Ciasto Pijana śliwka

4.18 (267 ocen)

  • 4 godz.
  • Dla 10 osób
  • Średni

Pijana śliwka to ciasto z suszonymi śliwkami w alkoholu z kremem budyniowym, zwieńczone aksamitną czekoladą. Czy to nie brzmi przepysznie? Zobaczcie sprawdzony przepis na ciasto pijana śliwka i odtwórzcie w domu to cudo.

  • 4 godz.
  • Dla 10 osób
  • Średni

Składniki:

  • (na formę 20x30 cm)

    Biszkopt:
    5 małych jajek
    5 łyżek mąki
    5 łyżek cukru
    2 łyżki kakao
    ½ łyżeczki proszku do pieczenia

    Masa budyniowa:
    2,5 szklanki mleka
    1 szklanka cukru pudru
    1 cukier waniliowy
    2 budynie waniliowe bez cukru
    4 żółtka
    1,5 kostki masła
    2 łyżki amaretto
    1 opakowanie suszonych śliwek kalifornijskich

    wiśniówka lub spirytus do namoczenia śliwek

    Polewa czekoladowa:
    1 czekolada mleczna
    1 czekolada gorzka
    100 g masła
    0,5 szklanki kwaśnej śmietany
    1 galaretka wiśniowa
    0,5 szklanki wrzątku do rozpuszczenia galaretki
Wystaw ocenę:

4.18 (267 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Desery

Ciasto pijana śliwka - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Biszkopt:
    Białka ubijamy z cukrem na sztywną pianę, dodajemy żółtka i dalej ubijamy. Następnie dodajemy mąkę z proszkiem do pieczenia oraz kakao i delikatnie mieszamy. Przelewamy do formy wyłożonej papierem do pieczenia, pieczemy około 20 minut w temperaturze 180 °C
  • 2. Masa budyniowa:
    Śliwki moczymy w ciepłej wodzie i alkoholu- ok. 1/3 szklanki (ja moczyłam ok. 4 godzin), 2 szklanki mleka gotujemy z cukrem i cukrem waniliowym, a następnie dodajemy do niego wymieszane z pozostałych 2 szklankach zimnego mleka budynie i żółtka. Gotujemy do uzyskania konsystencji budyniu. Studzimy. Masło ucieramy na puszystą masę, dodajemy do niego po łyżce wystudzonego budyń. Do gotowej masy dodajemy amaretto. Masę rozprowadzamy na biszkopcie, a na niej układamy odsączone śliwki.
  • 3. Polewa czekoladowa:
    Roztapiamy masło, dodajemy do niego pokruszone czekolady i mieszamy do momentu rozpuszczenia czekolady, a następnie dodajemy śmietanę. Galaretkę rozpuszczamy i dodajemy do masy czekoladowej. Studzimy. Lekko tężejącą masą czekoladową polewamy wierzch ciasta.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Śliwki

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Ile piec placek pijana śliwka? 

Biszkopt kakaowy do ciasta pijana śliwka pieczemy około 20 minut w piekarniku rozgrzanym do 180 stopni. Czas pieczenia może się różnić, w zależności od tego jaki mamy piekarnik, dlatego musimy na bieżąco kontrolować sytuację. Orientacyjny czas może się różnić, więc najlepiej po 15-20 minutach lekko uchylić drzwiczki piekarnika i sprawdzić czy ciasto jest już upieczone zwykłym patyczkiem do szaszłyków.

Placek pijana śliwka - jak przechowywać?

Ciasto pijana śliwka, jak wszystkie ciasta z kremem, nie może stać zbyt długo, dlatego najlepiej zjeść je w ciągu 3-4 dni. W tym czasie powinno być przechowywane w lodówce, najlepiej w zamykanym pojemniku. To pyszne ciasto z suszonymi śliwkami moczonymi w alkoholu można też bez problemu zamrozić. 

Ciasto pijana śliwka to przede wszystkim pyszny biszkopt kakaowy. Placek musi być miękki, napowietrzony i delikatny. Jak upiec idealny biszkopt na spód pijanej śliwki? Warto pamiętać o kilku zasadach. Po pierwsze, należy dokładnie ubić białka na sztywną pianę. Kolejny ważny punkt to bardzo delikatne łączenie ubitych białek z resztą składników i dokładne, ale ostrożne ich wymieszanie. Kolejny krok to pieczenie, masę wstawiamy do rozgrzanego już piekarnika, a po upieczeniu nie wyjmujemy od razy, tylko zostawiamy jeszcze na chwilę, aby nie opadło.

Ciasto pijana śliwka - dodatki

Pijana śliwka to przepyszne ciasto, ale można je jeszcze ulepszyć rozmaitymi dodatkami. Co dodać do pijanej śliwki? Fantastycznym połączeniem smakowym jest ciasto pijana śliwka z nutellą albo dodatkowo z nutellą i mascarpone. Kolejną propozycją na urozmaicenie pijanej śliwki są wszelkiego rodzaju orzechy. Do tego ciasta pasują zarówno migdały, pistacje, orzechy laskowe jak i orzechy włoskie. Świetnym dodatkiem, z którym pijana śliwka będzie smakowała wyśmienicie, są również wiórki kokosowe.

Pijana śliwka - z czym podawać? Jeśli chcecie zachwycić swoich gości, podajcie ciasto pijana śliwka z bitą śmietaną lub z gałką lodów. Placek pijana śliwka dobrze komponuje się też z ciepłym sosem karmelowym lub czekoladowym. Aby nieco zrównoważyć słodycz ciasta, najlepiej podać go w towarzystwie filiżanki gorzkiej kawy. Jako że pijana śliwka zawiera w sobie alkohol, można również podać do kawałka ciasta kieliszek czegoś mocniejszego.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować