Tradycyjne ruskie pierogi

4.5 (198 ocen)

  • 2 godz. 30 min
  • Dla 8 osób

Ruskie pierogi to jedno z najbardziej znanych dań kuchni... polskiej. W moim rodzinnym domu to były po prostu pierogi - najlepsze na świecie. Babcia podawała je z kwaśną śmietaną i taką wersję dzisiaj proponuję, chociaż pyszne są także podane ze zrumienioną cebulką.

  • 2 godz. 30 min
  • Dla 8 osób

Składniki:

  • ciasto:
    550 g mąki pszennej
    150 ml mleka
    200 ml wrzącej wody
    1 płaska łyżeczka soli
    1/2 płaskiej łyżeczki suszonych drożdży
    1/2 płaskiej łyżeczki cukru
    farsz:
    800 g obranych ziemniaków
    250 g twarogu półtłustego
    2 średnie cebule
    1 łyżka masła
    3 łyżki oleju
    sól
    pieprz mielony
    dodatkowo:
    mąka do podsypywania
    sól
    2-3 łyżki oleju
    kwaśna śmietana lub jogurt naturalny
Wystaw ocenę:

4.5 (198 ocen)

Zobacz również:

Pierogi

Tradycyjne ruskie pierogi - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowujemy farsz: obrane ziemniaki płuczemy i gotujemy w osolonej wodzie do miękkości, odcedzamy i ugniatamy z dodatkiem łyżki masła. Cebule kroimy w drobną kostkę, podsmażamy na 3 łyżkach oleju na złoty kolor, dodajemy wraz z tłuszczem do ugniecionych ziemniaków i dokładnie mieszamy. Kiedy ziemniaki nieco przestygną, dodajemy rozkruszony widelcem twaróg i ponownie całość ugniatamy tłuczkiem do ziemniaków. Doprawiamy solą i dość obficie pieprzem. Dokładnie mieszamy.
  • 2. Przygotowujemy ciasto: do mąki dodajemy sól, drożdże i cukier i mieszamy. Zimne mleko łączymy z wrzącą wodą i ciepły płyn wlewamy do mąki z pozostałymi składnikami. Wyrabiamy miękkie elastyczne ciasto. W razie potrzeby dodajemy odrobinę ciepłej wody lub mąki. Ciasto przekładamy do miski, przykrywamy i odstawiamy w chłodne miejsce na ok. 60 minut (można na dłużej),
  • 3. Ciasto wałkujemy, wycinamy krążki (ja użyłam większej szklanki), nakładamy farsz i dokładnie zlepiamy brzegi pierogów. Gotujemy partiami w osolonym wrzątku z dodatkiem 2-3 łyżek oleju 2-3 minuty od wypłynięcia. Wyjmujemy łyżką cedzakową na sito, następnie przekładamy na talerze i podajemy z kwaśną śmietaną lub jogurtem naturalnym.

Porady

Jeśli chcemy część pierogów zostawić na następny dzień, ugotowane pierogi układamy pojedynczą warstwą na talerzu, odstawiamy na chwilę do lekkiego obeschnięcia, następnie przekładamy na suchy talerz, obracając je, aby obsuszyć drugą stronę. Wystudzone pierogi przekładamy do miski, przykrywamy i przechowujemy w chłodnym miejscu. Następnego dnia można je podgrzać we wrzątku lub przysmażyć na patelni.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Mąka Twaróg Ziemniaki

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Post Obiad

Podobne przepisy

To może cię zainteresować