Obiad dla dzieci

Obiad dla dzieci to zagadnienie, które absorbuje uwagę każdego rodzica - zwłaszcza jeśli maluch nie jada posiłków w szkole czy przedszkolu, a cały ciężar jego żywienia spoczywa na barkach domowników. Co zatem należy wiedzieć, aby przygotowywać obiady smaczne, zdrowe i atrakcyjne dla naszych pociech?

Liczba przepisów: 2559

4.51 (154 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Chlebek.

4.5 (197 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Ryżowy miś

4.5 (178 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Dyniowe kopytka z pesto ze szpinaku

Obiad dla dzieci: na szybko

Dania obiadowe dla dzieci dostarczają wielu dorosłym - zwłaszcza mamom - sporo radości: można je przecież przyrządzać na mnóstwo sposobów, z fantazją i oddaniem. Ten optymistyczny scenariusz dotyczy jednak przede wszystkim weekendów. W pozostałe dni tygodnia każdy rodzic troszczy się o to, by obiady dla dziecka były smaczne, ale jednocześnie błyskawiczne.

Szybki obiad dla dzieci wymaga od nas zaopatrzenia się w kilka podstawowych, uniwersalnych produktów, takich jak makaron, pulpety w sosie, kilka gatunków sera czy sezonowe owoce. Dysponując takim arsenałem, możemy zaledwie w kilka chwil upichcić spaghetti, makaron z truskawkami czy tagliatelle z pulpecikami. Dania te, choć niezbyt zdrowe, nieodmiennie wywołują entuzjazm na twarzach wszystkich domowników - małych i dużych. 

Naleśniki to kolejny nieśmiertelny pomysł na obiad dla dzieci. Nawet mały żywieniowy sceptyk nie pogardzi raczej zestawem czekoladowych czy malinowych naleśniczków z bitą śmietaną albo jogurtem. Równie smaczne i popularne są racuchy - i to nie tylko z jabłkami, ale także na przykład z bananami czy rodzynkami. 

Obiad dla dzieci: zdrowe przepisy

Naleśniki z białym serem i sosem pomarańczowym to dla wielu maluchów posiłek marzeń, choć nie da się ukryć, że każda mama życzyłaby sobie, by jej latorośl odżywiała się w rozsądniejszy sposób. Przekonanie dziecka, że niesłodki posiłek też może być dobry, urasta często do rangi prawdziwej sztuki.

Rzeczą najważniejszą pozostaje zawsze dbałość o to, żeby zdrowy obiad dla dzieci mógł im smakować. Jeśli więc córka czy syn stwierdzi, że nie lubi szpinaku albo ogórka, nie ma sensu na siłę włączać go do jadłospisu. Prędzej czy później dziecko z pewnością natknie się na pierwsze warzywo, które obdarzy szczerą miłością - a akceptacja następnych stanie się jedynie kwestią czasu. 

Oczywiście, nie oznacza to, że nie mamy przyzwyczajać dzieciaków od najmłodszych lat do żywieniowego urozmaicenia. Trzeba po prostu dbać o jego atrakcyjność. Jeżeli nasze pociechy odmawiają jedzenia warzyw, można je początkowo "przemycać" w postaci pysznych kremowych zup. Z kolei mięso -np. pierś z indyka lub kurczaka - warto podawać z ryżem i warzywami (marchewką, cukinią, porem, pomidorem...). Ten ostatni zestaw sprawdzi się idealnie już jako obiad dla dwulatka.   

Obiad dla dzieci: co dla niejadka?

Młodzi rodzice często zastanawiają się, w jaki sposób rozszerzać jadłospis dziecka począwszy od 12. miesiąca życia, aby mu nie zaszkodzić. Specjaliści uspokajają: obiad dla roczniaka może być w ogólnych zarysach taki sam, jak dla reszty rodziny. Dziecku w tym wieku można już proponować nie tylko owoce i warzywa, ale także mięso i ryby - jednak te dwa ostatnie produkty nie częściej niż 2 razy w tygodniu.

Całkowicie odmiennym zagadnieniem wydaje się postępowanie z maluchem, który chronicznie odmawia jedzenia czegokolwiek. W mediach co jakiś czas pojawiają się reklamy specyfików poprawiających apetyt u dzieci, jednak większość rodziców wolałaby upora się z tym problemem w jakiś bardziej "naturalny" sposób.

Świetnym pomysłem wydaje się przyrządzanie posiłków o niecodziennych kształtach. Mogą to być zwierzątka, zabawne stworki albo nawet postacie z ulubionych bajek. Owe wymyślne dania warto oczywiście przyrządzać z pomocą naszego brzdąca, który sam zadecyduje, co i w jakich ilościach będzie jadł.

Obiad dla dzieci: dodatki

Nieodłączną częścią każdego posiłku są oczywiście napoje. Typowy obiad dla dzieci w wieku szkolnym rzadko obywa się bez kolorowych napojów gazowanych, choć dietetycy utyskują chórem na ich szkodliwość.

Warto więc zatroszczyć się o to, by w naszej lodówce znalazła się także woda mineralna i owocowe soki - najlepiej świeżo wyciskane. 

Podobne artykuły