Obiad wielkanocny

Święta Wielkanocne to czas spotkań w gronie rodziny i przyjaciół, oczywiście przy suto zastawionym stole. Tradycyjne potrawy przygotowywane w tym okresie to podstawa, jednak obecnie coraz więcej osób modyfikuje przepisy swoich babć i mam, tworząc nowoczesne wersje ulubionych smakołyków. Co zatem przygotować na obiad wielkanocny? Na szczęście mamy wiele różnych możliwości, więc każdy powinien znaleźć dla siebie idealny i rzecz jasna pyszny zestaw świąteczny.

Liczba przepisów: 1487

4.49 (179 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Rajska sałatka

4.9 (187 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Ges z pomaranczami

5 (140 ocen)

flaczki

5 (140 ocen)

FLACZKI

JOANNA 55a pożywna potrawa 4 godz.

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Babka bakaliowa pod polewą kakaową

Obiad wielkanocny

Tradycyjny obiad wielkanocny - co się tak naprawdę składa na taki posiłek? Wiele zależy w tym przypadku od regionu, w którym mieszkamy oraz od naszych indywidualnych tradycji rodzinnych. Często przez kolejne pokolenia tworzymy bowiem swoje własne zwyczaje, które są dla nas czymś zupełnie oczywistym, podczas gdy nasi sąsiedzi przygotowują potrawy świąteczne w zupełnie inny sposób. Istnieją jednak pewne elementy wspólne, bez których nie potrafimy wyobrazić sobie świąt wielkanocnych. 

Podstawowe danie, który po prostu musi pojawić się na świątecznym stole to oczywiście żurek z dodatkiem jajka i białej kiełbasy. Rzecz jasna najlepiej jeśli jest on przygotowywany na bazie zakwasu własnej roboty, choć w sklepach bez problemu znajdziemy też gotowe mieszanki, dzięki którym szybko przyrządzimy dobry żurek. Wystarczy go tylko odpowiednio doprawić, aby spełnił oczekiwania nas samych oraz zasiadających z nami do stołu gości. Jeśli mamy na to czas i ochotę możemy również własnoręcznie przygotować samą białą kiełbasę, choć nie jest to najłatwiejsze zadanie. Do żurku często dodawane są też skwarki lub wędzony boczek, które podbijają smak potrawy. A jeśli zależy nam na walorach estetycznych możemy podać nasz domowy żurek w wydrążonych, okrągłych chlebkach, przygotowanych samodzielnie lub kupionych w sprawdzonej piekarni.

Drugim składnikiem, który króluje na polskich stołach w okresie wielkanocnym są oczywiście jajka. Niezależnie od tego czy występują one w formie przekąski, przystawki czy jednego ze składników głównego dania, po prostu muszą one być częścią świątecznego obiadu. Bardzo łatwy i przy tym po prostu szybki sposób na przygotowanie jajek to ich ugotowanie i podanie w naszym ulubionym sosie, na przykład chrzanowym. Doskonale sprawdzą się też wszelkiego rodzaju pasty do mięs i pieczywa na bazie jajek z tak prostymi dodatkami jak szczypiorek i majonez. A dla nieco bardziej ambitnych osób, ciekawy może się okazać pomysł przyrządzenia jajek w galarecie, na przykład z kukurydzą i szynką.

Wegetariański obiad wielkanocny

Uroczysty świąteczny obiad to w wielu domach bardzo ważna tradycja. Co jednak w sytuacji, gdy posiłek mięsny nie spełni już oczekiwań każdego z domowników? Obecnie coraz więcej osób rezygnuje z jedzenia mięsa, dlatego wegetariańskie potrawy na świątecznym stole nie powinny już dziwić. Na szczęście nie będziemy mieć trudności ze zmodyfikowaniem niektórych dań w taki sposób, aby spełniały oczekiwania wegetarian. A do tego istnieje mnóstwo przepisów, dzięki którym stworzymy smaczny, zdrowy i bezmięsny posiłek obiadowy na święta.

Jeśli chodzi o przystawki w postaci jajek właściwie nie mamy żadnego problemu, gdyż same w sobie są one wegetariańskie. Wspomniany już żurek może być spożywany przez osoby nie jedzące mięsa, jeśli tylko nie dodamy do niego kiełbasy, skwarek czy boczku. Zamiast nich potrawę tę możemy wzbogacić grzybkami oraz grzankami, aby była bardziej sycąca. Dzięki temu będzie się też znacznie lepiej prezentować pod względem estetycznym.

A co z daniem głównym? W większości domów królują tu najróżniejsze mięsa, takie jak wołowina, jagnięcina czy uwielbiany przez wielu pieczony schab. Do tego oczywiście ziemniaczki i surówki w najróżniejszej postaci. W tym szczególnym czasie bez problemu możemy jednak przygotować również lekki, dietetyczny, wegetariański posiłek. Pasztety i pieczenie z warzyw, a także kotleciki czy gołąbki bezmięsne podbijają kubki smakowe nie tylko wegetarian, ale także miłośników mięsa. Warto więc zastanowić się nad włączeniem ich do naszego świątecznego jadłospisu, nawet jeśli nie stronimy od mięsa.