Ketchup z cukinii

4.5 (166 ocen)

Opublikowany w Magazynie
  • 2 godz.
  • Dla 6 osób
  • Średni

W zeszłym roku miałam nadmiar cukinii, więc ketchup przygotowywałam dwa razy. Część rozdałam rodzeństwu, któremu bardzo posmakował.

  • 2 godz.
  • Dla 6 osób
  • Średni

Składniki:

  • 1½ obranej i pozbawionej nasion cukinii
    400g obranej cebuli
    400g dobrej jakości przecieru pomidorowego
    ¾ szklanki octu 10% lub jabłkowego
    1½ szklanki cukru
    2 łyżki soli
    1 łyżka słodkiej papryki
    ½ łyżki ostrej papryki
    1 łyżeczka bazylii suszonej (można dodać kilka listków świeżej)
    ½ łyżeczki suszonego tymianku
    ½ łyżeczki suszonego oregano
Wystaw ocenę:

4.5 (166 ocen)

Zobacz również:

Przetwory Ketchupy

Ketchup z cukinii - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Cebulę oraz cukinię ścieramy na tarce o grubych oczkach. Zasypujemy solą i odstawiamy na noc w chłodne miejsce. Nazajutrz część wody odlewamy, ale bez specjalnego wyciskania i przekładamy do garnka- najlepiej z grubym dnem i nie emaliowanego, bo lubi się przypalić). Gotujemy przez ok 40 minut często mieszając. Po tym czasie dodajemy ocet oraz cukier. Ponownie gotujemy, nie przerywając mieszania przez 15 minut. Ostatnim etapem jest dodanie przecieru pomidorowego oraz odmierzonych przypraw: papryki słodkiej oraz ostrej, bazylii, oregano i tymianku. Nadal mieszając gotujemy przez 10 minut. Gotowy ketchup miksujemy blenderem aż do uzyskania odpowiedniej konsystencji. Przed nałożeniem do słoiczków warto go spróbować (tylko nie oparzyć języka!) i ewentualnie doprawić do smaku.

    Pasteryzacja:

    Pasteryzujemy 10 minut od momentu zagotowania, metodą „na mokro”: na dnie dużego garnka układamy np. ścierkę, wkładamy słoiczki (podobnej wielkości) i zalewamy wodą do ¾ ich wysokości. Gotowe przetwory wyciągamy na ściereczkę BEZ ODWRACANIA! Kilka razy zdarzyło mi się pasteryzować i po wyciągnięciu odwrócić do góry dnem. Odkąd na suficie w mojej kuchni pojawiło się leczo- już tak nie robię. Nie dość, że wszystko i tak pięknie trzyma, to jeszcze nie mam ryzyka, że gorące przetwory poparzą mnie lub moje dzieci.

    Przetwory możemy także spasteryzować w piekarniku układając gorące słoiczki w zimnym piekarniku, ustawiając temperaturę ok 120⁰C i trzymając je ok 40 minut we włączonym, a następnie pozostawiając w wyłączonym piekarniku aż do całkowitego wystudzenia. U mnie jednak ten sposób nie zawsze się sprawdził, często mimo pasteryzacji na wierzchu pojawiała się pleśń po jakimś czasie i właśnie w tych słoiczkach, które były pasteryzowane w ten sposób. Może zbieg okoliczności, nie wiem, ale przerzuciłam się jednak na starą, sprawdzoną metodę ;)
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Cukinia Ketchup Warzywa

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować