szynki

Szynki należą do najpopularniejszych wyrobów wędliniarskich, które goszczą na stołach całego świata. Ten specjał jest też mocno zakorzeniony w naszej rodzimej tradycji kulinarnej. Uświetniał staropolskie uczty i do dziś jest jednym z tych produktów, których po prostu nie może zabraknąć w lodówce. Świetnie nadaje się do kanapek, ale z pomocą aromatycznej szynki przygotujemy też niejedno danie obiadowe. Co zrobić z szynki na obiad? Ile kalorii ma ten wyrób?

Dziś trudno powiedzieć, skąd właściwie wywodzi się szynka, pewne jest natomiast, że ten produkt nie jest atrybutem współczesnego świata. O szynkach pisał już w 160 roku p.n.e. Kato Starszy - rzymski polityk. Ten specjał ma zatem długą tradycję, jednak należy wiedzieć, że na przestrzeni lat, jego definicja uległa zmianie.

Liczba przepisów: 1712

5 (189 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Szynka w czerwonym pesto z nutką orzechową

4.71 (250 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Szynka peklowana (szynkowar)

4.5 (196 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Knedle ze szpinakiem

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Przepyszna majowa sałatka

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Sałatka szparagowo-jajeczna

Kameleon po prostu uwielbiam szparagi 40 min

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Giuwacz

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Giuwacz

Bilcia Pyszne danie regionu pomorsko-kujawskiego

Co to są szynki?

Mówiąc o szynce, na myśli należy mieć fragment mięsa wieprzowego (lub z dzika), który pochodzi z tylnej półtuszy. Kawałek, o którym mowa, może mieć usuniętą kość, choć nie jest to regułą. Zwykle zdejmuje się z niego wierzchnią warstwę tłuszczu.

Współcześnie, słowo "szynka" ma jeszcze jedno znaczenie. W powszechnym rozumieniu, pojęcie to odnosi się do gotowych wyrobów wędliniarskich, tradycyjnie wytwarzanych z wieprzowiny lub dziczyzny. Ta definicja obejmuje także wyroby garmażeryjne drobiowe (z kurczaka lub indyka), a także wołowe.

Jako wyrób wędliniarski, szynka kojarzy nam się przede wszystkim z dodatkiem do kanapek i wrapów, ale wiele przepisów uwzględnia ten przysmak jako nieodłączny element dań obiadowych. Jako mięso, stanowi istotny składnik obiadów, ale upieczona i pokrojona w plasterki, często ląduje też na kromkach chrupiącego chleba.

Co zrobić z szynki wieprzowej?

Dla osób niestroniących od mięsa, szynka wieprzowa to jeden z podstawowych składników kanapek. Nie zapominajmy jednak, że z pomocą tego przysmaku przyrządzimy także wyśmienite wrapy z szynką i warzywami lub z szynką, serem i oliwkami. To świetny pomysł na pierwsze lub drugie śniadanie, który tak samo dobrze sprawdzi się w roli imprezowej przekąski.
Szynka jest też ważnym składnikiem wielu sałatek. W tym temacie, opcji jest wiele, od sycącej i pożywnej sałatki z szynką, żółtym serem i jajkami, aż po lekką sałatkę z szynką, makaronem i ogórkiem.

Szynki wieprzowej nie może zabraknąć także w wielu pizzach. Capricciosa, czyli znana i lubiana pizza z szynką, pieczarkami i serem, to jedna z wielu propozycji.  

Co zrobić z szynki wieprzowej surowej?

Co zrobić z szynki na obiad? Możliwości jest mnóstwo. Jednym z najpopularniejszych dań, w których szynka gra pierwsze skrzypce, jest gulasz. Podawany z kaszą, ziemniakami lub kluskami śląskimi, w towarzystwie wyrazistej surówki (np. z czerwonej kapusty) lub ogórków kiszonych, smakuje wyśmienicie i zapewnia solidny zastrzyk energii.

Szynkę wieprzową można przygotować na wiele sposobów. Inna popularna opcja to bitki. Świetnie smakują z ziemniakami lub ze świeżym pieczywem, najlepiej z chrupiącym chlebem. Chcesz urozmaicić obiad? Przygotuj pyszne bitki w sosie warzywnym.

Na (obiad i nie tylko) świetnie nadaje się też szynka pieczona. Przygotowana w rękawie lub naczyniu żaroodpornym zachwyci soczystością i delikatnością. Dodatki? Tu panuje spora dowolność.

Surową szynkę można zmielić i w ten sposób - znacząco poszerzyć repertuar dań, które można przygotować z tego składnika. Nasza propozycja - wyśmienita zapiekanka z mieloną szynką, ziemniakami i brokułem. Podana w sosie serowo-pieczarkowym, stanowi interesującą odskocznię od bardziej tradycyjnych potraw.

Ile kalorii ma szynka?

Chude szynki, czyli zawierające niewielką ilość tłuszczu, nie są specjalnie kaloryczne. 100 g produktu to równowartość ok. 145 kcal. Dotyczy to szynki wieprzowej. Należy jednak wyraźnie podkreślić, że podana informacja ma charakter uśredniony. Na wartość kaloryczną wpływa bowiem wiele czynników, w tym metoda konserwacji i dodatki zawarte w mięsie.

Bardziej dietetyczne od wieprzowych są szynki wołowe. Średnia wartość energetyczna dla tego typu produktów to 106 kcal w 100 g. Co z szynkami drobiowymi? W tym przypadku, wartość energetyczna jest jeszcze niższa i wynosi 96 kcal na 100 g.

To może cię zainteresować