Przetwory ze śliwek

Przetwory ze śliwek pozwalają cieszy się wybornym smakiem tych wyśmienitych owoców przez cały rok. Korzystając z odpowiedniego przepisu można zamknąć w słoiku cały ich smak i przywołać go w dowolnym momencie. Chcesz przygotować domowe przetwory ze śliwek? To nic trudnego. Poświęcając odrobinę swojego czasu, otrzymasz pyszne, zdrowe produkty, w których nie znajdziesz choćby cienia sztucznych ,,ulepszaczy". Jakie śliwki najlepiej nadają się do zamknięcia w słoikach i butelkach i jakie przetwory można z nich uzyskać?

Liczba przepisów: 615

4.49 (179 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Piernik z pianką śliwkową

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
image-02l5yve

4 (1 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Piernik staropolski

Jakie śliwki na przetwory?

Śliwki należą do najpopularniejszych owoców sezonowych w Polsce. Zależnie od gatunku mogą rozpieszczać intensywną słodyczą lub orzeźwiać kwaskowymi nutami. Szukając śliwek idealnych do przerobu, warto rozglądać się za zdrowymi, jędrnymi i dojrzałymi owocami. Dzięki temu, przygotowane przetwory zachwycą intensywnie owocowym smakiem i nie będziesz musiała dodawać do nich zbyt dużo cukru. Ważne - śliwki na przetwory nie mogą być przejrzałe. Jeżeli jednak pod ręką masz niedojrzałe owoce, nic straconego. wystarczy odłożyć je do zacienionego miejsca w towarzystwie jabłek. Wydzielany przez nie etylen znacząco przyspieszy proces dojrzewania śliwek. 

Które gatunki będą najlepsze na domowe przetwory ze śliwek? Do wyboru mamy niezwykle szeroki wachlarz owoców - od mirabelek, przez węgierki, aż po renklody.

Mirabelki, czyli niewielkie, żółte owoce, charakteryzują się wyraźnie kwaskowym smakiem. Węgierki, najpopularniejsza odmiana o niewielkich, fioletowych owocach, są mocno soczyste i odznaczają się słodko-kwaśnymi nutami smakowymi. Renklody, czerwono-filetowe albo żółte, rozpieszczają kubki smakowe intensywnie słodkim miąższem. 

Do przygotowania przetworów dobrze nadaje się też amerykańska odmiana Stanley (duże, fioletowe owoce z zielonkawym miąższem) i wczesna odmiana opal (z czerwoną lub fioletową skórką).

Jakie przetwory zrobić ze śliwek?

W kwestii przetworów, śliwki dają niezwykle szerokie pole do popisu. Przygotujemy z nich doskonałe powidła, marmolady i dżemy, mogą nam też posłużyć do przygotowania pysznych kompotów, soków, musów, nalewek, likierów i suszuMożna zamarynować je w occie, uzyskując wspaniałą kompozycję słodyczy i kwaskowości. Nie ma żadnych przeciwwskazań przed podkreśleniem smaku śliwek przyprawami (najlepiej pasują goździki, cynamon, ziele angielskie, imbir i kardamon), dodatkami (świetnie sprawdzą się rodzynki, kakao i miód) albo kilkoma kroplami alkoholu (najlepiej sięgnąć po rum, szkocką whisky lub amaretto). Bez problemu można łączyć je z innymi owocami, tworząc zachwycające kompozycje smakowe.

Warto pamiętać, że nie każdy rodzaj śliwek nadaje się do wykonania konkretnych przetworów. Najbardziej uniwersalne są popularne węgierki i opal, ale mirabelka najlepiej nadaje się do wykonania kompotu (choć można z niej zrobić także powidła i dżem), renklody - dżemów, konfitur i kompotów), a Stanley - dżemów i powideł. 

Przetwory ze śliwek na zimę

Jakie przetwory ze śliwek na zimę będą najlepszym wyborem? Jedną z ciekawszych propozycji są cynamonowe śliwki w occie, które zamykają w słoiku najbardziej wyraziste smaki zimy. Ciekawą propozycją są też śliwki węgierki w winiaku, które nie tylko doskonale smakują, ale też rozgrzewają niezwykle skutecznie. Co jeszcze? Śliwki węgierki w syropie. Ich słodki smak to najlepsze lekarstwo na spowodowany pochmurną pogodą zły nastrój i świetnie sprawdzą się jako dodatek do deserów i domowych wypieków. Na naszej liście najlepszych przetworów na zimę znalazł się też dżem śliwkowy z orzechami laskowymi. Ten specjał przypomina w smaku popularne kremy kanapkowe i doskonale nadaje się do smarowania pieczywa, choć równie dobrze sprawdza się też w roli nadzienia do naleśników i dodatku do deserów.

Zanim nastanie zima, warto uzupełnić swoją spiżarnię o domowe przetwory ze śliwek, tym bardziej, że pomysłów na ich wykorzystanie z całą pewnością nie zabraknie. Przykładem niech będą choćby powidła śliwkowe, które smakują nie tylko rozsmarowane na chlebie, ale także jako dodatek do mięs i bigosu.