Makrela wędzona

Czy makrela wędzona jest zdrowa?

Makrela wędzona należy do tłustych ryb, lecz nie jest to jej wada - wręcz przeciwnie! Wielonienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 zawarte w makreli wpływają korzystnie na poziom trójglicerydów we krwi, dzięki czemu obniżają ryzyko wystąpienia miażdżycy. Wzmacniają również serce oraz ułatwiają przepływ krwi, co bezpośrednio wpływa na obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Ponadto stymulują pracę mózgu i układu nerwowego, co stanowi cenną właściwość dla osób w każdym wieku.

Z uwagi na wysoką zawartość omega-3 makrela wędzona wydaje się być pożądanym składnikiem diety w profilaktyce chorób układu krążenia, jednakże na jej niekorzyść przemawia duża ilość soli dodawanej w procesie przetwarzania. Sód wpływa negatywnie na naczynia krwionośne, zatem lepszym wyborem dla osób z problemami zdrowotnymi na tym tle będzie świeża ryba.

Do zalet makreli zaliczyć można natomiast wysoką zawartość białka, czyli głównego budulca naszego organizmu. To ważny fakt zwłaszcza dla osób aktywnych fizycznie, które potrzebują zwiększonej ilości protein w diecie. Ponadto białko wzmaga uczucie sytości po posiłku, co jest dobrą wiadomością szczególnie dla osób odchudzających się.

Mięso makreli zawiera również bogactwo witaminy D, niezbędnej do prawidłowego funkcjonowania kości i zębów. Znajdziemy w nim także duże ilości selenu, który poprawia odporność i reguluje działanie tarczycy oraz potasu i fosforu odpowiedzialnych za prawidłową mineralizację układu kostnego.

Niekiedy pojawiają się głosy o szkodliwości wędzenia, gdyż podczas tego procesu na mięsie i rybach mogą osadzać się rakotwórcze substancje smoliste. Jeżeli jednak kupujemy makrelę ze sprawdzonego źródła, nie musimy się tego obawiać. Na terenie Unii Europejskiej wędzone produkty są przygotowywane zgodnie z rygorystycznymi wytycznymi, które do minimum ograniczają wytwarzanie się szkodliwych związków.

Makrelę wędzoną najlepiej spożywać sporadycznie z uwagi na wysoką zawartość soli typową dla wędzonej żywności. Żeby skorzystać ze zdrowotnych zalet ryby, a przy tym ograniczyć negatywny wpływ sodu na organizm, warto zmniejszyć wykorzystanie soli w pozostałych posiłkach.

Największą wadą makreli jest jej zdolność do akumulowania rtęci, którą cechuje się także wiele innych ryb morskich. Związki rtęci są szczególnie szkodliwe dla rozwijającego się układu nerwowego płodu, dlatego spożywania makreli powinny unikać kobiety w ciąży. Warto wykluczyć ją także z diety kobiet karmiących, gdyż metale ciężkie mogą przenikać do mleka matki i negatywnie działać na organizm niemowlęcia.

Makrela wędzona - wartości odżywcze

Makrela wędzona w 100 g tuszy zawiera średnio 20 g białka i 15 g tłuszczu - w tym ok. 4 g kwasów tłuszczowych nasyconych i 11 g nienasyconych. Nie ma w niej węglowodanów ani błonnika. Wśród mikroelementów występujących w 100 g makreli znajdziemy głównie: 300 mg potasu, 200 mg fosforu, 44 mg selenu i 552 µg witaminy D. Taka porcja ryby zawiera aż 3 g soli, co stanowi ponad połowę dopuszczalnego dziennego spożycia.

Warto wiedzieć, że wartości odżywcze makreli zależą od wielu czynników, takich jak m.in. miejsce połowu, wielkość ryby bądź jej wiek. Najlepiej wybierać niewielkie sztuki pochodzące z łowisk europejskich, gdyż cechują się one najmniejszą zawartością rtęci. Najzdrowsze będą tusze o wadze maksymalnie 200 g.

W sklepach dostępne są także gotowe filety z makreli, które zawierają więcej tłuszczu niż tusze - nawet 25 g na 100 g produktu. Jest to skutek pozyskiwania ich z większych i starszych osobników.

Ile kalorii ma makrela wędzona?

Makrela wędzona w formie tuszy ma około 220 kalorii w 100 g. Niemal 300 kalorii w tej samej masie mają gotowe, paczkowane filety. Źródłem ponad połowy energii zawartej w rybie są tłuszcze. Resztę stanowią białka.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 72

To może cię zainteresować