Melasa

Czym jest melasa?

Melasa to produkt uboczny powstały w procesie wytwarzania cukru. Ten gęsty, ciemny i lepki syrop oddzielany jest od cukrowych kryształków w trakcie kilkakrotnie ponawianej rafinacji. Im więcej razy się ją powtórzy, tym ciemniejsza i mniej słodka będzie melasa.

Po zakończeniu filtracji powstaje syrop, który zawiera ok. 40% sacharozy. Melasa stanowi źródło węglowodanów prostych, lecz ma istotną przewagę nad innymi substancjami słodzącymi, gdyż to właśnie w niej pozostają wszystkie cenne substancje odwirowane z surowca użytego do produkcji cukru.

Melasa jest źródłem niehemowego żelaza, wapnia, magnezu, potasu, witamin z grupy B oraz manganu. W 100 g ma od 230 do 300 kalorii, a zatem jest mniej kaloryczna od cukru czy nawet miodu. Melasa działa korzystnie na układ odpornościowy, wzmacnia kości, chroni przed wolnymi rodnikami oraz wspomaga koncentrację. Warto jednak pamiętać, że z uwagi na zawartość sacharozy powinna być jedynie dodatkiem do diety, a nie stanowić jej podstawę.

Najkorzystniejsza dla zdrowia jest czarna melasa, która zawiera najwięcej minerałów i najmniej kalorii. Im jaśniejszy jest syrop, tym bardziej kaloryczny i mniej wartościowy. Jasna melasa w smaku jest najbardziej zbliżona do cukru, natomiast ciemna cechuje się mniejszą słodkością i gorzkim posmakiem.

Rodzaje melasy

Melasa najczęściej wytwarzana jest z trzech podstawowych surowców: buraków cukrowych, trzciny cukrowej oraz karobu, czyli inaczej mączki chleba świętojańskiego. W zależności od użytego substratu oraz jego jakości melasa będzie miała nieco inny skład, właściwości i konsystencję.

W Europie najczęściej spotykana jest melasa buraczana, co wynika z dużej powszechności cukru buraczanego. Stanowi szczególnie dobre źródło potasu - zawiera niemal dwukrotnie więcej tego pierwiastka niż inne rodzaje melasy.

Najpopularniejsza na świecie jest melasa trzcinowa, która charakteryzuje się karmelowym aromatem. Obfituje w żelazo oraz wapń.

Melasa karobowa wytwarzana jest z owoców drzewa o nazwie szarańczyn strąkowy. Łatwo rozpoznać ją po kakaowym posmaku oraz wyjątkowo ciemnym kolorze.

Zastosowanie melasy

Melasa na szeroką skalę jest używana w przemyśle spożywczym. Często wykorzystuje się ją przy produkcji alkoholi. Dotyczy to zwłaszcza melasy trzcinowej, która jest składnikiem niezbędnym do destylacji rumu.

Melasa służy także do namnażania drożdży piekarniczych oraz syntezy glicerolu, kwasu cytrynowego i octu. Stosowana jest również jako substancja słodząca w cukiernictwie. W piekarnictwie pełni funkcję barwnika do ciemnego pieczywa.

W domu melasą z powodzeniem możemy zastąpić cukier. Posłodzimy nią napoje, ciasta oraz desery. Nadaje się zwłaszcza do pierników oraz karmelowych wypieków. Dobrze sprawdzi się także jako polewa do naleśników i jogurtów. Stanowi zamiennik miodu oraz syropu klonowego.

Przepisy z melasą

Melasa nada potrawom nie tylko słodyczy, ale też wyjątkowego aromatu. W jakich przepisach warto ją wykorzystać?

Ciasteczka orkiszowe z kaszą manną i kakao słodzone melasą
to zdrowszy zamiennik dla sklepowych łakoci
. Dodatek melasy sprawia, że w smaku przypominają pierniki.

Drożdżowy chleb wyrośnie idealnie dzięki dodatkowi melasy i miodu. Świeżo po wyjęciu z piekarnika jest miękki i puszysty. Lekko czerstwy świetnie nada się na grzanki.

Warzywna przekąska może zastąpić słodycze! Dowodem na to jest pieczona korzenna dynia z melasą. Aby osiągnąć odpowiedni smak, warto wybrać słodką odmianę dyni.

Bułeczki razowe z melasą i rodzynkami odznaczają się subtelną korzenną nutą. Sprawdzą się zarówno na śniadanie, jak i w roli przekąski do kawy. Zasmakują również dzieciom.

Mokry piernik z melasą przypadnie do gustu zwłaszcza miłośnikom brownie. Melasa nada mu nie tylko słodkiego smaku, ale także ciemnego koloru. Wypiek można polać lukrem lub rozpuszczoną czekoladą.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 14

To może cię zainteresować