Makaron kolanka

Jak wygląda makaron kolanka?

Nazwa kolanka makaron ten definiuje dość jednoznacznie. Są to kawałki krótkie, zaliczane do grona makaronów wyciskanych, czyli uzyskiwanych za pomocą specjalnych końcówek nakładanych na maszynę do tworzenia produktu. Makaron kolanka to niewielkie rurki, odpowiednio wygięte, co odróżnia je od prostego, rurkowanego lub gładkiego makaronu penne.

Makaron kolanka: do czego pasuje?

Przyjęło się uważać, że Włosi dużą uwagę zwracają na łączenie makaronu o danym kształcie z odpowiednim sosem. Rzeczywiście, jest to dla nich priorytet. W kuchni tego półwyspu sosy: boloński, serowy czy pesto przyporządkowane są do konkretnych makaronów. W Polsce nie musimy przykładać do tego aż tak dużej wagi, warto jednak wiedzieć, że kształt makaronu wpływa na sposób, w jaki łączy się on z pozostałymi składnikami.

Wszelkiego rodzaju makarony o bardziej skomplikowanych kształtach, a do nich zaliczany jest także makaron kolanka, bardzo dobrze łączą się z różnego rodzaju sosami, także tymi o niejednorodnej strukturze i większych kawałkach mięsa lub warzyw. Dzieje się tak dlatego, że nieregularny kształt umożliwia odpowiednie zagarnięcie sosu i oblepienie makaronowego ciasta z każdej strony. Smak tego rodzaju makaronów jest również bardziej wyczuwalny i równoważy wyraziste składniki otaczającego je płynu.

W Polsce makaron kolanka chętnie dodawany jest do zup, ciężkich, zawiesistych sosów mięsnych i serowych, sałatek oraz zapiekanek. Dzięki temu, że aromatyczne dodatki wnikają do wnętrza kluski, łatwo o właściwe połączenie między składnikami.

W naszym kraju mączne produkty często kojarzone są z ciężkostrawnymi i obfitymi posiłkami. Klasyczne włoskie pasty, także te wykorzystujące makaron kolanka są jednak zdrowe, wartościowe i lekkie posiłki. Makaron kolanka, jak każdy inny, należy gotować krótko, tylko do momentu uzyskania jędrnej, twardawej jeszcze postaci. Jest to także spowodowane walorami zdrowotnymi: gotowanie makaronu al dente pomaga uniknąć wysokiego indeksu glikemicznego i skoków cukru we krwi, zachowując jednocześnie więcej cennych składników odżywczych.

Makaron kolanka można spożywać przez cały rok, zmieniając tylko dodatki na sezonowe. Potrawy takie jak sałatka makaronowa z kurczakiem i gyrosem albo sałatka makaronowa z tuńczykiem są co prawda całoroczne, ale już zapiekanka makaronowa z dynią lub zupa grzybowa z makaronem kolanka wprowadzi jednoznacznie jesienny klimat.

Sosy do makaronu kolanka

Jak wspomniano już wcześniej, najlepsze na makaron kolanka przepisy to te, które wykorzystują różnego rodzaju sosy, zwłaszcza te cięższe i zawiesiste. Do klasyki zalicza się już sos boloński powstający na bazie przetartych pomidorów z dodatkiem mięsa, czerwonego wina oraz przypraw. Osoby niejedzące mięsa lub unikające kalorycznych dań mogą wykorzystać alternatywę w postaci czystego sosu pomidorowego z ziołami.

Klasyką jest w tym przypadku także sos serowy. Można przygotować go na bazie mleka, masła oraz kilku rodzajów sera. Inną opcją jest sos śmietanowo-serowy, także w wersji opartej na czterech serach. Z makaronem kolanka znakomicie komponować się będzie również sos carbonara. Nie jest to klasyczne połączenie, bo wykorzystywane raczej przy spaghetti, ale równie pyszne.

Warto wypróbować także makaron kolanka z sosem pesto. Może to być wariant klasyczny bazyliowy, ale w naszej kolekcji znaleźć można także receptury na pesto szpinakowe, pietruszkowe czy brokułowe.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 12

To może cię zainteresować