Andruty

Andruty kojarzą się większości z nas z radosnymi momentami dzieciństwa, spędzanymi w towarzystwie bliższych i dalszych krewnych. Od czasu do czasu warto sięgać po nie także w wieku dorosłym, a nawet przekazywać ich smak własnym dzieciom. 

Liczba przepisów: 115

0 (0 ocen)

Kolorowy andrut

Andruty

Andruty, lub inaczej suche wafle tortowe, od lat spotkać można w charakterze deseru na polskich stołach. Nic w tym zresztą dziwnego: same w sobie kosztują niewiele, zaś przełożenie ich różnymi słodkościami nie wymaga ani dużo czasu, ani umiejętności. Właśnie z tego powodu są tak lubiane i podawane na rozmaitych rodzinnych imprezach: świętach, komuniach, weselach czy imieninach.

Warto sprostować kilka nieścisłości nazewniczych, jakie się z andrutami wiążą. Wafle tortowe nazywa się często piszingerem, który jest przekładany masą kakaową. Tymczasem oryginalne andruty (tzw. andruty kaliskie, pochodzące z Wielkopolski i wypiekane już na początku XIX wieku) są suche, nie posiadają żadnej masy. Zdążyły na stałe wejść do skarbnicy polskiego dziedzictwa narodowego, a przypieczętowaniem tego faktu było wpisanie ich na ministerialną listę produktów tradycyjnych. 

Bliźniaczo podobne składem okazują się z kolei śląskie oblaty - ich nazwa słusznie kojarzy się z opłatkiem, gdyż są równie jak on cienkie. Zarówno andruty, jak i oblaty można bez problemu dostać w sklepach spożywczych. Istnieje także możliwość samodzielnego ich wypiekania, wiąże się to jednak z koniecznością posiadania waflownicy albo specjalnej formy do andrutów.

Andruty domowe

Najpopularniejszą domową wersję andruta przekłada się masą czekoladową - to właśnie ten smak pamięta z dzieciństwa zdecydowana większość z nas. Krem obecny w waflach nie musi być oczywiście wcale czekoladowy czy kakaowy; idealnie sprawdzi się tu także masa krówkowa, chałwowa czy na przykład truskawkowa. Osoby preferujące szybkie i skuteczne rozwiązania mogą natomiast przełożyć andruty dużą ilością kremu orzechowego ze słoika.

Masa do andruta posiada jednak silną konkurencję. Sporo miłośników słodkich przekąsek decyduje się zastąpić ją galaretką, owocami czy nawet... piankami marshmallow. Popularne są również wkłady mieszane, łączące np. masę krówkową z galaretką albo czekoladę z wiórkami kokosowymi. Warianty można w zasadzie mnożyć w nieskończoność.

Dla najwierniejszych i najbardziej cierpliwych wielbicieli andrutów pozostaje jeszcze jedna opcja: wykorzystanie ich do ciast i tortów przygotowywanych bez pieczenia. Zdania na temat walorów smakowych takich przekąsek są mocno podzielone - niektórzy twierdzą wręcz, że nadmiar składników i przekombinowanie receptury bardzo szkodzą waflom. Z drugiej strony, takie cukiernicze eksperymenty potrafią na przykład uprzyjemnić ludziom czas spędzany we dwoje.

Jak zrobić andruty?

Masa na andruty składa się z mąki, cukru pudru, jajka, mleka i masła. Samo jej przyrządzenie nie jest niczym trudnym, ale otrzymane z niej cienkie placki należy piec na specjalnej formie do andrutów. Ponieważ nie każdy taką formę posiada, należy się zastanowić, czy opłaca nam się jej zakup, czy może lepiej zaopatrzyć się w gotowe wafle. 

Wkład do andruta zależy od naszych upodobań i inwencji. Każdą masę, niezależnie od jej smaku, robi się dość podobnie, używając w zasadzie tych samych produktów: mleka, masła, cukru, śmietanki. To, czy jako dodatek wybierzemy kakao, kokos, kawę czy orzechy, zadecyduje o ostatecznych walorach smakowych deseru.

Nieco inaczej wygląda natomiast przygotowanie wafli z galaretką. Dla najlepszego efektu smakowego i wizualnego warto zaopatrzyć się w kilka torebek galaretki o różnych kolorach, które następnie będziemy umiejętnie rozprowadzać na andrutach. Wymaga to od nas nieco wprawy, nie powinniśmy się więc przejmować, jeśli za pierwszym razem rezultat nie będzie perfekcyjny.

Andruty z galaretką uchodzą za bardzo smaczne. Ich jedyny mankament może polegać ewentualnie na nadmiernej słodyczy (co zresztą nie powinno dziwić, jeśli wykorzystało się kilka rodzajów galaretki i cukier puder). Warto przełamać tę słodycz np. odrobiną powideł śliwkowych. 

To może cię zainteresować