Marynowane opieńki

0 (0 ocen)

  • 40 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Wrzesień na mojej małej wyspie przybrał piękne kolory. W powietrzu czuć już oddech jesieni. Rześkie poranki przeplatają się ze słonecznymi popołudniami. Jest ciepło i przyjemnie. Korzystając z tak pięknej pogody wybraliśmy się do lasu. O każdej porze roku las pachnie inaczej, ale wczesną jesienią pachnie wyjątkowo. Pachnie grzybami! Uwielbiam ten zapach, który zachęca do jesiennych spacerów i poszukiwania grzybów. Długo szukać jednak nie musieliśmy. Jeden zagajnik zrobił robotę. Setki grzybów. Opieńka na opieńce. Mówię Wam, już dawno nie widziałam takiego wysypu! Szczęśliwi, z pełnymi koszami opieniek miodowych wracaliśmy do domu, snując plany, jak wykorzystamy te wartościowe i aromatyczne grzyby. Ich kapelusze są lekko cierpkie, ale przyjemne i intensywnie grzybowe. Twarde i chrupiące, więc idealnie nadają się do marynowania. Długotrwałe leżakowanie w zalewie uwalnia ich wszystkie walory smakowe i zapachowe. Warto więc zrobić kilka słoiczków, aby cieszyć się aromatem leśnych grzybów przez długi czas.

  • 40 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • Składniki

    2 kg opieniek miodowych
    2 litry wody
    1 łyżka octu *
    ½ łyżeczki soli
    1 duża cebula

    Zalewa

    250 ml octu spirytusowego 10%
    750 wody **
    4 liście laurowe
    4 ziarenka ziela angielskiego
    ½ łyżeczki ziaren pieprzu kolorowego ***
    1 łyżeczka ziaren gorczycy
    4 łyżki cukru
    1 łyżka soli
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Marynowane opieńki - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Przygotowanie

    Słoiki oraz nakrętki dokładnie myjemy i wyparzamy. Zakrętki dodatkowo osuszamy ręcznikiem papierowym.

    Grzyby

    Opieńki przebieramy, oczyszczamy i myjemy pod bieżącą wodą. Odcinamy nóżki (marynujemy same kapelusze) Cebulę obieramy i kroimy w cienkie piórka. W dużym garnku doprowadzamy do wrzenia wodę, dodajemy sól oraz ocet w celu zakwaszenia wody, aby grzyby nie traciły koloru i nie ciemniały. Na gotującą się wodę wrzucamy grzyby i gotujemy około 5 minut i odsączamy na sicie.
  • 2. Zalewa

    Do garnka wlewamy wodę, dodajemy cukier, ziele angielskie, liście laurowe, gorczycę oraz ziarna pieprzu czarnego. Doprowadzamy do wrzenia, zmniejszamy moc palnika i gotujemy około 10 minut, aby przyprawy oddały swój smak do zalewy. Na 3 minuty przed końcem gotowania dodajemy cebulę. Pod koniec dodajemy ocet, doprowadzamy do wrzenia i zdejmujemy z palnika.
    Opieńki układamy w słoikach. Na wierzch każdego słoika dodajemy cebulę z zalewy. Grzyby zalewamy gorącą zalewą tak, aby były całkowicie przykryte. Każdy słoik mocno zakręcamy.
  • 3. Pasteryzacja

    Słoiki z grzybami umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 120'C i pasteryzujemy przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. Przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

    Odnośniki

    * można zastąpić kwaskiem cytrynowym lub sokiem z cytryny
    ** dodając 250 ml wody więcej, otrzymacie mniej kwaśną marynatę. Warto więc próbować podczas przygotowywania. Pamiętajcie jednak, że gorąca marynata smakuje inaczej, jest ostrzejsza. Po wystudzeniu łagodnieje
    *** można użyć ziaren czarnego pieprzu
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Opieńki

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Przekąska

Podobne przepisy

To może cię zainteresować