Marynowane rydze

4 (2 ocen)

  • 15 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Poranki pachną już chłodem. W powietrzu unosi się zapach jesieni. Babie lato leniwie snuje się po świecie, łapiąc ostatnie ciepłe promienie słońca. W niedzielne popołudnie wybraliśmy się na leśną włóczęgę we dwoje. Las rozpieszczał aromatem jesiennej wilgoci, świeżością igliwia i balsmiczną wonią żywicy. Zapachniało grzybami. Spod leśnej ściółki wychylały się wstydliwie pomarańczowe kapelusze. Ten widok ucieszył nas niezmiernie, bowiem jak wiadomo, rydze uchodzą wśród grzybiarzy za jedne z najszlachetniejszych i najsmaczniejszych grzybów występujących w lasach. Zwłaszcza te duszone w maśle smakują genialnie! Są przepyszne, bardzo łagodne w smaku o niemal owocowym zapachu. Starsze okazy mają nie co ostrzejszy, pieprzny smak. Idealnie nadają się do marynowania i zapewniam Was, że warto zatrzymać ten smak na dłużej. Zimową porą cudownie jest otworzyć słoiczek z rydzami. To jak spacer po lesie, pełny zapachu lata. Można delektować się bez końca!

  • 15 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 1 kg rydzów
    1 duża cebula
    1,2 litra wody
    1 płaska łyżeczka soli

    Zalewa

    380 ml wody
    150 ml octu spirytusowego 10%
    1-1½ łyżki cukru *
    10 ziaren czarnego pieprzu
    6 ziaren ziela angielskiego
    3 liście laurowe
    ½ łyżki gorczycy
    ½ łyżeczki soli
Wystaw ocenę:

4 (2 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Marynowane rydze - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie

    Słoiki oraz nakrętki dokładnie myjemy i wyparzamy. Zakrętki dodatkowo osuszamy ręcznikiem papierowym.

    Grzyby

    Grzyby przebieramy i oczyszczamy. Cebulę obieramy i kroimy w cienkie piórka. W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia wodę, dodajemy sól i wrzucamy grzyby. Gotujemy krótko, około 3 minut od zagotowania i odcedzamy. Gorące rydze układamy w słoikach.
  • 2. Zalewa

    Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę oraz ziarna pieprzu czarnego. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i gotujemy około 10 minut, aby przyprawy oddały swój smak do zalewy. Na 3 minuty przed końcem gotowania dodajemy cebulę. Pod koniec dodajemy ocet, doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z palnika.
    Słoiki z grzybami zalewamy gorącą zalewą. Grzyby powinny być całkowicie przykryte. Każdy słoik mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Jeśli grzyby, jak i zalewa są gorące, to zakrętki bez problemu powinny się zassać i nie ma potrzeby pasteryzowania ich. Jeśli jednak macie obawy poniżej podaję proces pasteryzacji.
  • 3. Pasteryzacja

    Słoiki umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 120'C i pasteryzujemy przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. Słoiczki z grzybami przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

    Odnośniki

    * ilość cukru należy dostosować do własnych preferencji smakowych

Porady

-do marynowania najlepiej wybrać małe grzybki, będą się ładnie prezentowały w słoiczkach -grzyby nadają się do spożycia po dwóch tygodniach -przepis na tą zalewę można użyć do innych marynowanych grzybów: podgrzybków, borowików czy maślaków po otwarciu słoiki z grzybami przechowujemy w lodówce. Najlepiej spożyć tego samego dnia

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Grzyby Rydze

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować