Tort Edwarda Śmigłego-Rydza

0 (0 ocen)

  • 2 godz.
  • Dla 10 osób
  • Średni

Jest to staroświecki tort w przedwojennym stylu o zdecydowanym, korzenno-pomarańczowo-orzechowym smaku. Nadaje się on szczególnie na spotkania rodzinne, czy drobne uroczystości. Tort można schłodzony podać latem, najlepiej jednak smakowałby zimową lub jesienną porą ze względu na jego charakter. Chociaż jest to wypiek skromny, to posiada jednak element dawnej, przedwojennej wytworności.
Przepis na tort jest mieszany i pochodzi częściowo sprzed wojny.

  • 2 godz.
  • Dla 10 osób
  • Średni

Składniki:

  • Biszkopt I:
    128 gram miękkiego masła
    128 gram mielonych migdałów lub mąki migdałowej
    100 gram cukru
    64 gramy mąki
    Połowa tabliczki mlecznej czekolady
    Połowa tabliczki gorzkiej czekolady
    3 jajka
    8 goździków
    1,5 łyżeczki cynamonu
    Biszkopt II:
    50 gram zmielonych orzechów włoskich
    3 jajka
    3 łyżki cukru
    2/3 łyżki mąki ziemniaczanej
    2 łyżki bułki tartej
    Nadzienie i polewa:
    Dowolne orzechy lub migdały
    Pół szklanki Aperolu
    1,5 lub 2 tabliczki dowolnej ciemnej czekolady
    Konfitura pomarańczowasma
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Torty

Tort edwarda śmigłego-rydza - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Na początek przygotować pierwszy biszkopt. W tym celu goździki utrzeć w moździerzu na pył. Pół tabliczki mlecznej i pół tabliczki gorzkiej czekolady rozpuścić w kąpieli wodnej. Oddzielić żółtka od białek . Białka ubić na sztywną pianę i odłożyć. Żółtka utrzeć dokładnie z masłem i cukrem. Dodać stopioną czekoladę, cynamon i sproszkowane goździki. Stopniowo, ciągle miksując, dodać mielone migdały lub mąkę migdałową. Uprzednio ubite białka dodać do masy, następnie dodać mąkę. Ostrożnie, a dokładnie zamieszać łyżką i wylać do małej tortownicy wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia. Piec 35 minut w temperaturze ok. 180 stopni Celsjusza. Upieczony biszkopt ostudzić i przekroić na 2 równe porcje.
  • 2. Następnie przygotować drugi biszkopt. W tym celu ubić białka. Do ubitych białek dokładać stopniowo żółtka i cukier, ciągle miksując. Masę odstawić , po czym dodać zmielone orzechy, bułkę tartą oraz mąkę ziemniaczaną i ostrożnie zamieszać łyżką. Wylać do małej tortownicy wysmarowanej masłem lub wyłożonej papierem do pieczenia, po czym piec 33 minuty w temperaturze ok. 175 stopni Celsjusza. Upieczony biszkopt również ostudzić i przekroić na 2 równe porcje.
  • 3. Tort złożyć w następujący sposób: Biszkopt czekoladowy nasączyć Aperolem w ilości według uznania. Rozsmarować następnie cienką, a równą warstwę konfitury. Przykryć blatem orzechowym, również nasączonym Aperolem, po czym powtórzyć rozsmarowywanie. Położyć następnie drugi biszkopt orzechowy w ten sam sposób. Na koniec położyć nienasączony biszkopt czekoladowy. Resztę czekolady rozpuścić z kilkoma łyżeczkami masła w kąpieli wodnej i ubrać nią boki i wierzch tortu. Ozdobić dowolnie orzechami lub migdałami .

Porady

Biszkopt orzechowy należy rozcinać ostrożnie, może być on bowiem dość łamliwy. Tort najlepiej jest podać nazajutrz po przygotowaniu, gdyż wówczas wszystkie składniki i smaki zdążą się dostatecznie połączyć. W razie braku konfitury pomarańczowej można użyć innej, pamiętając o wymianie Aperolu na inny alkohol harmonizujący się ze smakiem użytej konfitury. W przypadku braku odpowiedniej ilości migdałów lub mąki migdałowej, można zastąpić je proporcjonalnie zwykłą mąką. Chcąc uzyskać tort o mniej korzennym smaku, należy zmniejszyć liczbę goździków i cynamonu. Tort taki wówczas lepiej będzie podać latem.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Czekolada Pomarańcze

Redakcja poleca

REKLAMA

Komentarze

Podobne przepisy

4.47 (147 ocen)

Opublikowany w Magazynie

Zdobywca nagrody

tort drip

To może cię zainteresować