32 sałatki z kurczakiem
Sałatki z kurczakiem to pożywny obiad na...
W ten sposób przygotowany i pieczony indyk jest bardzo kruchy, aromatyczny i soczysty. Mięso samo odchodzi od kości. Zawsze się udaje, nawet dopiero raczkującym w kuchni. Piekę go na każde święta i na większe uroczystości rodzinne. Indyk pieczony jest przepyszny!
Indyk pieczony w całości
Przepis na indyka pieczonego wygląda na skomplikowany, ale w gruncie rzeczy nie jest aż tak trudny. Wymaga jednak nieco czasu i pracy. Pieczony indyk kojarzyć może nam się ze Stanami Zjednoczonymi – to tam właśnie jest serwowany jako główne danie podczas święta dziękczynienia. Indyk pieczony to jednak także doskonała potrawa na rodzinny obiad bez okazji.
Indyka najlepiej upiec w specjalnym garnku do pieczenia tego ptaka. Jeśli jednak nie mamy takiego garnka, można wykorzystać zwykłe naczynie żaroodporne. Dobrze jednak, aby było nieco większe, ponieważ indyk zazwyczaj jest dość duży. W sklepach znajdziemy naczynia z grubego szkła, jak i ceramiczne. Obydwa rodzaje są równie dobre, ale ceramiczne zwykle lepiej wyglądają – możemy podać w nich indyka bezpośrednio na stół i pokroić przy gościach.
Ile piec indyka? Indyka pieczemy przez kilka godzin, nie zapominając o częstym polewaniu mięsa masłem. Warto co jakiś czas sprawdzać, czy mięso jest upieczone. Kupując indyka do pieczenia wybierzmy raczej mniejszą sztukę – mięso będzie po prostu smaczniejsze. Jak przyprawić indyka do pieczenia? Mięso warto zamarynować, dzięki czemu przejdzie smakiem i aromatem przypraw i istnieje mniejsza szansa, że będzie zbyt suche. Poza tym skórę indyka warto natrzeć czosnkiem, solą i pieprzem, a także ulubionymi przyprawami, takimi jak na przykład słodka papryka.
W przypadku pieczonego indyka, musimy zwrócić uwagę, by nie przesuszyć mięsa. Mięso indyka jest delikatne i zawiera małą ilość tłuszczu, łatwo więc wysuszyć je podczas pieczenia na wiór. Jak temu zapobiec? Przede wszystkim przez odpowiednie ułożenie indyka w naczyniu, tak aby piersi indyka znajdowały się na dole. Poza tym indyka przykrywamy w pierwszej fazie pieczenia folią aluminiową, a później polewamy go masłem. To sprawi, że mięso będzie soczyste i pyszne.
W naszym przepisie stawiamy na indyka faszerowanego. Do farszu wykorzystujemy między innymi suszone śliwki i jabłka oraz bułkę tartą. Do farszu można także użyć namoczony czerstwy chleb – to dobry sposób na wykorzystanie resztek. Farsz może być również mięsny. Indyk pieczony w całości bez nadzienia też będzie smaczny. Możemy zamiast farszu dodać pieczone warzywa obok mięsa.
Indyk pieczony jeśli jest odpowiednio przygotowany, jest naprawdę smaczny. Mięso będzie soczyste i pachnące przyprawami, a skórka chrupiąca.
Porady
My nie jedliśmy farszu, służył on tylko do nadania odpowiedniego smaku podczas pieczenia.
Dodane przez: Cafe Babilon_Laura
Indyk pieczony w góralskiej marynacie.
Komentarze