Baranina

Jak zamarynować baraninę?

Mięso z owcy najczęściej marynuje się w occie winnym. Do przygotowania marynaty można również wykorzystać czerwone wino wytrawne, piwo, olej czy sok z cytryny. Nie może również zabraknąć aromatycznych przypraw – z baraniną świetnie komponują się m.in. majeranek, liście laurowe, pieprz, czosnek, cebula, ziele angielskie, gałka muszkatołowa, curry, kurkuma, imbir, pieprz cayenne, cząber, tymianek czy cząber.  

Jak przyrządzić baraninę?

Pierwszym etapem przyrządzania baraniny jest oddzielenie tłuszczu od mięsa. Dzięki temu można skutecznie pozbyć się nieprzyjemnego smaku i zapachu. Usunąć należy również ścięgna oraz błonę. Zapach baraniny pozwala także zneutralizować poprzez gotowanie mięsa w rosole ze sporą ilością przysmażonej cebuli, pora oraz kapusty włoskiej. Mięso powinno być długo bejcowane w przyprawach – najlepiej co najmniej jedną noc. 

Baraninę można przygotowywać na różny sposób – gotować w wodzie i na parze, piec w piekarniku, smażyć, dusić razem z warzywami i sosem, a także grillować. Mięso z owcy doskonale komponuje się podawane ze śmietaną, jogurtem naturalnym, masłem oraz sosem sojowym. Tradycyjne przepisy na baraninę zwykle zalecają jej długie duszenie z warzywami – koniecznie na mały ogniu. Mięso to smakuje wybornie podawane z ryżem, kaszą, ziemniakami, fasolą, pieczywem, a także różnego typu surówkami – np. na bazie czarnej rzepy.  

Przepisy z baraniną

Kebab z baraniny to najpopularniejsza potrawa na bazie mięsa z owcy. W polskiej i zagranicznej kuchni można jednak znaleźć wiele więcej przepisów na wykorzystanie tego mięsa w kuchni. Polecamy na przykład gulasz z jagnięciny po irlandzku. Jagnięcina to młode mięso baraniny, pozyskane z jagnięcia w wieku od 6 do 12 miesiąca. Jest wyjątkowo kruche, soczyste i delikatne. Do przygotowania tej potrawy warto użyć takich warzyw jak ziemniaki, marchew, cebula i seler naciowy. Sekret smaku tego tradycyjnego irlandzkiego dania stanowi dodatek piwa Guinness, które powinno w całości przykryć mięso. 

Inny pomysł na wykorzystanie baraniny to barania łopatka długo pieczona. Jest to smaczna i prosta przygotowaniu potrawa, która świetnie nadaje się na niedzielny obiad, Wielkanoc czy Boże Narodzenie. Do przygotowania marynaty najlepiej użyć czosnku, czerwonego wina wytrawnego, oliwy, a także rozmarynu. 

Murtabak, czyli placki z mięsem to wyjątkowo sycące i oryginalne danie, które uwielbiają zwłaszcza dzieci. Dlatego warto podać im je z okazji Dnia Dziecka, urodzin czy zakończenia roku szkolnego. Wychodzą wyśmienite, jeżeli oprócz mięsa do farszu zostanie dodana cebula, a także takie przyprawy jak kurkuma, kolendra, anyż i kardamon. Potrawę można udekorować natką pietruszki, dzięki czemu będzie gustownie prezentować się na stole. 

Przepysznym daniem obiadowym w tradycyjnej odsłonie jest gulasz barani z kluskami kładzionymi. Często jest podawany zwłaszcza jako specjalność kuchni bieszczadzkiej. Kluski faszerowane marchewką doskonale smakują z gulaszem. Do jego przygotowania polecamy użyć takich składników jak m.in. koncentrat pomidorowy, czerwone wino wytrawne, seler, por, musztarda, czosnek i masło. 

Ostatnią naszą propozycją jest gicz barania z kiszoną kapustą. Najlepiej smakuje w połączeniu z pieczonymi ziemniakami i grzybami. Nie może również zabraknąć czosnku, cebuli, musztardy, oleju, a także takich aromatycznych przypraw jak rozmaryn, kminek oraz tymianek. Ziemniaki najlepiej usmażyć na maśle klarowanym i podać ze świeżymi ziołami.

Polecane przepisy

Liczba przepisów: 18

4.5 (158 ocen)

Opublikowany w Magazynie
Murtabak, czyli placki z mięsem

To może cię zainteresować