Staropolski piernik z nadzieniem różano-śliwkowym

0 (0 ocen)

  • 2 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Średni

Mój staropolski piernik świąteczny. Aromat tego ciasta unosi się w całym domu jeszcze kilka dni po upieczeniu. Jest mnóstwo przepisów na to pyszne ciasto. Oto moja propozycja na ciasto piernikowe, które można upiec 3-4 dni przed świętami, zanim przystąpimy do intensywnych przygotowań świątecznych. Jednak ciasto trzeba przygotować na 4 tygodnie przed pieczeniem, by powoli dojrzewało w chłodnym miejscu.

  • 2 godz.
  • Więcej niż 10 osób
  • Średni

Składniki:

  • 1/2 kg prawdziwego miodu
    2 szklanki cukru
    250 g masła
    1 kg mąki pszennej
    4 jajka
    3 łyżeczki sody oczyszczonej
    1/2 szklanki zimnego mleka
    3-4 torebki przypraw do piernika (bez kakao w składzie)
    1/2 łyżeczki soli
    Polewa czekoladowa:
    3 łyżki kakao
    3 łyżki cukru pudru
    1 duże jajko
    125 g masła
    Do przełożenia placków:
    900 ml słoik domowych powideł śliwkowych
    500 ml słoik konfitury z płatków róży
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Ciasta Piernik

Staropolski piernik z nadzieniem różano-śliwkowym - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Miód, masło, cukier powoli podgrzewamy, aż do rozpuszczenia cukru. Ważne - nie doprowadzamy do zagotowania. Do letniej masy dodajemy stopniowo, wyrabiając łyżką lub ręką, mąkę, jajka, sodę rozpuszczoną w mleku, sól i przyprawy do piernika. Ciasto starannie wyrabiamy, nadajemy mu kształt kuli, wkładamy do garnka, posypujemy mąką, przykrywamy lnianą lub bawełnianą ściereczką - odstawiamy w chłodne miejsce (im dłużej dojrzewa tym lepiej - min. 4 tygodnie). Na noc przed pieczeniem, ciasto przynosimy z chłodu i pozostawiamy w temperaturze pokojowej (łatwiej będzie się wałkować). Blacha 30 x 42 cm. Ciasto dzielimy na 3 części, po rozwałkowaniu pieczemy na blasze w temperaturze 170 stopni przez 15 minut. Zimne placki przekładamy powidłami śliwkowymi wymieszanymi z konfiturą z płatków róży. Wierzch piernika smarujemy polewą czekoladową - jajko, kakao, cukier puder ucieramy na gładką masę. Do masy wlewamy gorące rozpuszczone masło i ponownie wszystko ucieramy aż uzyskamy jednolitą, lśniącą polewę. Gdy polewa zaschnie owijamy piernik folią spożywczą i przechowujemy go w chłodzie.

Porady

Przepis ten wykorzystuję od ponad 30 lat. Piernik zawdzięcza swój kolor przyprawom korzennym i miodowi. W dawnych recepturach nie dodawano kakao do piernika, bo go wtedy jeszcze w Europie nie znano. Bezpośrednio po upieczeniu placki są bardzo twarde, więc łasuchy muszą uważać na zęby. Skruszeją po 3 - 4 dniach. Do ciasta zamiast masła można dodać smalec. Piernik można przełożyć dowolną masą, ale moim zdaniem najsmaczniejszy jest z tradycyjnym przełożeniem z domowej róży i śliwek. Dekorację, lukier, polewę można wykonać w zależności od upodobań.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Piernik

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować