Dietetyczne ciasta

Dietetyczne ciasto to zdrowszy i mniej kaloryczny zamiennik dla tradycyjnych wypieków. Można je spożywać bez wyrzutów sumienia nawet wtedy, gdy znajdujemy się na diecie. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu pysznych zamienników. Zdrowe wypieki polubią zarówno dorośli, jak i dzieci. Nadają się na różne okazje, takie jak urodziny, imieniny, sylwester czy rożnego rodzaju święta. Można również sięgać po nie na co dzień, a także piec na niedzielę do kawy czy herbaty. Polecamy ponadto zabrać je ze sobą na piknik, a także jeść jako przekąskę w pracy czy do filmu w telewizji.

Liczba przepisów: 5459

4.99 (144 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Kolorowy zachód słońca

4.77 (191 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Sernik orzechowo - kajmakowy

4.9 (163 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Kluski na parze

4.98 (168 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Bananowy przekładaniec

4.99 (167 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Pawi Ogon

Zamienniki tradycyjnych składników na ciasta fit

Ciasto dietetyczne to takie, które nie dostarcza do organizmu zbyt wielu kalorii. Nie powinno być ono tłuste, tuczące czy przesadnie słodkie. Aby upiec niskokaloryczne ciasto, warto zrezygnować z dodatku śmietany kremówki. Można ją z powodzeniem zastąpić na wiele sposobów. Najprościej będzie wykorzystać w tym celu jogurt naturalny lub grecki, który jest wyjątkowo gęsty. Świetnie sprawdzi się również zamiennik w postaci zmiksowanych w blenderze orzechów nerkowca. 


Zdrowe ciasta nie zawierają również białego cukru ani miodu. Można je zastąpić takimi słodzikami jak stewia, ksylitol czy erytrytol. Świetnie nadają się do tego również słodkie owocowe syropy, np. z agawy czy daktyli. Najlepiej przygotować je samodzielnie w domu, co będzie prostym i tanim rozwiązaniem.

Zdrową słodycz można także uzyskać za pomocą całych owoców lub sporządzonych z nich musów. Przykładem takiego smakołyku jest fit ciasto bananowe. Słodki smak zapewnią również takie owoce jak gruszki, jabłka czy truskawki. Zdrowe wypieki bez cukru często są sypane gorzką czekoladą. Przydatne będą również kawałki suszonych owoców, takich jak daktyle, rodzynki, morele czy żurawina. 

Zdrowe ciasto można również przygotować bez zastosowania masła. Jego najlepszym zamiennikiem jest awokado, które posiada podobną konsystencję i pozwala dostarczyć do organizmu zdrowego tłuszczu. Dodając awokado do wypieków unikamy niezdrowych tłuszczów nasyconych, które zwiększają poziom cholesterolu i mogą narażać na schorzenia układu krwionośnego. Fit wypieki bez tłuszczu nie prowadzą do szybkiego tycia, dlatego można po nie sięgać bez wyrzutów sumienia. Jeżeli nie chcemy całkowicie z niego rezygnować, można wtedy użyć zdrowszego oleju kokosowego.

Ciasta niskokaloryczne warto również przygotować bez użycia mąki. Są to zwykle wypieki bez glutenu, które mogą spożywać osoby na diecie wykluczającej lub ograniczającej to białko roślinne. Mąkę można zastąpić na przykład kaszą jaglaną, a także różnego rodzaju fasolami oraz innymi, ugotowanymi i zmiksowanymi roślinami strączkowymi. Fasola nadaje się świetnie zwłaszcza do ciast typu brownie. Pomimo konieczności długotrwałego namaczania i gotowania, ciasto z czerwonej fasoli można przygotować bardzo szybko. Wystarczy, że zdecydujemy się na zakup ugotowanej fasoli w puszce.  

Dietetyczne ciasto na ciepło 

Przepis na zdrowe ciasto to np. dietetyczna szarlotka na mące razowej. Mąka taka zawiera znacznie więcej witamin, minerałów i innych składników odżywczych w porównaniu do wypieku na zwykłej mące pszennej. Osoby chcące ograniczać gluten w swojej diecie, mogą również postawić na ciasta niskokaloryczne z mąk bezglutenowych, takich jak np. migdałowa, amarantusowa, gryczana czy jaglana. 

Dietetyczne ciasto na zimno  

Przepis na zdrowe ciasto w wersji na zimno to np. czekoladowe ciasto z jarmużem a’la brownie. Dodatek jarmużu sprawia, że wypiek ten staje się znacznie zdrowszy, a także nabiera oryginalnego smaku. Ciasto to można przygotować bez pieczenia – wystarczy, że zamiast mąki pszennej użyjemy herbatników, krakersów czy innych ciasteczek.

Wśród przepisów na wypieki w wersji na zimno wyróżnia się także ciasto leśny mech, które jest przygotowywane na bazie szpinaku. Smakołyki bez pieczenia często zawierają również owoce oraz budyń. Jeszcze innym przykładem wypieku w wersji na zimno jest ciasto marchewkowe. Poza tym bez pieczenia można przygotować serniki, które nie zawierają w swoim składzie mąki.