Sernik gotowany z czarną porzeczką

0 (0 ocen)

Opublikowany w Magazynie
  • 60 min
  • Więcej niż 10 osób

Sernik gotowany to ciasto, które ja poznałam będąc już dorosłą osobą. Wcześniej nigdy się z nim nie spotkałam. Moja mama to królowa sernika, ale jej specjał to sernik wiedeński i sernik krakowski, czyli wersje pieczone w całości. Nie próbując nawet mierzyć się z niedoścignionym ideałem, poszłam w inny teren, najpierw zbadałam ciasto marchewkowe, następnie to proste ciasto jakim jest sernik gotowany i tak stało się ono moim specjałem. A co?! Trzeba sobie jakoś radzić.

  • 60 min
  • Więcej niż 10 osób

Składniki:

  • 6 jaj
    1/2 szklanki cukru
    3/4 szklanki mąki pszennej
    3 łyżki ciemnego kakao
    1 płaska łyżeczka proszku do pieczenia
    200 g masła
    1/2 szklanki cukru
    3 łyżki miodu
    1 kg twarogu, najlepiej zwarty twaróg z wiaderka
    1/2 szklanki mleka
    3 jaja
    budyń śmietankowy na 3/4 l mleka
    kilka kropel olejku waniliowego
    200 g dżemu, u mnie jest to gęsty dżem z czarnej porzeczki
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Serniki

Sernik gotowany z czarną porzeczką - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Całe jajka ubijamy razem z cukrem na puszystą masę. Masa musi być tak dobrze ubita, aby "pisząc" mieszadłem cyfrę 8, była ona przez chwilę widoczna na ubitej masie.

    Do ubitych jajek z cukrem dodajemy wymieszaną mąkę z kakaem i proszkiem. Dodajemy po troszkę przesianych suchych składników ciągle mieszając. Róbcie to niezwykle delikatnie, aby nie naruszyć struktury pęcherzyków powietrza jakie uniosą to ciasto.

    Gotowe ciasto przelewamy na dużą standardową blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia i pieczemy przez 25 minut w rozgrzanym do 170 stopni C piekarniku.

    Upieczone ciasto zrzucamy z wysokości kolan na podłogę dwa razy, aby nie opadło.

    Po wystudzeniu kroimy na dwa równe blaty.
  • 2. Masło razem z cukrem rozpuszczamy w rondelku. Następnie dodajemy do masła twaróg i olejek waniliowy, dobrze całość mieszamy i podgrzewamy.
    Jaja mieszamy z mlekiem i proszkiem i dodajemy do prawie gotującego się sera. Całość energicznie mieszamy i zagotowujemy. Kiedy zaczną pojawiać się bąbelki, wyłączamy źródło ciepła i dodajemy miód. Odstawiamy do lekkiego przestudzenia.
  • 3. Jeden z blatów umieszczamy z powrotem w blaszce wyłożonej papierem. Papier do pieczenia może być ten sam, na którym ciasto się piekło. Na biszkopt czekoladowy wykładamy nasz sernik, następnie nakładamy dżem owocowy. Ja robiłam to przy pomocy rękawa cukierniczego, ale można poradzić sobie zwykłą łyżeczką układając go punktowo. Rękaw cukierniczy jest o tyle dobry, że nakładamy do niego cały dżem porzeczkowy i robimy kilka pasów wzdłuż dłuższego boku brytfanki. Na tak przygotowany sernik gotowany nakładamy drugą część ciasta i wkładamy do lodówki, żeby stężał, zmiękł i nabrał niesamowitego smaku.

    Przed podaniem ciasto wystarczy oprószyć cukrem pudrem. Jeżeli cukier puder to dla Ciebie zbyt skromnie, polewa czekoladowa też będzie świetnym rozwiązaniem!
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Wielkanoc Wielkanoc

Podobne przepisy

To może cię zainteresować