przepisy na zupę kalafiorową

Pyszna zupa kalafiorowa składa się z kilku odpowiednio dobranych składników. Podstawą jest rzecz jasna kalafior (w zależności od jego wielkości jeden lub pół). Do tego wspomniana śmietana oraz kawałki kurczaka, a także włoszczyzna, dzięki której zupa nabierze odpowiedniego smaku i charakteru. Oczywiście można zdecydować się na gotową, mrożoną włoszczyznę, ale spodziewaj się lepszego efektu, kiedy zastosujesz świeżą marchew, selera, pora, czy włoską kapustę. Różnica w aromacie jest zauważalna na korzyść świeżych składników; a trzeba przyznać, że nie są droższe od swoich mrożonych odpowiedników.

Jakie przyprawy dodaje się do zupy kalafiorowej?

Aby odpowiednio doprawić zupę kalafiorową, nie potrzeba przesadnej finezji. Wystarczą podstawowe składniki, spośród których wyszczególnić należy pieprz, sól morską, czy masło klarowane, które nada zupie odpowiedniego posmaku. Wskazane jest również zastosowanie świeżych ziół, takich jak na przykład seler korzeniowy, lubczyk, czy natka pietruszki. Przyda się także natka pietruszki, a dla wielu osób najsmaczniejsza jest zupa kalafiorowa z koperkiem.

Z czym podajemy zupę kalafiorową?

Ta kwestia również zależy w największej mierze od tego, jakie masz upodobania. O ile przepisy na samą zupę są bardzo do siebie zbliżone, o tyle w kwestii dodatków można pokusić się o kilka składników. Bardzo często przygotowywana jest, chociażby zupa kalafiorowa z ryżem lub makaronem, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby zdecydować się na użycie ziemniaków.

Zupa kalafiorowa z ziemniakami, jest równie smaczna, co kaloryczna. Warzywa należy pokroić w drobną kostkę i ugotować w garnku razem z zupą. Dzięki temu będą smaczne i pożywne. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby gotować je przez odpowiednią ilość czasu, aby nie były rozgotowane, czy surowe.

Czy zupa kalafiorowa jest kaloryczna?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że zupa kalafiorowa, jest wyjątkowo mało kaloryczna. Porcja zupy zawiera około dwustu kalorii, choć oczywiście zależy to od konkretnego przepisu oraz zastosowania poszczególnych składników. Najbardziej kaloryczny jest zupa kalafiorowa z makaronem rzecz oraz śmietana, szczególnie 30-procentowa. Nawet jednak zakładając użycie dużej ilości makaronu i śmietany, możesz mieć pewność, że jest to danie niemal dietetyczne. Pyszna zupa kalafiorowa jak u babci, jest zdrowa i zawiera bardzo dużo witamin, w związku z czym będzie odpowiednia dla każdego!

To może cię zainteresować