Tort śnieżny

0 (0 ocen)

  • 60 min

Idealnie nadaje się na urodzinowe/imieninowe przyjęcia. Wygląda wspaniale i tak też smakuje. :).

  • 60 min

Składniki:

  • Biszkopt na foremkę o średnicy 23-24cm

    7 jajek
    1 szklanka drobnego cukru do wypieków
    1 szklanka mąki pszennej tortowej
    1/3 szklanki mąki ziemniaczanej


    Na krem:

    1/2 litra schłodzonej śmietany 36%
    2 łyżki cukru pudru
    3 śmietan fixy
    1/2 szklanki wiórków kokosowych


    Dodatkowo:
    ulubiony dżem lub powidła śliwkowe
    "coś" do nasączenia ciasta u mnie likier wiśniowy
    wiórki kokosowe do dekoracji




Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Desery

Tort śnieżny - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Dno foremki wykładamy papierem do pieczenia, boków nie smarujemy.
    Piekarnik rozgrzewamy do temp. 180༠C. Pamiętajmy, że ciasta z dodatkiem piany z białek nie mogą czekać na upieczenie.


    Do miski przesiewamy mąkę pszenną i ziemniaczaną. Mieszamy. Żółtka oddzielamy od białek. Białka wlewamy do szklanej lub metalowej miski i ubijamy - początkowo na niskich, później na coraz wyższych obrotach miksera. Kiedy piana stanie się lekko sztywna stopniowo (cały czas miksując) zaczynamy dosypywać cukier. Gdy ubita piana będzie gęsta, sztywna i lśniąca zmniejszamy obroty miksera i małymi porcjami dolewamy roztrzepane żółtka. Wyłączamy mikser i zaczynamy dosypywać przesiane mąki. Mieszamy bardzo delikatnie przy użyciu metalowej/silikonowej łyżki lub szpatułki. Ciasto przekładamy do formy i wstawiamy do nagrzanego piekarnika na około 30-35minut. Gotowość ciasta sprawdzamy drewnianym patyczkiem. Upieczony biszkopt natychmiast wyjmujemy z piekarnika i energicznie rzucamy go na stół/blat (w tortownicy) z wysokości 30-50cm. Wyjmujemy z formy dopiero gdy całkowicie ostygnie, a boki oddzielamy nożem. Kroimy biszkopt wzdłuż na 3 równe części.


    W między czasie przygotowujemy krem: Śmietanę wlewamy do miski i ubijamy na sztywno, dodając małą szczyptę soli. Pod koniec ubijania dodajemy cukier i śmietan fixy. Gdy masa jest gotowa, dodajemy wiórki i lekko mieszamy całość. Krem dzielimy na 3 części.


    Gdy nasze blaty ciasta całkowicie przestygły nasączamy je dokładnie i smarujemy dżemem lub powidłami, na to wykładamy pierwszą warstwę kremu i przykrywamy drugim blatem. Po czym tę czynność powtarzamy. Na to kładziemy trzeci blat i go również nasączamy (dżem już pomijamy), wykładamy ostatnią część kremu na wierzch i po bokach. Dekorujemy wiórkami kokosowymi.

Porady

Biszkopt z tego przepisu urośnie dzięki prawidłowo ubitym białkom. Im więcej pęcherzyków powietrza wtłoczymy do białek podczas ubijania, tym wyższe i bardziej pulchne będzie ciasto. Zarówno w wersji jasnej jak i kakaowej (wystarczy 2-3 łyżki mąki pszennej zastąpić kakao). Wiórki kokosowe do dekoracji można też podpraży na suchej patelni lub wykorzystać do tego świeżego kokosa (wystarczy pociąć obieraczką do warzyw owoc kokosa na cienkie plasterki). Poncz do nasączenia ciasta można też zrobić z: herbaty, kawy, soku owocowego. :).

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować