Przepisy na bezy

Bezy

Lekka beza to jeden z najpopularniejszych wypieków. Słodki wyrób zachwyca lekkością i delikatnością. Na stole prezentuje się wyjątkowo efektownie, zwłaszcza beza Pavlova, czyli jeden z najbardziej spektakularnych deserów. Ma prosty skład, jednak panuje opinia, że specjał jest trudny w przygotowaniu. Niesłusznie, bo wbrew temu, co można usłyszeć, ten przysmak wcale nie jest bardzo skomplikowany. Jak zrobić bezę, by była chrupiąca i sucha? Na to i inne pytania odpowiadamy poniżej.

Ten przysmak czasami okazuje się dość kapryśny. Zdarza się, że beza opada, a z piekarnika wyciągamy przypalone „placki”. Jeżeli tobie też zdarzyła się taka sytuacja, nie obawiaj się. Kolejnej „wpadki” nie będzie. Wystarczy, że zapoznasz się z naszymi wskazówkami.

Liczba przepisów: 671

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

Cukiniowe cupcakes z cytrynową bezą włoską

4.5 (192 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Gotowe ciasto

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
tort falbankowy

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Tort falbankowy

dusiowa Idealny dla dziewczynek lub na rocznicę ślubu. 8 godz. 20 min

Jak długo się robi bezy?

Czas pieczenia, a właściwie – suszenia bez ma ogromne znaczenie dla finalnego efektu. Gdy ubijemy masę, należy natychmiast przełożyć ją na wcześniej przygotowaną blachę (wyłożoną papierem do pieczenia), którą bez zbędnej zwłoki umieszczamy w piekarniku nagrzanym do temperatury 80-100 stopni Celsjusza. Bezy powinny się suszyć przez 180 minut. Można nieco skrócić ten proces, dzieląc go na dwa etapy: pieczenie i suszenie. W pierwszej fazie, temperatura w piekarniku powinna sięgać 160 stopni Celsjusza. Po 10-minutowym pieczeniu, zmniejszamy ją do 120 stopni Celsjusza i suszymy nasze bezy przez 60 minut.

Jaki krem pasuje do bezy?

Beza to nie tylko pyszna słodka przekąska. Sprawdzi się też w roli dekoracji innych wypieków. Chcesz przygotować ciasto z bezą? Zatem pamiętaj, że w tym przypadku warto nieco przełamać jej suchość.

Jaki krem dobrze skomponuje się z tym wypiekiem? Warto postawić na wyraziste smaki. Beza wyśmienicie komponuje się z kremem kawowym lub cappuccino, pasuje też idealnie do kremu irish coffee. Bardzo dobrym wyborem będzie także krem ajerkoniakowy.

Porady na idealną bezę

Żeby przygotować domową bezę, wystarczą dwa składniki: drobny cukier i białka jajek. Białka należy dokładnie oddzielić od żółtek. To ważne, bo w żółtkach zawarty jest tłuszcz, który utrudnia ubicie idealnej piany. Trzeba też zadbać, żeby naczynie do ubijania było idealnie suche. 

Do ubijania piany wybierz dużą miskę, najlepiej wykonaną ze szkła lub z metalu. Dlaczego? To proste – w trakcie wyrabiania, piana zwiększy swoją objętość. Co do materiału, tłuszcz ochoczo przywiera do plastiku. Metal i szkło nie wykazują takiej tendencji.

Kolejny istotny czynnik to temperatura białek. Najlepiej do ubijania nadają się białka w temperaturze pokojowej (są rzadsze niż zimne), zatem nigdy nie sięgaj po jajka wyjęte prosto z lodówki.

Cukier odpowiada nie tylko za smak, ale także za ustabilizowanie piany. Dodawaj go stopniowe, czyli kolejną partię wsypuj dopiero wtedy, gdy rozpuści się poprzednia. Łatwo to sprawdzisz, rozcierając niewielką ilość piany między palcami. Praktyczna wskazówka: biały cukier możesz z powodzeniem zastąpić trzcinowym.

Do ubijania piany świetnie nadaje się ręczna trzepaczka, ale mikser sprawdzi się jeszcze lepiej. Jeżeli zdecydujesz się sięgnąć po drugie z wymienionych narzędzi, ubijanie zacznij od najniższych obrotów. Gdy białka zaczną się spieniać, możesz je zwiększyć, ale nie do poziomu maksymalnego. Cukier zacznij dodawać, gdy białka staną się lekko sztywne.

Gotową masę od razu ułóż na nieprzywierającej blasze, a jeżeli nie dysponujesz taką, pamiętaj o papierze do pieczenia. Gdy cała blacha będzie już zapełniona, od razu umieść ją w piekarniku rozgrzanym do odpowiedniej temperatury.

Ile może stać beza?

Beza to suchy wypiek, który z wyjątkową łapczywością pochłania wilgoć. Jeżeli zostawimy ją na stole, nie postoi zbyt długo, bo w mgnieniu oka stanie się wilgotna. Więc może w lodówce? Otóż, nie. Tak przechowywany deser szybko zmięknie, a cukier ulegnie skropleniu.

Wystarczy jednak zamknąć bezy w szczelnym pojemniku i trzymać w temperaturze pokojowej. Wówczas, bez problemu powinny wytrzymać do 14 dni. Można też je zamrozić. W takich warunkach, powinny wytrzymać do 4 tygodni.

To może cię zainteresować