Farsz grzybowy

Z jakich grzybów zrobić farsz?

W wariancie świątecznym farsz grzybowy do uszek przygotowuje się z grzybów leśnych suszonych. Wystarczy namoczyć je dzień wcześniej, obgotować i drobno posiekać. Można dodać do nich również przesmażoną cebulkę. Konieczny dodatek to spore ilości pieprzu, które znakomicie komponują się z łagodnym smakiem grzybów.

Nie jest to jednak jedyna możliwość. Zamiast grzybów suszonych użyć można mrożonych lub pasteryzowanych. W tym drugim przypadku trzeba jednak liczyć się z koniecznością ich odsączenia i zagęszczenia, na przykład bułką tartą, aby nie rozmiękczyły ciasta. Niektórzy wykorzystują również łatwo dostępne przez cały rok pieczarki. Wystarczy je pokroić i podsmażyć, z dodatkiem cebulki lub solo, aby pozbawić grzyby nadmiaru wody. Warto wykorzystać pieczarki brązowe, które są bardziej aromatyczne od swoich białych krewniaczek. Ciekawą alternatywę stanowią także boczniaki pełne wartości odżywczych. Pieczarki oraz boczniaki to także doskonały farsz grzybowy do pierogów, naleśników i krokietów.

Planując faszerowanie mięsa, warzyw lub klusek, warto wypróbować też kurki. Sezonowo dostępne są one przez krótki czas, można jednak kupować je całorocznie w wariancie mrożonym. Są bardzo aromatyczne, pięknie wyglądają i znakomicie komponują się z przyprawami i dodatkami różnego rodzaju.

Jak przyprawić farsz grzybowy?

Nawet najlepszy produkt wymaga dodatków, by móc wydobyć pełnię swojego aromatu. Nie inaczej jest w przypadku grzybów. Farsz z nich przygotowany nie obejdzie się bez absolutniej podstawy, czyli soli i pieprzu. Planując podduszanie grzybów, sól lepiej jest dodawać na samym końcu, aby prawdziwki, pieczarki czy kurki nie zrobiły się gumowe. Pieprzu za to nie trzeba żałować: doskonale podkreśli on łagodny smak samych grzybów. Klasyczny pieprz czarny zastąpić można białym: farsz grzybowy będzie wówczas łagodniejszy, albo kolorowym.

Do farszu grzybowego dodawać można także inne przyprawy. Rozmaryn, majeranek, kminek, tymianek, cząber czy jałowiec sprawią, że grzyby w nadzieniu będą lżej strawne, a dodatkowo zyskają interesujący aromat. Można także do masy dorzucić suszoną natkę pietruszki lub koperek.

Często pojawiającą się na forach internetowych wątpliwością jest pytanie, dlaczego farsz grzybowy jest gorzki. To nie wina przypraw. Taka sytuacja ma miejsce, jeśli grzyby podczas suszenia zostały przypalone lub wysuszone nadmiernie. Na szczęście można takie nadzienie jeszcze uratować. Wystarczy dodać do farszu słodkiej, delikatnie podsmażoną cebulkę. Trzeba tylko uważać, aby jej nie przypalić, gdyż przyniesie to efekt odwrotny od zamierzonego. Jeśli to nie pomoże, do farszu warto dodać roztrzepane jajko, bułkę tartą lub odrobinę ugotowanych ziemniaków.

Przepisy z farszem grzybowym

Kojarzony przez wszystkich przepis wykorzystujący farsz grzybowy to z pewnością uszka do barszczu. Na tym jednak możliwości się nie kończą. Na jego bazie przygotować można przecież klasyczne pierogi wigilijne oraz pierogi z boczkiem i grzybami leśnymi. Na świątecznym stole sprawdzą się krokiety oraz pełna aromatu świąteczna rolada drożdżowa z pieczarkowo-grzybowym farszem.

Farsz grzybowy to także świetny pomysł na szybkie, imprezowe dania. W kilkanaście minut przygotować można francuskie babeczki z grzybami lub drożdżowe grzybki z farszem grzybowym. Na lekki obiad lub ciepłą kolację doskonały będzie quiche z grzybami. Klasyczny wariant zaś to roladki schabowe z prawdziwkami albo faszerowana pierś z kurczaka.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 19

5 (170 ocen)

Krokiety kurkowe

To może cię zainteresować