Kiełbasa w słoiku ze smalcem i z galaretką

4.35 (226 ocen)

  • 60 min
  • Dla 6 osób

Kiełbasa w słoiku ze smalcem i galaretką jest przepyszna i zdrowa, bo bez konserwantów. A jej smak jest taki jaki pamiętam z dzieciństwa. Przepis na kiełbasę w słoiku mam od wiejskiego masarza. Stąd wiem, jak zrobić kiełbasę w słoiku. Kiełbasa w słoiku ze smalcem i galaretką świetnie nadaje się na kanapki, do prażonej kapusty albo jako dodatek do domowego bigosu. Jeśli zastanawiacie się, jak zrobić domową kiełbasę w słoiku, to ten przepis jest dla was idealny.

  • 60 min
  • Dla 6 osób

Składniki:

  • 1 kg surowego boczku
    1 kg surowej szynki wieprzowej
    1 kg surowej łopatki wieprzowej
    1/2 kg karczku
    główka czosnku
    5 łyżek soli peklowej
    5 łyżek suszonego majeranku lub pęczek świeżego majeranku
    2 łyżki pieprzu świeżo zmielonego
    1 łyżeczka czerwonej łagodnej papryki
    1 1/2 litra wody
    opakowanie żelatyny (na 1 1/2 l płynu)
    2 opakowania smalcu wieprzowego w kostce
Wystaw ocenę:

4.35 (226 ocen)

Zobacz również:

Przetwory

Kiełbasa w słoiku ze smalcem i z galaretką - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Jak zrobić kiełbasę w słoiku? - przepis
    Boczek, szynkę, łopatkę i karczek trzeba zmielić w maszynce o grubych oczkach. Następnie przełożyć do dużej miski (takiej, żeby weszła do lodówki i żeby można było wszystko dobrze wymieszać).

    Kolejnym krokiem jest obranie i przecisnąć przez praskę czosnku, a następnie dodanie do mięsa. Potem należy dodać wszystkie przyprawy, wodę i żelatynę. Wszystkie składniki należy wymieszać. Odstawić do lodówki na 24 godziny. Na drugi dzień jeszcze raz wszystko dobrze wymieszać, nakładać do słoiczków zostawiając tak około 3 cm od góry wolnego miejsca, miejsce to wypełniamy plastrem ok. 1 cm smalcu wieprzowego.

    Na koniec trzeba dobrze zakręcić. Jak długo pasteryzować kiełbasę w słoiku? Kiełbasę należy pasteryzować przez około 3 godziny (w trakcie pasteryzacji, jeśli woda wyparowuje z garnka to uzupełniamy wodą gorącą) i odstawić w garnku na dobę. Na drugi dzień znów kiełbasę w słoiku należy znów pasteryzować. Tym razem przez 2 godziny, a następnie odstawić do całkowitego ostygnięcia. Kiełbasa w słoiku ze smalcem i z galaretką jest gotowa do podania.

Porady

Najlepiej do tej konserwy użyć słoiczki o prostych ściankach tak żeby można było bez problemu wyjąć całą konserwę. Kiełbasa w słoiku będzie również świetnie smakować, gdy doprawimy ją tymiankiem, liściem laurowym, zielem angielskim lub kulkami świeżego, rozmarynu, czarnego pieprzu.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Czosnek Kiełbasa Mięso Smalec

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Aby przygotować kiełbasę w słoiku, dobrze jest nabyć maszynkę do mielenia mięsa o wysokiej mocy i wymiennymi nasadkami. Mieszanie składników na zrobienie kiełbasy w słoiku ułatwi szeroka silikonowa łopatka. Można mieszać za pomocą czystych dłoni, aby lepiej „wyczuć” stopień połączenia. Kiełbasa w słoiku ze smalcem i galaretką ponadto powinna być przygotowana w odpowiednich słoikach. Warto zwracać uwagę, aby nadawały się do pasteryzacji, a nie służyły jedynie do przechowywania żywności. Słoiki do przetworów również znajdą zastosowanie do tych wytrawnych, mięsnych przekąsek. Warto pamiętać, że przepis na kiełbasę w słoiku to świetny sposób na zagospodarowanie mięsa np.: po świniobiciu.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Do spiżarni

Podobne przepisy

To może cię zainteresować