REKLAMA
Kotlety to bardzo szeroka i uniwersalna grupa dań. Da się je zrobić niemal ze wszystkich rodzajów mięs i ryb, wszystkich warzyw, kasz, serów, nasion... Istnieje tak wiele wariantów kotletów, że mogą gościć w naszym jadłospisie prawie codziennie. Jeśli za każdym razem użyjemy innego przepisu, nie odczujemy cienia kulinarnej monotonii. Kotlety mielone, pożarskie, schabowe, kotlety jaglane, ziemniaczane, jajeczne, kotlety makaronowo-serowe – różnej maści kotlety wzbogacane ciekawymi dodatkami to sprawdzona metoda na smaczną domową kuchnię!
Rybne kotleciki z warzywami to zdrowe i smaczne danie dla całej rodziny.
danie wymyślone przeze mnie- chrupiące , smaczne, dobrze przyprawione kotleciki z ugotowanego makaronu z dodatkiem , sera zółtego , jajek i pachnącej natki, z sosem z grzybów leśnych , otulone startym na tarce żółtym serem-polecam:) Kotleciki te świetnie smakują tez na zimno- jako przekąska.
Smaczna propozycja z wykorzystaniem tej samej masy mięsno- warzywnej do dwu dań.Klopsiki z sosem oraz kotleciki, np na zimno.
Smaczne, syte mięsne danie. Zamiast kapusty białej dodałam pekińską. Kotleciki- gołąbki są delikatne, polecam:)
Kotlety mielone w takiej odsłonie uważam za strzał w dziesiątkę są na prawdę smaczne.
To doskonały sposób na wykorzystanie pozostałych z dnia poprzedniego czy z obiadu ugotowanych ziemniaków. Są pyszne, idealnie smakują z sosem grzybowym.
Zwykły mielony i ryż może zamienić się w zabawny obiad dla dziecka :)
soczyste kotlety z mięsa wołowego w towarzystwie czerwonej kapusty na winie ze śliwkami. Niby proste, a jakże pyszne!
Soczyste , delikatne drobiowe kotlety mielone z warzywami i ziołami.
Uwielbiam wykorzystywać kaszę jako bazę do kotlecików. Tym razem to kasza jaglana z dodatkiem gotowanego jajka, marchewki w lekkim sosie pomidorowym.
Kotlety dzielą się na mięsne (klasyczne) oraz bezmięsne, które ze względu na niższą kaloryczność i lekkość, zwane są także kotletami fit lub kotletami light.
Klasyczne kotlety mięsne przyrządzamy na 3 sposoby: roztłukując mięso i panierując, siekając mięso na drobne kawałki albo mieląc mięso, doprawiając i formując w kuliste lub owalne kształty. Jedną z odmian kotletów mielonych są pulpety. Natomiast jedną z wersji kotletów panierowanych jest Cordon Bleu (kotlet szwajcarski) przygotowywany z dwóch cienkich płatów mięsa, pomiędzy które wkłada się ser i szynkę.
Klasyczne kotlety to nie tylko kotlet schabowy i kotlet mielony, ale także kilka innych mięsnych dań, takich jak: kotlet de volaille, kotlet lwowski, kotlet pożarski. Do kategorii kotletów klasycznych zaliczają się również tzw. frykadelki (fikadeller), czyli szybkie w przygotowaniu, malutkie kotleciki z mięsa mielonego, niezwykle popularne w Danii i Niemczech.
Jeśli już o kuchniach innych krajów mowa, warto zwrócić uwagę na kolejne wyśmienite rodzaje klasycznych kotletów: kotlety po francusku przyrządzane z drobiowego mięsa siekanego na kawałki, Wiener Schnitzel, czyli austriacki panierowany kotlet cielęcy oraz bifteki – kotlety greckie z dodatkiem fety i mięty.
Warto też pokusić się o przygotowanie kotletów rodem z kuchni tureckiej i indyjskiej, tzw. koft. Są to podłużne szaszłyki z mięsa mielonego, pieczone, grillowane lub smażone. Zawierają bogatą kompozycję orientalnych przypraw, są soczyste i naprawdę genialne w smaku.
Tradycyjne kotlety, z uwagi na sporą zawartość tłuszczu, nie są zbyt dietetycznym daniem. Jeśli ktoś dba o linię bądź szuka sposobów na lekkostrawne zamienniki dla klasycznych dań, warto sięgać po kotlety fit, na przykład kotlety warzywne. Ich bazę stanowią ugotowane i rozdrobnione warzywa w różnych kombinacjach. Czasami kotlety warzywne przyrządza się z surowych, startych na tarce warzyw albo mieszanki warzyw surowych i gotowanych.
Udane kotlety warzywne zrobimy między innymi z: ziemniaków, ciecierzycy, marchewki, selera, buraczków, cukinii, fasoli, soczewicy, kalafiora. Warzywa można stosować pojedynczo albo dowolnie mieszać ze sobą. Dodatki, które dodają kotletom warzywnym wyrazistości to: szczypior, czosnek, natka pietruszki, tymianek, gorczyca, kmin rzymski, imbir, por, cebula, ziarna, orzechy, ostre gatunki serów.
Kotlet rybny mielony to obok kotletów warzywnych kolejny przykład udanego dietetycznego kotleta bez udziału mięsa. Warto także zwrócić uwagę na kotlety jaglane i gryczane, w których obok kaszy nie powinno zabraknąć ziół i przypraw takich jak: kolendra, bazylia, oregano, kurkuma, papryka, curry.
Kotlety z jajek, kotleciki makaronowo-serowe, kotlety z pieczarek i ryżu, kotlety z wędzonego twarogu to równie smaczne, efektowne i warte przyrządzenia kotlety w wersji fit.
Ostatnio skomentowane
Boczek pieczony-rolowany