Torcik różany

0 (0 ocen)

Mój pierwszy torcik z użyciem lukru plastycznego - róża przygotowana samodzielnie nadaje szyku i elegancji. Dodatkowo torcik pachnie kwiatami, gdyż do ciasta biszkoptowego dodałam wody różanej,a gotowe spody nasączyłam nalewką z kwiatów czarnego bzu - to prawdziwa kwiatowa słodycz walentynkowa :)

Składniki:

  • Biszkopt różany:
    - 5 jaj
    - 5 łyżek cukru
    - 5 łyżek mąki
    - łyżka wody różanej

    Do nasączenia biszkopta:
    - 100ml przegotowanej letniej wody
    - 2 łyżki ulubionej nalewki ( u mnie z kwiatów czarnego bzu)
    - 2 łyżki rumu

    Krem do przełożenia:
    - 200ml śmietanki kremówki 30%
    - 250g kremowego serka mascarpone
    - 4 łyżki cukru pudru
    - 2 łyżki rumu
    -różowy barwnik spożywczy (lub sok z buraka)

    dodatkowo: 100g białego lukru plastycznego, 50g różowego lukru plastycznego, 20g zielonego lukru plastycznego
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Torty Desery Biszkopty

Torcik różany - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Upieczony biszkopt różany 1. Biszkopt:

    Białka oddzielamy od żółtek. Białka ubijamy sztywno, po czym kolejno dodajemy po łyżce cukru. Gdy masa będzie już szklista, dodajemy po jednym żółtku i ubijamy, aż do uzyskania pęcherzyków powietrza. Na koniec dodajemy łyżkę wody różanej, po czym wsypujemy stopniowo przesianą mąkę, ale już powoli łyżką najlepiej drewnianą, żeby ciasto nie opadło i było dalej ładnie napowietrzone. Tak przygotowaną masę wylewamy do formy wysmarowanej masłem i wysypanej bułką tartą. Pieczemy 35 minut w 180 stopniach C. Po upieczeniu studzimy chwilę w piekarniku, żeby biszkopt nie opadł.
  • kółeczka z biszkopta 2. Biszkopta kroimy na dwa placki. Z każdego wycinamy foremką mniejsze koła tak. Gotowe kółeczka nasączamy obficie. Nie tylko staną się miękkie, ale wzbogaca się bardzo w smak.

    Do nasączenia przygotowuję:
    - 100ml przegotowanej letniej wody
    - 2 łyżki ulubionej nalewki ( u mnie z kwiatów czarnego bzu)
    - 2 łyżki rumu
  • biszkopty przełożone kolorowym kremem 3. Nasączone biszkopty przekładamy dowolnie kremem. Możecie dać go mniej lub więcej, zależy jak bardzo słodki chcecie uzyskać deserek :) Tak przygotowane torciki schładzamy godzinę w lodówce.

    Krem do przełożenia:
    - 200ml śmietanki kremówki 30%
    - 250g kremowego serka mascarpone
    - 4 łyżki cukru pudru
    - 2 łyżki rumu

    W miseczce ubijamy śmietankę na gładką masę. Następnie dodajemy po łyżce mascarpone, cały czas miksując. Na koniec dosypujemy cukier do smaku i dolewamy rum. Gotowy krem rozdzielamy na dwie równe części - jedne barwimy na różowy wesoły kolor :)
  • Układanie lukru plastycznego na torcik 4. Po godzinie wyjmujemy biszkopty z lodówki i przygotowujemy je do ozdobienia lukrem plastycznym. 100g białego lukru plastycznego formujemy delikatnie w rękach, aby stał się bardziej plastyczny. Na stolnicę wysypujemy nieco cukru pudru, żeby lukier się nie przyklejał i dał się swobodnie rozwałkowywać ( ja robiłam to na silikonowej macie), po czym rozwałkowujemy lukier na grubość około 0,5 mm pamiętając, żeby zrobić to z zapasem. Następnie bardzo delikatnie przekładamy rozwałkowany lukier na torcik i formujemy go powoli przyklepując, kierując się ku dołowi. Namiar odcinamy. Pamiętajmy by wszystko robić powoli i dokładnie, gdyż lukier bardzo szybko może się łamać, powodując dziurki. Jednak, gdy zachowamy odpowiednią grubość i zrobimy wszystko powoli nie ma szans, żeby coś zepsuć ;)
  • Łezki stanowiące bazę naszej róży, do nich przylepimy płatki 5. A teraz kolej na naszą piękna różę :)
    Odrywamy spory kawałek kolorowego lukru, po czym wyrabiamy go, podsypując cukrem pudrem. Możemy użyć biały lukier i zabarwić go barwnikiem.

    Na początku formujemy średniej wielkości kulki, które następnie formujemy w łezkę. Od spodu podsypujemy cukrem pudrem i odstawiamy na bok. Łezki będą stanowiły bazę do podczepiania naszych płatków róż.
  • To nasze płatki, z których powstanie róża 6. Teraz przygotujemy płatki.
    Przydatna będzie wykrawaczka, z której z łatwością wytniemy kwiatka. Jeśli nie macie takiej foremki spokojnie możecie powycinać takie listki z lukru nożykiem, bądź po prostu ukręcić małe kuleczki, z których później wystarczy uformować listka. Na końcach każdego płatka przejeżdżamy narzędziem do modelowania zakończonym kuleczką, by płatki ładnie się zaokrągliły i przypominały prawdziwy płatek.
    Tak wykrojone płatki przyczepiamy do wcześniej przygotowanej łezki. Płatki podklejamy jeden pod drugim - gdy przykleimy jeden płatek do połowy wówczas doklejamy kolejny - robimy to tak długo, aż uzyskamy pożądany efekt.
  • Gotowa różyczka 7. Różyczka gotowa! Możemy posypać ją jadalnym pyłkiem, by nadać niepowtarzalny efekt :)
    Smacznych i słodkich walentynek!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Biszkopty Lukier plastyczny

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Walentynki

Podobne przepisy

To może cię zainteresować