iasto karmelowe

0 (0 ocen)

Słodkie ciasto karmelowe na święta i nie tylko. Dokładniej jest to: kruche ciasto, dżem porzeczkowy, piana z białek, orzechy włoskie, płatki migdałów i masa karmelowa (inaczej krówkowa lub kajmakowa).

Składniki:



  • KRUCHE CIASTO
    2 i 1/2 szklanki mąki
    20 dag margaryny (lub masła)
    1/2 szklanki cukru pudru
    5 żółtek
    2 łyżeczki płaskie proszku do pieczenia

    40 dag dżemu z czarnej porzeczki do smarowania

    PIANA
    5 białek
    5 łyżek drobnego cukru
    1 łyżeczka mąki ziemniaczanej

    10 dag orzechów włoskich
    10 dag płatków migdałowych

    DO PRZEŁOŻENIA
    gotowy karmel w puszce (40 dag lub więcej)
Wystaw ocenę:

0 (0 ocen)

Zobacz również:

Kruche ciasto Desery Dżemy

Iasto karmelowe - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Kruche ciasto: Przygotować prostokątną blaszkę (25x33 cm) i wyłożyć ją papierem do pieczenia.

    Mąkę wymieszać z proszkiem do pieczenia, dodać margarynę i posiekać nożem. Dodać cukier puder i żółtka. Zagnieść kruche ciasto. Podzielić na pół. Jedną część ciasta rozwałkować i przełożyć na spód blaszki.
    Piana: Białka ubić ze szczyptą soli na sztywną pianę. Następnie cały czas ubijając dodawać stopniowo cukier i dalej ubijać. Na koniec dodać mąkę ziemniaczaną i delikatnie wymieszać.

    Uwaga! Jeśli nie mamy dwóch takich samych foremek, wtedy najlepiej wszystkie składniki na pianę podzielić na pół i przygotować pianę (na jedno i drugie ciasto) bezpośrednio przed pieczeniem.
    Pieczenie: Na kruche ciasto posmarować połowę dżemu porzeczkowego, na dżem wyłożyć połowę ubitej piany, a na pianę posypać połowę pokruszonych orzechów włoskich i połowę płatków z migdałów. Piec w temperaturze 175 stopni C przez 25 minut.

    Tak samo postąpić z drugą częścią ciasta. Oba placki ostudzić.
    Przekładanie: Gotowe, ostudzone placki przełożyć podgrzanym gorącym karmelem (inaczej masą kajmakową, krówkową). Wierzch ciasta lekko docisnąć. Ciasto schłodzić w lodówce, nalepiej przez całą noc.

Porady

Na pianę, oprócz orzechów i płatków migdałowych, możemy posypać również rodzynki. Ciasto najlepiej przekładać w foremce, wtedy będzie lepiej się trzymało. Do przełożenia ciasta możemy użyć więcej karmelu (jeśli lubimy bardzo słodkie ciasta, tak jak na zdjęciach: do połowy porcji - użyłam 40 dag karmelu). Zamiast gotowego karmelu można użyć mleka skondensowanego słodkiego (trzeba je najpierw gotować na wolnym ogniu przez 3 godziny).

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Redakcja poleca

REKLAMA

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Podobne przepisy

To może cię zainteresować