Tort orzechowy z kremem z białej czekolady i żelką kawową

0 (0 ocen)

  • 8 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Trudny

Ten wspaniały tort miałam zaszczyt wykonać na wyjątkowe urodziny, dla wyjątkowego mężczyzny, który jest towarzyszem mojego życia od wielu lat. I choć co roku staram się obdarować go małym, słodkim tortem, to tym razem chciałam, aby tort był naprawdę wyjątkowy. W końcu tak okrągłe urodziny wymagają specjalnej oprawy. No i jest! Elegancki, męski tort, który łączy w sobie ulubione smaki solenizanta. Pod efektowną dekoracją kryje się puszysty biszkopt, solidnie nasączony alkoholem. Przełożony wspaniałym, mocno orzechowym kremem i frużeliną z czarnej porzeczki. Dodatkową niespodzianką w środku jest aksamitny krem z białej czekolady z żelką kawową, który świetnie wkomponował się w orzechowe smaki. Lekki, nie za słodki, idealny! Rozpieścił podniebienia wszystkich gości.

  • 8 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Trudny

Składniki:

  • Biszkopt

    7 jajek
    127 g mąki tortowej
    45 g mąki ziemniaczanej
    203 g cukru
    szczypta soli

    Krem orzechowy

    500 g serka mascarpone
    500 ml śmietany kremówki *
    150 g posiekanych orzechów włoskich
    100 g gorzkiej czekolady
    100 g czekolady mlecznej
    5 łyżek cukru pudru

    Frużelina z czarnej porzeczki

    500 g czarnej porzeczki **
    6-7 łyżek cukru ***
    2 łyżeczki mąki ziemniaczanej
    3 łyżeczki żelatyny

    Krem z białej czekolady

    250 g białej czekolady
    350 ml śmietany kremówki 36%

    Żelka kawowa

    320 ml wody
    1½-2 łyżki liofilizowanej kawy rozpuszczalnej ****
    2-3 łyżki cukru
    1 ½ łyżki żelatyny

    Nasączenie

    140 ml wody mineralnej niegazowanej
    10 łyżek wódki
    3-4 łyżki soku z cytryny
    2-3 łyżki cukru

    Krem maślany do tynkowania tortu

    350 g masła 82%
    300 g mleka skondensowanego, słodzonego
    barwnik czarny

    Dodatkowo:

    masa czarna
    250 g masy cukrowej białej
    200 g masy cukrowej czarnej
    spray złoty jadalny
    jadalne złoto
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Torty

Tort orzechowy z kremem z białej czekolady i żelką kawową - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Biszkopt

    Białka oddzielamy od żółtek. Do białek dodajemy sól i ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania stopniowo dodajemy cukier, nie przerywając ubijania. Następnie dodajemy kolejno po jednym żółtku, cały czas ubijając. Mąkę tortową i ziemniaczaną łączymy i przesiewamy przez sito. Dodajemy do masy jajecznej i delikatnie, najlepiej przy pomocy szpatułki mieszamy, do połączenia się składników.
    Rant cukierniczy o wymiarach 21 cm układamy na płaskiej blaszce wyłożonej papierem do pieczenia i przekładamy przygotowane ciasto. Wstawiamy piekarnika nagrzanego do 170-180'C i pieczemy przez 45-55 minut. Upieczony biszkopt wyjmujemy z piekarnika i upuszczamy go razem z formą na podłogę z wysokości około 60 cm. Odstawiamy do całkowitego ostygnięcia. Z biszkoptu odcinamy wierzch i kroimy na 4 równe blaty.
  • 2. Krem orzechowy

    Czekoladę dokładnie rozpuszczamy w kąpieli wodnej i odstawiamy do wystudzenia. Serek mascarpone przekładamy do miski, dodajemy cukier i miksujemy. Śmietanę ubijamy na sztywno, delikatnie łączymy z mascarpone. Następnie dodajemy powoli płynną czekoladę o temperaturze pokojowej i delikatnie mieszamy do połączenia się składników. Pod koniec dodajemy orzechy.

    Krem z białej czekolady

    Do rondelka przelewamy śmietanę i dodajemy połamaną czekoladę. Podgrzewamy, cały czas mieszając do momentu, aż czekolada się rozpuści i składniki dobrze połączą się. Pamiętajmy o tym, że śmietanki nie wolno zagotować. Śmietankę studzimy i wstawiamy do lodówki na minimum 12 godzin. Po tym czasie śmietankę ubijamy na najwyższych obrotach miksera do uzyskania gęstego kremu.
  • 3. Frużelina z czarnej porzeczki

    Porzeczki przekładamy do rondelka, dodajemy cukier i podgrzewamy do momentu, aż cukier całkowicie się rozpuści, a porzeczki zmiękną. Porzeczki blendujemy i przecieramy przez sito, aby pozbyć się pestek. Otrzymany mus porzeczkowy ponownie podgrzewamy. Mąkę ziemniaczaną rozprowadzamy w niewielkiej ilości wody i dodajemy do gotujących się owoców. Mieszamy dokładnie, chwilę gotujemy i odstawiamy na bok. Żelatynę rozpuszczamy w 2-3 łyżkach gorącej wody i dodajemy do musu. Mieszamy do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Gotową masę chłodzimy w lodówce, aby stężała.
  • 4. elka kawowa

    W rondelku podgrzewamy wodę, dodajemy cukier oraz kawę. Doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z palnika. Dodajemy żelatynę i mieszamy dokładnie, do całkowitego rozpuszczenia się żelatyny. Przelewamy do formy o wymiarach 20 cm i wstawiamy do lodówki, aby masa stężała. Forma celowo jest ciut mniejsza od wymiarów biszkoptu, aby żelka nie dotykała brzegów.

    Nasączenie

    Do wody dodajemy cukier i mieszamy do rozpuszczenia się cukru. Dodajemy sok z cytryny oraz alkohol. Mieszamy i odstawiamy na bok.
  • 5. Krem maślany do tynkowania tortu

    Masło ucieramy przez 10 minut na najwyższych obrotach miksera do uzyskania puszystej masy. Nie przerywając ucierania, dodajemy powoli (najlepiej partiami) mleko skondensowane. Całość miksujemy przez kolejne 5 minut. Pod koniec zmniejszamy obroty miksera, aby odpowietrzyć krem. Do pozostałego kremu dodajemy odrobinę barwnika spożywczego, aby uzyskać jasny, szary kolor. Mieszamy dokładnie, aby składniki połączyły się. Do małej miseczki odkładamy dwie łyżki kremu i dodajemy czarny barwnik w takiej ilości, aby otrzymać nie co ciemniejszy krem.
  • 6. Przełożenie

    Tort składamy w rancie cukierniczym. Pierwszy blat biszkoptu układamy na podkładzie, nasączamy ponczem. Wykładamy połowę frużeliny porzeczkowej i równomiernie rozprowadzamy, zachowując pół cm odstępu od brzegu. Następnie wykładamy połowę kremu orzechowego. Przykrywamy drugim blatem biszkoptu, który również nasączamy. Biszkopt smarujemy bardzo cienką warstwą kremu z białej czekolady i wykładamy na środek żelkę kawową. W ten sposób żelka będzie stabilnie trzymała się biszkoptu. Na żelkę wykładamy krem z białej czekolady i przykrywamy trzecim blatem biszkoptu. Biszkopt nasączamy, wykładamy resztę frużeliny porzeczkowej oraz pozostały krem orzechowy. Przykrywamy czwartym blatem biszkoptu. Każdą warstwę kremu należy równomiernie rozprowadzić po biszkopcie. Tort w rancie chłodzimy kilkanaście godzin w lodówce, a najlepiej przez całą noc.
    Z dobrze schłodzonego tortu zdejmujemy rant cukierniczy. Tynkujemy równo i dokładnie przygotowanym kremem maślanym. Tort ponownie chłodzimy w lodówce przez kilka godzin. Na koniec dekorujemy.
  • 7. Odnośniki

    * użyłam śmietany double cream 48%
    ** można użyć świeżej jak i mrożonej
    *** można dodać mniej lub więcej. Należy jednak zachować kwaskowy charakter czarnej porzeczki, która świetnie kontrastuje ze słodkim i równoważy smak
    **** przy przygotowaniu żelki możecie odniesć wrażenie, że płyn jest mocno kawowy. Zapewniam jednak, że w połączeniu z kremem z białej czekolady smak kawowy nie jest już tak intensywny
  • 8. Uwagi dodatkowe

    preferuję mniej słodkie torty, dlatego nie sugerujcie się podaną ilością cukru w przepisie na kremy. Podczas przygotowywania kremów warto spróbować, czy ten stopień słodkości Wam odpowiada i jeśli zachodzi taka potrzeba można dosłodzić
    zarówno śmietana, jak i serek mascarpone powinny być schłodzone
    biszkopt piekę w rancie cukierniczym, więc jest na tyle wysoki, że mogę go z powodzeniem przekroić na 4 blaty. Zwykła tortownica jest zbyt niska, aby biszkopt urósł tak wysoki, by otrzymać tyle blatów. Jeśli więc używacie do pieczenia tortownicy, należy upiec dwa biszkopty
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kawa Orzechy

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Pieczenie Podwieczorek

Podobne przepisy

To może cię zainteresować