Marynowane pąki czosnku niedźwiedziego

5 (1 ocen)

  • 11 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Czosnek niedźwiedzi o tej porze roku jest bohaterem w naszej kuchni. Śmiem nawet stwierdzić, że chyba jesteśmy od niego uzależnieni. Dzięki niemu nasz talerz jest zawsze zdrowy, taki wiosenny i kolorowy! W kwietniu z łanów zielonych liści niewinnie już wyglądają pierwsze pąki, które niebawem rozwiną się w piękne białe kwiaty. Wtedy liście czosnku niedźwiedziego nie są już tak aromatyczne i delikatne. Tak więc teraz jest dobry moment na przygotowanie zapasów na zimę. Wszystkie części tej leczniczej rośliny są jadalne - od liści po cebulki, więc wykorzystujemy go na wszelkie możliwe sposoby. Kwiaty czosnku niedźwiedziego można wykorzystać do dekoracji sałatek, ale ich pąki smakują wspaniale! Marynowane pąki mają intensywniejszy i ostrzejszy smak niż same liście. Przypominają marynowaną cebulkę, świetnie udają kapary. Ten lekko pikantny dodatek podkreśli smak sałatki, pasty czy twarożku. Będzie również smaczną dekoracją zupy lub hummusu.

  • 11 min
  • Dla 8 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 150 g pąków czosnku niedźwiedziego
    100 ml octu jabłkowego
    150 wody
    2 łyżki cukru
    1 płaska łyżeczka soli
    1 łyżeczka ziaren pieprzu kolorowego
    1 liść laurowy
Wystaw ocenę:

5 (1 ocen)

Zobacz również:

Przystawki Dodatki

Marynowane pąki czosnku niedźwiedziego - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Pączki czosnku niedźwiedziego, przebieramy, oczyszczamy i ucinamy łodyżki. Małe słoiczki myjemy i wyparzamy wrzątkiem. Napełniamy je pączkami i odstawiamy na bok.
    Do wody dodajemy cukier, pieprz kolorowy, liść laurowy oraz sól. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 3 minuty. Następnie dodajemy ocet jabłkowy i ponownie doprowadzamy do wrzenia. Tak przygotowaną zalewą wypełniamy każdy słoiczek. Od razu mocno zakręcamy, odwracamy słoiczki do góry dnem i odstawiamy do wystudzenia.
    Jeśli chcecie kapary przechować na dłużej, warto je dodatkowo zapasteryzować. Zakręcone słoiki wkładamy do garnka, zalewamy wodą do 3/4 wysokości słoiczków i gotujemy 5-7 minut od zagotowania się wody. Po tym czasie wyjmujemy ostrożnie z wody i odwracamy do góry dnem.
    Smacznego!
  • 2. - marynowane pąki dobre są już na drugi dzień, jednak lepiej jak postoją przynajmniej tydzień- po otwarciu należy przechowywać słoiczek w lodówce do 4 tygodni- zrywamy nierozwinięte pąki
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Czosnek niedźwiedzi

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Polska Gotowanie

Podobne przepisy

To może cię zainteresować