blendowanie

Blendowanie to rodzaj obróbki produktów żywnościowych często stosowany we współczesnej kuchni. Celem blendowania jest zmiana konsystencji warzyw, owoców oraz innych składników na bardziej miałką i drobną. Blendowanie ma wiele zalet, przede wszystkim skraca czas przygotowywania posiłków, a co najważniejsze, jest cennym wsparciem w prowadzeniu zdrowej, wolnej od przetworzonej żywności, dietetycznej kuchni.

Liczba przepisów: 160

4.33 (3 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Brokulowazupakrem

4.33 (3 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Brokułowa zupa krem z musztardą

Magmabro Pożywna, rozgrzewająca zupa 15 min

Na czym polega blendowanie?

Blendowanie to częsta czynność wykonywana w kuchni, szczególnie wśród osób preferujących szybkie gotowanie oraz dietetyczne i zdrowe odżywianie. Najczęściej blendujemy owoce i warzywa – samodzielnie albo w kompozycjach, z dodatkami podkreślającymi smak albo bez dodatków w zależności od szykowanego dania. Blendowanie polega na rozdrabnianiu produktu na mniejsze kawałki albo na papkę w blenderze kielichowym lub za pomocą blendera ręcznego. Stopień rozdrobnienia jest uzależniony od celu kulinarnego.

W przypadku blendera kielichowego produkty trafiają do dużego pojemnika wyposażonego w funkcjonalną podstawę i blendują się praktycznie same. Natomiast w przypadku blendera ręcznego musimy użyć siły własnych rąk, aby nadać składnikom oczekiwaną konsystencję. Blendery na ogół wyposażone są w kilka różnych praktycznych nasadek przeznaczonych do różnych celów kulinarnych, np. mielenia, ubijania, miksowania, kruszenia. Możemy zblendować produkt tak, aby częściowo zachował swoją pierwotną strukturę albo możemy zrobić z niego gładką masę.

Jakie składniki można blendować?

Blender to wielofunkcyjne urządzenie, za pomocą którego można wykonać całą gamę mniej i bardziej oczywistych kulinarnych czynności – począwszy od rozdrabniania składników na gęstą mieszaninę (np. robienie zupy krem) i miksowania składników (np. na koktajl), poprzez siekanie, ubijanie, a skończywszy na ucieraniu składników na sosy lub smarowidła oraz wyrabianiu ciast. W związku z tak szeroką paletą funkcji, blendowanie owoców i blendowanie warzyw to jedynie namiastka tego, co można tak naprawdę zrobić w kuchni blenderem.

Jakie składniki można blendować? Lista jest bardzo szeroka: warzywa, owoce, strączki, mleko i przetwory mleczne, zioła, jajka, nasiona i pestki, migdały, orzechy, czekolada. Co ciekawe, niektóre blendery są również przystosowane do mielenia mięs. Inne mają w zestawie krajalnicę, dzięki której możemy precyzyjnie pokroić warzywa czy owoce np. w słupki lub plasterki.

Jak łączyć składniki do blendowania?

Blendowanie to co prawda prosta czynność, jednak żeby uzyskać dobre efekty kulinarne, trzeba pamiętać o paru kwestiach podczas doboru składników i kolejności ich umieszczania w blenderze. Przede wszystkim najpierw należy wkładać do blendera składniki najtwardsze, ponieważ potrzebują więcej czasu na uzyskanie odpowiedniej konsystencji. Ostatnimi składnikami umieszczanymi w blenderze powinny być produkty płynne i sypkie.

Dobór składników do blendowania jest uzależniony od rodzaju potrawy. Jeśli chodzi o koktajle z blendera, dobrze jest łączyć ze sobą składniki o neutralnym lub słodkim smaku ze składnikami kwaskowymi, bardziej wyrazistymi i ostrzejszymi (np. jabłka i gruszki z selerem naciowym, dynię i marchew z pomarańczą). Zasada ta sprawdza się również w przypadku zup, sosów, musów.

W owocowych smoothies świetnie sprawdza się dodatek jogurtu naturalnego, kefiru, mleka, mleka roślinnego albo maślanki. Banany dobrze współgrają z cytrusami i innymi kwaskowymi owocami, a owoce tropikalne z mleczkiem kokosowym. Jeśli lubimy słodsze smaki, możemy dodać do smoothie miód, cukier trzcinowy, stewię, syrop klonowy.

Zarówno w koktajlach warzywnych, warzywno-owocowych, jak i owocowych sprawdzą się również dodatki wydobywające z napoju głębię smaku: ziarna (np. słonecznik), orzechy (włoskie, laskowe), migdały, zioła (np. mięta), sok cytryny, przyprawy korzenne (cynamon, imbir). Do pożywnych, dietetycznych koktajli można też dodać ugotowaną kaszę, ryż, komosę ryżową, amarantus.

Jakie dania zrobimy dzięki blendowaniu?

Nie ma bardziej wszechstronnego i przydatnego urządzenia kuchennego niż blender. Dań i półproduktów, które możemy przygotować z jego udziałem jest bez liku. Są to między innymi:

- zupy krem,
- sosy,
- zupki dla dzieci,
- ciasto na naleśniki,
- ciasto na pierogi,
- ciasta deserowe,
- sorbety i lody,
- kremy,
- bezy,
- bita śmietana,
- piana z białek,
- koktajle,
- musy, przeciery,
- pasty do kanapek,
- farsze,
- placki ziemniaczane,
- surówki,
- mięso mielone i siekane,
- mąka (np. z pszenicy, ryżu, owsa, migdałów).

 

To może cię zainteresować