Nalewka jabłkowa

4 (2 ocen)

  • 10 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Nalewka jabłkowa

  • 10 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 2 kg jabłek *
    2 litry spirytusu nalewkowego 60% **
    800 g cukru ***
    2 laski wanilii
    12 goździków
    16 cm kory cynamonu
    3-4 cytryny
Wystaw ocenę:

4 (2 ocen)

Zobacz również:

Wiśniówka

Nalewka jabłkowa - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Maceracja

    Jabłka dokładnie myjemy, osuszamy i wraz ze skórką i gniazdami nasiennymi kroimy na ósemki. Jabłka przekładamy do dużego słoja, dodajemy gożdziki, wanilię oraz korę cynamonu. Zalewamy alkoholem, zakręcamy szczelnie słoik i odstawiamy w ciemne, suche miejsce na rok. Maceracja jabłka przebiega dość długo, bo jest to twardy owoc. Oczywiście można skrócić czas maceracji do pół roku, ale zapewniam Was, że dłuższa maceracja znacząco wpływa na efekt końcowy.
    Po tym czasie odcedzamy owoce przez gazę, aby pozbyć się pierwszego osadu. Alkohol przelewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Jabłka z powrotem przekładamy do słoja i zasypujemy cukrem. Cukier wydobędzie z owoców resztę aromatu i wyciągnie też znajdujący się w owocach alkohol. Słoik zakręcamy i ponownie odstawiamy w ciepłe, słoneczne miejsce na kilka dni. Codziennie postrząsamy słojem z owocami, aby by cukier się rozpuścił.
    Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru odcedzamy jabłka. Delikatnie odciskamy sok z owoców. Powstały płyn łączymy z wcześniej zlanym alkoholem i dodajemy wyciśnięty sok z cytryn. Ilość soku, jaką należy dodać do nalewki, uzależniona jest od odmiany jabłek i ich kwasowości.
  • 2. Klarowanie

    Nalewkę odstawiamy na około 2-3 tygodnie w ciemne miejsce, aby osad osiadł na dno butelki. Proces ten można przyspieszyć, trzymając nalewkę w chłodnym miejscu np. lodówce. Można także użyć kilku kropel pektoenzymu, który znacznie skróci proces klarowania, nawet do tygodnia. Po tym czasie nalewkę bardzo ostrożnie przenosimy na blat tak, aby nie naruszyć zebranego na dnie osadu.
  • 3. Filtracja

    Istnieje kilka sposobów filtracji. Filtry do kawy, gaza, specjalne worki filtracyjne itp. Wypróbowałam wszystkie metody i uważam, że najlepszym sposobem filtracji nalewek jest czas, wężyk oraz płatki kosmetyczne. I ten sposób dziś przedstawię. Przy pomocy cienkiego silikonowego wężyka ściągamy nalewkę znad osadu. Nalewka powinna być już klarowna, jednak zalecam dodatkową filtrację przez waciki kosmetyczne.
    Jeżeli nie posiadacie wężyka, nalewkę można od razu filtrować przez waciki kosmetyczne. Proces filtracji należy jednak wtedy powtórzyć 2-3 razy, aby uzyskać klarowność nalewki.
  • 4. Maturacja

    Gotową nalewkę rozlewamy do szklanych butelek i odstawiamy w ciemne miejsce. Czas leżakowania to minimum 6 miesięcy, choć zachęcam Was, aby pozostawić nalewkę do maturacji na dłuższy okres. Czas działa na jej korzyść, uzyskuje wtedy pełnię smaku i aromatu.

    Odnośniki

    * do nalewki najlepiej wybrać jabłka lekko kwaśne, nie pryskane
    ** lub 700 ml spirytusu 96% i 1,3 l wódki 40%
    *** cukru można dodać mniej lub więcej. Wszystko zależy od słodkości owoców i Waszego smaku. Lepiej dodać mniej, dosłodzić zawsze zdążycie!

    /

Porady

-owoce do nalewki powinny być dojrzałe, świeże bez uszkodzeń i oznak nadpsucia - jeżeli uznacie, że po zlaniu nalewka jest zbyt mało słodka, owoce można ponownie zasypać odpowiednią ilością cukru, a powstały sok połączyć z alkoholem -z każdej odmiany jabłek wyjdzie inna nalewka, o nieco innym kolorze, smaku i aromacie -do nalewki najlepsze będą jabłka z własnego ogrodu bądź dzikiego sadu, nie pryskane

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Jabłka Alkohol

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Napitki

Podobne przepisy

To może cię zainteresować