Chłodnik

Chłodnik to idealne danie, które powinno się znaleźć w naszym letnim menu. O każdej porze roku smakuje jednak obłędnie, dlatego warto sięgać po różnorodne przepisy na tę wyjątkową zupę, kiedy tylko mamy na to ochotę. Tym bardziej że jak się okazuje, można ją przygotować na mnóstwo sposobów, wykorzystując do tego wiele warzyw i owoców. Które z nich wybierane są najczęściej? Jaki chłodnik jest tym tradycyjnym i najpopularniejszym? Poniżej zebraliśmy najważniejsze informacje na temat tego wciąż niedocenianego przez niektórych dania.

Liczba przepisów: 236

4.99 (164 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Gazpacho z ogórkiem, awokado i jogurtem greckim

5 (173 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Chłodnik błyskawiczny

4.47 (145 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Ukraiński chłodnik

Co to jest chłodnik?

Chłodnik to po prostu zupa podawana na zimno, która jest idealnym daniem obiadowym w lecie, kiedy temperatury nie sprzyjają ani gotowaniu, ani jedzeniu ciężkostrawnych potraw. Jego bazą są wybrane przez nas warzywa lub owoce, najlepiej oczywiście świeże. Zazwyczaj wykorzystuje się surowe składniki, ale pysznym odstępstwem od tej reguły jest na przykład chłodnik litewski. Do warzyw lub owoców dodaje się zazwyczaj jogurt naturalny, kefir lub zsiadłe mleko i wówczas otrzymujemy chłodnik zabielany.
W niektórych przepisach na to danie wśród składników znajdziemy również na przykład bulion drobiowy lub warzywny. W każdym przypadku wykonanie chłodnika jest jednak bardzo proste, dlatego warto wypróbować jego różne wersje, zarówno te na słodko, jak i wytrawne.

Z czego możemy zrobić chłodnik?

Chłodnik można przyrządzić zarówno z owoców, jak i z warzyw lub też z ich połączenia. W Polsce zdecydowanie najpopularniejszy jest chłodnik z buraków i botwinki, nazywany litewskim. Ugotowane warzywa łączy się dodatkowo ze świeżym lub kiszonym ogórkiem, a także często z rzodkiewką i oczywiście jogurtem naturalnym, po czym wszystko dokładnie miksujemy. Jeśli jednak ktoś woli chłodnik bez botwiny, to wybór jest wciąż ogromny. Sam ogórek i rzodkiewka również mogą być bazą przepysznych dań tego typu. Podobnie zresztą jak pomidory i papryka, kalafior, cukinia czy bakłażan.

Miłośników zup na słodko z pewnością ucieszy również fakt, że chłodnik można z powodzeniem przygotowywać z wielu różnych owoców. Zupa z truskawek (tzw. chłodnik mazowiecki), jagód, arbuza, melona, malin, śliwek, czarnych porzeczek, czy wiśni i czereśni z pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Tym bardziej że smaki te można dowolnie mieszać, również z wybranymi przez nas warzywami. Bardzo ciekawym i dość oryginalnym pomysłem jest z kolei chłodnik śledziowy, który wbrew pozorom cieszy się dużą popularnością wśród fanów zup na zimno.

Jakie przyprawy pasują do chłodnika?

Chłodnik w wersji wytrawnej z pewnością będzie dobrze smakował z dodatkiem soli, pieprzu, czosnku oraz odpowiednio dobranych ziół, takich jak tymianek albo zioła prowansalskie. Jeśli przygotowujemy chłodnik w wersji hiszpańskiej z pomidorów i papryki warto dodać do niego oliwę i odrobinę czerwonego wina. A jeśli preferujemy chłodniki na słodko, oprócz ewentualnego dodatku cukru lub cukru pudru, dobrze jest skropić taką zupę sokiem z limonki lub cytryny.

Jak podajemy chłodnik?

Chłodnik z warzyw bardzo często podaje się na przykład z młodymi ziemniaczkami lub ugotowanym jajkiem. Nie może też zabraknąć poszatkowanych ziół, takich jak świeży koperek i szczypiorek. Wiele osób lubi jeść taką zupę na zimno z ziołowymi grzankami, które można przygotować samodzielnie. Jeśli podajemy na przykład chłodnik ogórkowy z awokado, na talerz ze zmiksowaną zupą można również po prostu dodać trochę pokrojonych warzyw. Słodkie chłodniki warto z kolei udekorować na przykład płatkami migdałowymi, wiórkami kokosowymi, orzechami włoskimi, czy kawałkami czekolady.

Jakie składniki odżywcze ma chłodnik?

Chłodnik jest zasadniczo niskokaloryczną zupą, która dzięki wysokiej zawartości błonnika jest jednocześnie bardzo sycąca. Duża ilość wykorzystanych w nim warzyw i owoców sprawia natomiast, że chłodnik jest także wartościowym źródłem najróżniejszych witamin i składników mineralnych. Te z kolei wpływają pozytywnie na prawidłowe funkcjonowanie naszego organizmu, ale też na nasze samopoczucie i wygląd. Chłodnik jest więc smacznym i prostym w przygotowaniu daniem, które może stanowić bardzo wartościowy posiłek w naszej codziennej diecie.

To może cię zainteresować