Płatki drożdżowe

Co to są płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe wyglądem przypominają grubo zmieloną bułkę tartą - mają postać jasnożółtych, suchych wiórek. Wytwarza się je ze szczepów Saccharomyces cerevisiae, powszechnie znanych jako drożdże winne bądź piekarnicze. Produkt ten spożywać można bez obaw o problemy żołądkowe, gdyż zawarte w nim drożdże poddawane są dezaktywacji, po której tracą zdolność fermentacji w układzie pokarmowym. Proces ten przeprowadza się w wysokiej temperaturze po uprzednim zastosowaniu pożywki z glukozy. Następnie powstałą masę prasuje się i suszy, a w końcowym etapie kruszy na płatki.

Drożdże suszone nieaktywne są całkowicie bezpieczne, a przy tym niezwykle zdrowe. W 30 % składają się z białka, a do tego mają niewiele tłuszczu, co jest szczególnie istotne dla osób na diecie wegańskiej. Dostarczają także witamin z grupy B oraz minerałów: żelaza, selenu, miedzi, cynku i potasu. Ponadto stanowią źródło błonnika niezbędnego do prawidłowej pracy jelit.

Płatki drożdżowe nie zawierają glutenu, dlatego mogą być spożywane przez osoby z nietolerancją oraz celiakią. Przy zakupie warto jednak zwrócić uwagę na skład produktu, gdyż niektórzy producenci dodają do płatków drożdżowych mąkę pszenną lub słód jęczmienny.

Jak smakują płatki drożdżowe?

Płatki drożdżowe zyskują na popularności nie tylko za sprawą swoich zdrowotnych właściwości, ale także smaku. Z uwagi na charakterystyczny, serowo-orzechowy posmak są niekiedy nazywane wegańskim parmezanem. W kuchni roślinnej używa się ich jako zamiennika żółtego sera w daniach z makaronem, zapiekankach lub pizzy. Świetnie sprawdzają się również jako zagęszczacz do zup oraz sosów. Z uwagi na stosunkowo niską kaloryczność (ok. 340 kalorii na 100 g) warto wybierać je zamiast tłustego nabiału na diecie odchudzającej.

Drożdże w płatkach nie tylko imitują ser, ale też wzmacniają smak potrawy. Uważa się je za źródło umami, czyli nuty smakowej występującej głównie w mięsie. Dzięki tej właściwości płatki drożdżowe nie tylko doskonale dopełniają wegańskie dania, lecz także sprawdzają się w kuchni azjatyckiej. Wiele chińskich oraz japońskich potraw nie może się bowiem obyć bez umami, osiąganego najczęściej poprzez dodatek glutaminianu sodu. Nieaktywne drożdże suszone stanowią naturalny zamiennik tej substancji.

Jak jeść płatki drożdżowe? Produkt ten nie wymaga obróbki termicznej, więc tylko od naszych preferencji zależy, czy dodamy go do potrawy w trakcie gotowania czy użyjemy jako posypki do gotowego posiłku. Z uwagi na znikomą zawartość tłuszczu płatki nie rozpłyną się na ciepłym daniu tak jak ser, lecz można rozpuścić je z wodą, podgrzanym masłem lub olejem.

Przepisy z płatkami drożdżowymi

Płatki drożdżowe to nietypowy wyrób o niezwykle szerokim zastosowaniu. Warto je przetestować, nawet jeśli nie stosujemy diety wegańskiej. Dla inspiracji prezentujemy kilka przepisów, w których płatki drożdżowe sprawdzą się doskonale.

Kotlety z piersi kurczaka panierowane w płatkach drożdżowych to lżejsza alternatywa dla tradycyjnych schabowych. Dzięki zamianie bułki tartej na suszone drożdże danie będzie miało nie tylko mniej kalorii, ale także zyska serowy posmak.

Pasta z orzechów nerkowca i szpinaku świetnie smakuje z pieczywem. Warto przyprawić ją czosnkiem, który tworzy zgrany duet ze szpinakiem. Pasta ta jest nie tylko zdrowa, ale także łatwa i szybka do przygotowania.

Ryba panierowana w płatkach drożdżowych to kolejny pomysł na to, jak w prosty sposób odmienić klasyczne danie. Płatki drożdżowe użyte zamiast mąki stworzą delikatną i soczystą panierkę, która będzie znacznie zdrowsza od oryginału.

Płatki drożdżowe przydadzą się także w daniach kuchni włoskiej. Idealnie pasują jako posypka do zapiekanego penne ze szpinakiem, ricottą i mozzarellą. Niepozorne drożdżowe płatki wydobędą z tego klasycznego dania pełnię smaku.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 23

To może cię zainteresować