Sałatki do pracy

Sałatka do pracy jest znakomitym sposobem na to, aby odżywiać się zdrowo i jednocześnie różnorodnie. Jeśli nie chcemy poświęcać zbyt wiele czasu lub gdy brakuje nam pomysłów na drugie śniadania, zdecydowanie powinniśmy zainteresować się tym rodzajem posiłku. Jest to szczególnie ważne, gdy dbamy o linię, chcemy odżywiać się zdrowo lub jeśli w ciągu dnia często dopada nas wilczy głód. Skomponowana samodzielnie zdrowa i pyszna sałatka to idealny sposób na to, by posilać się wartościowo, unikać pustych kalorii i substancji konserwujących. Sałatki sprawdzają się nie tylko w okresie wiosenno-letnim. Jesienią i zimą możemy sięgać po kompozycje bardziej sycące i wzbogacać je ciepłym dodatkiem.

Liczba przepisów: 505

Lekkie sałatki do pracy

W zależności od potrzeb sałatka do pracy może być niskokaloryczna i lekka lub pożywna i bardzo sycąca. W każdej wersji jest łatwa do przygotowania niezależnie od tego, czy korzystamy z gotowego przepisu, czy decydujemy się na samodzielne stworzenie smacznych połączeń.

Bazę często stanowi sałata. Już w tej części dania powstaje bardzo szerokie pole do popisu. Popularne są gotowe miksy, ale warto także kupić osobno sałatę lodową, pekińską, rukolę czy roszponkę i mieszać je w ulubionych proporcjach. Na tej bazie może powstać sałatka warzywna lub owocowa o bardziej deserowym charakterze.

Jakie dodatki dobierać do sałatki? Smaczna na pewno będzie wersja z szeroką gamą warzyw. Zdrowe, niskokaloryczne, a jednocześnie sycące są warzywa strączkowe, marchewka, pomidory, młode ziemniaki, ogórki, kapustowate, oliwki czy różne rodzaje kiełków. Warto w tym zakresie eksperymentować. Sałatka do pracy zawierać powinna również białko. Do wyboru jest: kurczak, indyk, grillowana bądź wędzona ryba albo jajka. Sałatka wegańska może wykorzystywać w tej roli strączki. Jeśli wybieramy ser, warto pamiętać, że nie jest to najbardziej dietetyczny dodatek, jednak już odrobina parmezanu czy chuda mozzarella zdecydowanie poprawią smak całości.

Osoby na diecie często unikają węglowodanów, jednak sałatka makaronowa z pełnoziarnistymi kluskami lub sałatka jaglana nie zaszkodzą. Warto dorzucić do niej także podprażone pestki dyni, chrupiący słonecznik, orzechy czy suszone owoce. Całość polać można oliwą bez dodatków lub dressingiem na bazie jogurtu, oleju czy musztardy.

Sałatka w słoiki do pracy

Wiele osób zastanawia się, w co powinna być zapakowana sałatka do pracy. W sklepach i internecie nie brakuje pomysłowych pudełek i lunchboxów różnego typu, ale prawdziwym hitem w ostatnim czasie stały się... słoiki. Są znacznie lżejsze od zwykłych wecków i pojemne, a często prezentują się bardzo atrakcyjnie. Dodatkowo, jeśli zdecydujemy się na sałatkę warstwową, w takim naczyniu doskonale widać wszystkie pięterka warzyw. Jak wiadomo: je się również oczami.

O czym warto pamiętać, wybierając pudełko lub słoik? Zwróćmy uwagę na jego ciężar, pamiętając, że przy codziennym transporcie uwzględnić trzeba również zawartość naczynia. Pojemnik powinien być szczelny tak, aby sos nie wydostał się na zewnątrz. Ciekawym pomysłem jest także zestaw składający się z jednego głównego pudełka oraz mniejszych, służących do osobnego przewiezienia sosu lub grzanek. Dzięki temu warzywa można polać dressingiem w ostatniej chwili, by zachowały chrupkość.

Szybka sałatka do pracy

Niebanalna sałatka do pracy wcale nie musi być pracochłonna i wymagać poszukiwania trudno dostępnych składników. Wystarczy eksperymentować, aby kompozycje nie stały się nudne. W każdym sklepie, warzywniaku i na targowisku znaleźć można wiele potencjalnych składników, warto zatem próbować je i włączać do diety.

Zamiast sałaty masłowej i lodowej warto wykorzystywać także rzymską, rukolę, radicchio, roszponkę czy rukiew wodną, a także szpinak oraz jarmuż. Sezonowość zdecydowanie jest wskazana. Charakter sałatki łatwo również odmienić ziołami, sosami oraz przyprawami z różnych stron świata. Ciekawym uzupełnieniem jest sok z limonki, tabasco, wędzona papryka, zioła świeże oraz suszone występujące solo albo w gotowych mieszankach smakowych.

Podobne artykuły