Tort motyl

4.5 (192 ocen)

  • 2 godz.

Bajeczny tort, na każdą okazję!

  • 2 godz.

Składniki:

  • biszkopt czekoladowy:

    5 jajek
    3/4 szklanki drobnego cukru do wypieków
    2/3 szklanki mąki tortowej
    1/3 szklanki kakao
    50 g gorzkiej czekolady, startej

    1 litr śmietany 30%
    250 g serka mascarpone
    4 łyżki cukru
    cukier waniliowy
    2 łyżeczki żelatyny

    Nasączenie
    Woda
    zapach rumowy
    cukier
    sok z cytryny/kwasek cytrynowy
Wystaw ocenę:

4.5 (192 ocen)

Zobacz również:

Torty Desery

Tort motyl - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Schemat krojenia i ułożenia kawałków ciasta 1. Biszkopt.
    Mąkę i kakao mieszamy i przesiewamy. Białka ubijamy na sztywną pianę. Pod koniec ubijania dodajemy partiami cukier dosłownie łyżka po łyżce. Nadal miksując dodajemy po kolei żółtka. Wsypujemy przesianą mąkę, kakao i czekoladę i bardzo delikatnie mieszamy szpatułką, by piana nie osiadła.
    Tortownicę o średnicy 23 cm wykładamy papierem do pieczenia. Oczywiście sam dół nie smarując niczym boków. Delikatnie przekładamy ciasto. Pieczemy w temperaturze 160 - 170ºC przez około 35 - 40 minut lub do tzw. suchego patyczka.

    Upieczone ciasto wyjmujemy z piekarnika i z wysokości około 60 cm rzucamy je (w tortownicy) na podłogę. Odstawiamy do uchylonego piekarnika do wystudzenia.

    Ciasto kroimy według zamieszczonego schematu. Oprócz tego biszkopt dzielimy na 2-3 warstwy.

    Mieszamy wodę z cukrem, zapachem rumowym i kwaskiem cytrynowym. Doprawiamy to do swojego smaku. Jednak fajnie jest kiedy poncz do ciasta jest bardzo wyrazisty. Czyli i słodki i kwaśny za razem.

    Śmietanę 30% dzielimy na 2 części. 400 ml ubijamy na sztywną pianę, pod koniec dodajemy 1 łyżkę cukru i odrobinę cukru waniliowego. Następnie delikatnie łączymy ja z serkiem mascarpone.

    Chodzi o to, aby każdy kawałek biszkoptu nasączyć, przełożyć masą z bitej śmietany i serka mascarpone, przykryć biszkoptem, nasączyć, posmarować masą... I tak w zależności ile warstw ciasta chcemy mieć.


    Do posmarowania i dekoracji kawałków ciasta ubijamy resztę śmietany z cukrem i cukrem waniliowym. Dodając na sam koniec żelatynę rozrobioną w minimalnej ilości wody i wystudzoną.

    Dowolność dekoracji, sprawia iż możemy da ponieść się wyobraźni. Możemy dodawać barwników spożywczych, obłoży ciasto kolorowymi owocami, lentilkami....

Porady

Może okazać się, że zabraknie nam do dekoracji bitej śmietany. Bo naprawdę sporo jej idzie. Ale łatwiej jest dokupić niż kombinować co zrobić z reszta. Ja robiłam ten tort etapami i układałam gotowe przełożone już kawałki ciasta, smarowałam je bitą śmietaną i takie przenosiłam na tacę. Ale jak komu wygodniej.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Bita śmietana

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Święta Urodziny

Podobne przepisy

To może cię zainteresować