Kiełki fasoli mung

Kiełki fasoli mung: wartości odżywcze

Kiełki fasoli mung to wykiełkowane nasiona fasoli złotej. Roślina ta naturalnie występuje w Chinach, ale uprawia się ją także w Malezji, Indiach i na południu Azji. Kiełki te stanowią jeden z najpopularniejszych składników kuchni orientalnej, a zwłaszcza w przepisach wegetariańskich i wegańskich. Kiełki fasoli mung są cenione za niską kaloryczność – zawierają jedynie 30 kcal w 100 gramach - oraz liczne właściwości lecznicze i prozdrowotne.

Kiełki złotej fasoli są bogate w takie drogocenne składniki jak witamina C, mangan, miedź, cynk, żelazo, a także witaminy z grupy B. Obecność witaminy C stanowi wsparcie dla układu immunologicznego. Bierze również udział w syntezie kolagenu, co wprost wpływa na nasz młody wygląd. Kolagen jest podstawowym budulcem skóry, a regularne spożywanie kiełków fasoli mung może przyczynić się do utrzymania jej elastyczności i gęstości. Witamina C jest także silnym antyoksydantem. Zwalcza wolne rodniki przyczyniające się do starzenia się komórek. Wolne rodniki wywołują również w organizmie stan, który nazywamy stresem oksydacyjnym. Zawarte w kiełkach substancje potrafią jemu przeciwdziałać, a w konsekwencji redukować ryzyko rozwoju stanów zapalnych, a nawet nowotworów.

Z kolei witaminy z grupy B przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego. Warunkują syntezę neuroprzekaźników i pozytywnie wpływają na wydajność przesyłanych informacji między komórkami nerwowymi. Dietę bogatą w kiełki fasoli mung powinny stosować kobiety w ciąży, ponieważ zawarta w nich witamina B9, czyli kwas foliowy, jest niezbędna do rozwoju układu nerwowego podczas życia płodowego.

Kiełki fasoli mung wspomagają procesy oczyszczania i detoksykacji organizmu. Mają korzystny wpływ na zredukowanie akumulacji metali ciężkich, takich jak na przykład kadm, arsen, rtęć czy ołów, w wątrobie i nerkach. Chronią również komórki wątroby i zmniejszają ich wrażliwość na szkodliwe substancje.
Kiełki są dobrym źródłem błonnika, który przyczynia się do usuwania z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii, zmniejsza ryzyko otyłości, chorób natury kardiologicznej, a także takich schorzeń jak miażdżyca, cukrzyca oraz niektóre nowotwory.  

Mimo, że kiełki fasoli mung są tak zdrowe, istnieje pewna grupa osób, która powinna ich unikać w diecie. Jeśli negatywnie reagujesz na produkty zawierające wysokie ilości amin biogennych, takich jak histamina, tyramina, spermina lub spermidyna, nie sięgaj po kiełki. Aminy biogenne znajdują się również w takich produktach jak sery, wino i czekolada. U niektórych osób po ich spożyciu pojawia się migrena, pieczenie w jamie ustnej lub wysypka i to właśnie dla tej grupy kiełki są niewskazane.

Jak jeść fasolę mung?

Kiełki fasoli mung są hodowane w warunkach temperatury pokojowej oraz wysokiej wilgotności, a co za tym idzie, mogą cechować się zawartością bakterii, takich jak E. coli lub Listeria monocytogenes, które są w stanie wywołać objawy przypominające zatrucie pokarmowe. Dlatego kiełki przed spożyciem zawsze należy umyć i przechowywać zgodnie z zasadami opisanymi na ich opakowaniu.

Jak jeść kiełki fasoli mung? Można je wykorzystać na surowo lub lekko podprażyć przez kilka minut na patelni. Kiełki doskonale podkręcą smak kanapek czy nudnych sałatek, dodając do nich element chrupkości. To również świetny dodatek do dań kuchni orientalnej, wegańskiej i wegetariańskiej.

Przepisy z kiełkami fasoli mung

Kiełki fasoli mung pasują do wielu dań – są w stanie je urozmaicić i wzbogacić swoim smakiem, a także nadać im zdrowego sznytu. Popularne przepisy z wykorzystaniem tych kiełków to głównie dania inspirowane kuchnią orientalną, takie jak sałatka z kiełkami fasoli mung, Pad Thai, zupa pho, golonka z grzybami, ryż z polędwiczką wieprzową, papryką i kiełkami, a także pasta z pieczarek i kiełków fasoli mung

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 15

4.5 (150 ocen)

Opublikowany w Magazynie
sałatka z tuńczyka, kiełkami fasoli mung,jajkiem,kukurydzą

0 (0 ocen)

Zdobywca nagrody

Wegetariański chao fan

To może cię zainteresować