Musztarda miodowa

0 (0 ocen)

  • 10 min
  • Dla 4 osób
  • Łatwy

Historia musztardy sięga już prawie dwóch tysięcy lat. Jeden z pierwszych przepisów na jej przygotowanie pochodzi z początku I wieku naszej ery. Rzymski pisarz, Pliniusz Starszy, ucierał sproszkowaną gorczycę z octem, dzięki czemu powstawała gęsta masa. Taka mieszanka dodawała nie tylko smaku potrawom, ale także ułatwiała ich trawienie. Masowa produkcja musztardy rozpoczęła się jednak w XIII wieku, we francuskim miasteczku Dijon. To właśnie w Dijon opracowano recepturę, w której gorczycę łączono nie z octem lecz, jak przystało na Francuzów moszczem winnym. Charakterystyczny smak musztardy z Dijon pozostaje od tamtej pory niezmienny. Musztarda na ziemie polskie przywędrowała w czasie wojen napoleońskich. Na początku traktowano musztardę jako deser i spożywana ją po daniu głównym, stąd powstało powiedzenie musztarda po obiedzie. Poniżej przedstawiam przepis na domową musztardę miodową:

  • 10 min
  • Dla 4 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 100 g gorczycy białej
    50 g gorczycy czarnej
    150 ml octu z białego wina
    50 ml miodu płynnego kwiatowego
    łyżeczka soli morskiej
    łyżeczka pieprzu

    przegotowana woda do ustalenia konsystencji
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Musztarda miodowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Ziarna gorczycy wysypujemy na suchą patelnię i ostrożnie prażymy na małym ogniu. Gdy wystygną, przesypujemy do miseczki. Zalewamy octem winnym. Moczymy przez 24 godziny, by napęczniały.

    Po tym czasie przekładamy ziarna do moździerza lub miksera. Dodajemy pozostałe składniki i ucieramy lub miksujemy, aż uzyskamy pożądaną konsystencję. Jeśli musztarda jest za gęsta, możemy dodać wody dla uzyskania odpowiedniej konsystencji.

    Musztardę przekładamy do słoika i odstawiamy w ciemne, chłodne miejsce. Będzie gotowa po upływie około tygodnia. Z czasem jej smak złagodnieje.

Porady

Ważne: Przed zrobieniem musztardy należy wybrać odpowiednie ziarna gorczycy. Białe są łatwo dostępne i mniej pikantne, za to bardziej gorzkie. Dlatego dobrze je zrównoważyć ciemnymi ziarnami, które są ostrzejsze, ale nadają musztardzie bardziej zrównoważony smak. Musztarda wykonana tylko z białej gorczycy będzie potrzebowała, więc dłuższego czasu za nim się przemaceruje i nabierze odpowiedniego smaku.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Gorczyca Ocet winny Miód

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować