Mięso mielone wieprzowe

Dania z wieprzowego mięsa mielonego

Mięso mielone wieprzowe można wykorzystać w bardzo różny sposób, chociaż w polskich domach przeważnie używa się go do przyrządzania kotletów, pulpecików albo pieczeni. Nawet te wszystkie dania, z pozoru dobrze nam znane i oczywiste, da się jednak zaserwować domownikom na sposób nietuzinkowy.

Dobry przykład stanowią tu kotlety mielone z pieczarkami, czyli tradycyjne sznycle podane dość niestandardowo. Ich przygotowanie nie różni się znacząco od sposobu robienia "zwykłych" sznycli, zaś obecność pieczarek przydaje im dodatkowej nuty kulinarnej atrakcyjności. Czas spędzony w kuchni nie powinien przekraczać 60-70 minut, a z usmażeniem tych sznycelków poradzi sobie z pewnością nawet laik.

Inną łatwą, a zarazem bardzo smaczną i szybką potrawą okażą się kotleciki z ryżem w sosie pomidorowym. Tak naprawdę stanowią one danie pośrednie między kotletami a gołąbkami, będą więc świetną alternatywą dla osób znudzonych tamtymi dwoma wariantami mielonego. Dodatkowa zaleta takich kotlecików wiąże się z możliwością uformowania ich w mniejszych albo większych rozmiarach, co przyda się nam zwłaszcza wówczas, gdy mamy w domu grymaszące przy jedzeniu dzieci. 

Potrawy z mięsa mielonego wieprzowego

Zastanawiając się, co można przygotować z mięsa mielonego wieprzowego, zapewne wpadniemy w końcu na pomysł zrobienia z niego pieczeni. Tutaj także otworzy się przed nami szereg dostępnych opcji. Ciekawym pomysłem będzie pieczeń wieprzowa z gyrosem, którą niektórzy polecają nawet na świąteczny obiad. Jej przygotowanie nie przysparza problemów, zaś choćby i niewielka ilość przyprawy do gyrosa potrafi całkowicie odmienić smak potrawy, czyniąc ją niecodziennym kulinarnym doznaniem.

Kolejną smakowitą propozycję stanowi pieczeń wieprzowa z warzywami, która - jak to zwykle bywa w przypadku mięsa z wkładką - będzie potrafiła pozytywnie zaskoczyć naszych domowników. W roli dodatków idealnie sprawdzą się paczkowane warzywa na patelnię ze sklepu, zaś do przyrządzenia całości niezbędny okaże się jeszcze brązowy papier pergaminowy. Zawiniemy w niego naszą roladę przed ułożeniem jej w keksówce. Samo pieczenie potrwa około godziny.

Jeszcze jedną polecaną wersją pieczeni jest doskonale wszystkim znana pieczeń rzymska. Okazuje się jednak, że stanowi ona świetny przykład na to, jak zrobić na bazie potrawy klasycznej coś zupełnie nieoczekiwanego. Można ją bowiem przygotować z wkładką z liści świeżego szpinaku, całość zaś doprawić na wyjątkowo smaczny sposób ziołami i jałowcem. Co więcej, tak przyrządzoną pieczeń rzymską warto podawać na plasterkach brzoskwini albo na musie żurawinowym - w obu wypadkach smakuje wspaniale. 

Pomysł na mięso mielone wieprzowe

Co jeszcze zrobić z mięsa mielonego wieprzowego? Jeśli akurat mamy nieco więcej czasu i chcielibyśmy go przeznaczyć na testowanie kuchennych nowinek, warto zapoznać się z kilkoma przepisami zupełnie nieszablonowymi. W pierwszej chwili wydadzą się nam one pewnie bardzo trudne, ale tak naprawdę wymagają po prostu nieco więcej uwagi.

Znakomity przykład: gulasz z pulpecikami pod pierzynką z ciasta francuskiego. Sama nazwa wskazywałaby na mnóstwo pracy przy przyrządzaniu potrawy, w rzeczywistości wystarczy około pół godziny przygotowań oraz drugie tyle na pobyt dania w piekarniku. Ze względu na efektowną prezencję, sprawdzi się ono świetnie na niedzielnym stole.

Druga oryginalna opcja obiadowa to babka ziemniaczana, rodem z kuchni kresowej. Przed przystąpieniem do jej przygotowania musimy się zaopatrzyć w 2,5 kg ziemniaków, nasz trud zostanie jednak wynagrodzony. Mięso z masą ziemniaczaną, cebulą i przyprawami stworzy bowiem bardzo smaczną kompozycję. Sama babka po upieczeniu zaostrzy apetyt nawet u osób rzekomo rygorystycznie przestrzegających reguł diety.      

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 126

To może cię zainteresować