Śniadanie na ciepło

Ciepłe śniadanie kojarzy się najczęściej z wyjątkowymi okazjami, takimi jak święta albo pobyt w dobrym hotelu. Od czasu do czasu warto jednak skusić się na nie również bez powodu – zwłaszcza, jeśli możemy je dzielić z kimś bliskim.

Liczba przepisów: 186

4.95 (160 ocen)

Parówki z żółtym serem.

Śniadanie na ciepło: co podać? 

Śniadanie na ciepło to przyjemność, na którą w dniu powszednim niewielu z nas może sobie pozwolić; poranne godziny uciekają przecież bardzo szybko, a przygotowanie się do pracy czy szkoły wymaga od całej rodziny sporej mobilizacji. Jednak podczas weekendu, gdy wszyscy domownicy mają wolne, nic nie stoi na przeszkodzie, aby trochę zaszaleć. 

Co można zjeść na śniadanie na ciepło? Przede wszystkim to, co będzie wszystkim smakowało! Najbardziej oczywistym wyborem byłyby np. parówki: są niedrogie, banalnie proste w przygotowaniu, a lubią je najczęściej zarówno dzieci, jak i dorośli.  

Szybkie śniadanie na ciepło może się również sprowadzać do tostów z szynką, żółtym serem i innymi dodatkami, które akurat trzymamy w lodówce. Tutaj przydałby się nam, rzecz jasna, toster. W ostatnich latach stał się on urządzeniem na tyle powszechnym, że większość gospodarstw domowych stać na jego zakup. 

Wielu osobom przyjdzie jednak na myśl, że weekendowe śniadanie mogłoby posiadać charakter nieco bardziej wyszukany. Ostatecznie, zwykłe parówki albo tosty jada się także w ciągu tygodnia - sobota powinna się cechować większą oryginalnością. Przy okazji dobrze jednak, aby nasz śniadaniowy pomysł nie wymagał kilkugodzinnego ślęczenia w kuchni, bo nikt nie lubi zbyt długo czekać na posiłek. Zwłaszcza rano. 

Ciepłe śniadanie na szybko 

Jeżeli nie mamy w domu tostera, wspomniane już wcześniej kanapki na ciepło możemy podgrzać na patelni. Przy okazji warto się pokusić o ich niecodzienne podanie, wybierając np. tosty jajeczne z boczkiem i papryką. Przygotujemy je błyskawicznie, w ciągu 15 minut, nie potrzebując do tego żadnych nietypowych składników. Polane ketchupem, takie tosty będą smakowały zwłaszcza dzieciom. 

Podobnie prostym i smacznym rozwiązaniem okaże się omlet z szynką i groszkiem. Tradycyjne połączenie jajka i wędliny raczej nikogo nie rozczaruje, zaś zielony groszek nada całości weselszego i zdrowego charakteru. 

Jeśli jednak marzy się nam nieco bardziej wykwintne śniadanie, a jednocześnie mamy ochotę poeksperymentować z nieznanymi przepisami, spodoba się nam zapewne szakszuka z kurkami i paprykąDanie to pochodzi ze słonecznej Tunezji, samo słowo szakszuka oznacza zaś bałagan. Rzeczywiście, potrawa ta sprawia wrażenie przyjemnego, warzywnego rozgardiaszu na talerzu: ostra papryczka świetnie współgra z dojrzałymi pomidorami, zaś kurki nadają całości szlachetnego zabarwienia. 

Dysponując gofrownicą, skusimy się być może na pyszne poranne gofry. Dzieciaki zażyczą sobie z pewnością ich słodkiej wersji - z bitą śmietaną albo kremem czekoladowym - a dorośli mogą wybrać także wariant słony. Ciekawym pomysłem są wytrawne gofry śniadaniowe ze szparagami, szynką i serem: przepyszne, a zarazem niezwykle pożywne.  

Ciepłe śniadanie w wersji fit 

Osoby będące na diecie mogą się obawiać, że ciepłe śniadanie okaże się dla nich zbyt kaloryczne, rujnując ich wysiłki zmierzające do uzyskania szczupłej sylwetki. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by przygotować sobie śniadanie dietetyczne na ciepło. Wszelkie „tuczące” produkty możemy przecież zamienić na ich zdrowsze odpowiedniki, otrzymując posiłek dostosowany do własnych potrzeb. 

Przykład takiego śniadania to owsianka z kabanosem, jajkiem i awokadoczyli wytrawna wersja popularnych płatków owsianych, jedzonych przeważnie z owocami. Podanie ich wraz z mięsem i innymi słonymi dodatkami sprawi, że posiłek będzie sycący, zarazem jednak nie obciąży naszego żołądka. Samo estetyczne podanie nacieszy przy okazji oczy wszystkich zgromadzonych przy stole.  

Kolejna propozycja to pieczona jaglanka z dynią i malinamiPłatki jaglane, osłodzone syropem trzcinowym, świetnie współgrają ze smakiem dyni, zaś garść malin wprowadzi nieco urozmaicenia.