Konfitura z jarzębiny do mięs

0 (0 ocen)

  • 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Jesień zasypuje nas bogactwem owoców dziko rosnących roślin. Jarzębina, berberys, tarnina, rokitnik czy dziki bez - rosną obficie, naturalnie i bez planu. Pięknie dekorują lasy, parki i ogrody, czarując prawdziwą feerią barw. Z tych nietypowych jesiennych darów niewątpliwie warto korzystać. Przetwory z ich owoców mają ciekawy i oryginalny smak, magiczne właściwości i co najważniejsze - są zupełnie za darmo! Można przygotować z nich wspaniałe nalewki, słodkie konfitury i dżemy lub suszyć owoce, aby zimową porą cieszyć się aromatyczną i pyszną herbatą. Konfitura z jarzębiny zdecydowanie zasługuje na uwagę. Ma unikalny i niepowtarzalny smak, który zachwyci koneserów i wielbicieli takich niecodziennych połączeń. Jest wspaniałym dodatkiem smakowym do pieczonych mięs, wędlin czy deski serów. Łyżeczkę tej wspaniałej konfitury można zanurzyć w gorącej herbacie z miodem - wspaniale rozgrzewa i wzmacnia w chłodny, zimowy wieczór. Konfitura ma fantastyczny kolor i smakuje niezwykle oryginalnie. Jest słodka, z lekką nutą jarzębinowej goryczki i ledwo zauważalną kwaskowatością, podkręcona odrobiną brandy dla podkreślenia i wydobycia smaku. Tak właśnie smakuje jesień!

  • 30 min
  • Więcej niż 10 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 1 kg dojrzałej jarzębiny
    800 g cukru białego
    500 g jabłek
    400 g dojrzałych gruszek
    ½ szklanki wody
    4 łyżki brandy *
    1 łyżka startego świeżego korzenia imbiru
    1 łyżeczka płatków chili **
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Konfitura z jarzębiny do mięs - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Słoiki oraz nakrętki dokładnie myjemy i wyparzamy. Zakrętki dodatkowo osuszamy ręcznikiem papierowym.
    Jarzębinę przebieramy, usuwamy wszelkie gałązki. Jeśli jarzębina była zbierana przed przymrozkami, należy ją włożyć do foliowego woreczka i przemrozić w zamrażarce przez 2-3 dni. Przemrożoną jarzębinę przelewamy na durszlaku wrzątkiem i odstawiamy na 10 minut.
  • 2. Jarzębinę przekładamy do rondla lub garnka z grubym dnem, dodajemy cukier oraz wodę i smażymy na małym ogniu około pół godziny, mieszając. W międzyczasie jabłka i gruszki obieramy, usuwamy gniazda nasienne i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy je do gotującej się jarzębiny razem z imbirem. Ja dodawałam je na bieżąco podczas krojenia, aby nie ciemniały. Całość smażymy na małym ogniu bez przykrycia, aż owoce staną się szkliste, jabłka oraz gruszki rozpadną się, a płyn odparuje. Trwa to około 2-3 godzin. Pod koniec smażenia dodajemy brandy. Alkohol świetnie podkreśla smak owoców jarzębiny. Gorącą konfiturę przekładamy do wyparzonych słoików i mocno zakręcamy. Nie ma potrzeby pasteryzacji, ale jeśli jednak macie obawy poniżej podaję proces pasteryzacji.
  • 3. Pasteryzacja

    Słoiki umieszczamy w piekarniku nagrzanym do 120'C i pasteryzujemy przez 20 minut. Po tym czasie wyjmujemy z piekarnika i odstawiamy do wystudzenia. Słoiczki z grzybami przechowujemy w chłodnym i ciemnym miejscu.

    Odnośniki

    * można zastąpić whisky
    ** można dodać więcej lub całkowicie pominąć

Porady

wagę owoców podałam po obraniu owoce jarzębiny zbieramy na przełomie września i października (a najlepiej po przymrozkach), kiedy są dojrzałe i nabiorą czerwonej barwy. Pamiętajcie, aby zbierać jarzębinę z dala od dróg owoców nie należy spożywać na surowo, jarzębina zawiera bowiem kwas parasorbowy, który wywołuje wymioty i biegunkę. Tego ryzyka pozbędziemy się, poddając owoce obróbce termicznej korzystajcie z tych dobrodziejstw natury z umiarem i rozwagą, pamiętając, aby nie ogołocić drzew i nie zahamować ich naturalnego rozwoju. Należy pozostawić też coś dla ptaków

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Jarzębina

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować