Moskaliki

Co to są moskaliki?

Moskaliki to młode i małe śledzie w zalewie octowej marynowane z przyprawami. Są cenionym przysmakiem zwłaszcza w tradycyjnej kuchni rosyjskiej, lecz w Polsce również mają wielu swoich zwolenników. Dzięki sporemu czasowi pozostawania w zalewie, ości moskalika na tyle miękną, że nie trzeba obawiać się zadławienia podczas jedzenia. W związku z tym moskaliki w zalewie octowej często lądują na stole podczas suto zakrapianych imprez. Są również jedną z najczęściej spożywanych potraw w okresie postnym – np. w Środę Popielcową czy Wielki Piątek. Można je również bez obaw o zadławienie podawać dzieciom.

Moskaliki w occie marynuje się z tuszy małego śledzia, po wyjęciu z ryby wnętrzności oraz odcięciu głowy. Sprawdzają się świetnie zarówno jako samodzielna przekąska, baza do pasty na pieczywo, a także jeden z głównych składników sałatek śledziowych. 

Istnieje wiele powodów, dla których warto spożywać moskaliki. Właściwości zdrowotne tych niepozornych rybek mogą zdumiewać. Przede wszystkim są one bogatym źródłem pełnowartościowego białka – można w nich znaleźć komplet aminokwasów egzogennych. Moskaliki ceni się także ze względu na sporą zawartość jodu, selenu, witamin z grupy, witaminy D, a także jednonienasyconych kwasów tłuszczowych Omega-3. Aby zwiększyć przyswajalność witaminy D, warto spożywać moskaliki w oleju – np. oliwie z oliwek czy oleju lnianym. 

Moskaliki warto spożywać także ze względu na to, że młode śledzie są jedynie w minimalnym stopniu zanieczyszczone metalami ciężkimi. Jednocześnie nie istnieje obecnie ryzyko wyginięcia ich populacji. Jedząc moskaliki, działamy więc proekologicznie. 

Jedzenie moskalików jest polecane zwłaszcza osobom zagrożonym chorobami układu krwionośnego, takimi jak np. miażdżyca, nadciśnienie tętnicze czy różnego typu choroby serca. Pomagają również w profilaktyce nowotworów, wspomagają procesy pamięci i koncentrację, a także wykazują działanie przeciwdepresyjne  

Jak przyrządzić moskaliki?

Moskaliki przyrządza się w zalewie octowej z dodatkiem aromatycznych przypraw. Najczęściej do marynaty dodaje się czosnek, cebulę, ziarna gorczycy, sól, pieprz, papryczkę chilli, liście laurowe i ziele angielskie. Można także nadać im nieco bardziej orientalnego charakteru za sprawą gałki muszkatołowej, imbiru czy kurkumy. Moskaliki marynowane wychodzą również pyszne w połączeniu ze śmietaną, jogurtem, białym winem czy sosem czosnkowym. Moskaliki w occie i marynacie powinny być odstawione do lodówki na kilka dni przed spożyciem. Ważne jest, aby marynata była wcześniej odpowiednio wystudzona, aby uniknąć efektu kruszenia się i zbytniego mięknienia ryby.  

Przepisy na moskaliki

Przedstawiamy kilka inspirujących przepisów na wykorzystanie moskalików w kuchni. Podczas imprezy ze znajomymi czy spotkania rodzinnego sprawdzą się świetnie moskaliki w śmietanie. Można także podać je na wielkanocnym lub bożonarodzeniowym stole. Wychodzą wyborne w smaku z dodatkiem czerwonej cebuli, szczypiorku, pieprzu oraz octu winnego. Są wyjątkowo miękkie i delikatne, dlatego szybko rozpływają się w ustach. 

Innym pomysłem mogą być koreczki z moskalików. Przygotowuje się je z odfiletowanych śledzi w wersji słodko-kwaśnej. Smakują wyśmienicie w połączeniu z jajkiem na twardo, pieczarkami lub marynowanymi kurkami oraz kiszonym ogórkiem. Aby przełamać ich kwaśny smak odrobiną słodkości, można użyć owocu mango lub pomarańczy. Koreczki warto również udekorować za pomocą liści sałaty oraz majonezu, dzięki czemu będą pięknie prezentować się na wielkanocnym stole.

Ostatnia nasza inspiracja na zastosowanie moskalików to sałatka śledziowa – idealna na Boże Narodzenie, Nowy Rok, urodziny i jubileusze. Sugerujemy przygotować ją w wykwintnej wersji z dodatkiem śmietany, żurawiny oraz jabłka. Do sałatki warto także dodać szczypiorek i sok z cytryny. Po wymieszeniu moskalików ze śmietaną należy odstawić je do lodówki – najlepiej na kilkanaście godzin. Owoce można dodać przed samym podaniem, aby sałatka nabrała apetycznego wyglądu.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 5

To może cię zainteresować