Góralska kwaśnica

4.5 (172 ocen)

  • 45 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

To nic innego jak góralski kapuśniak, tradycyjne danie kuchni polskiej góralskiej. Z górami mam mało wspólnego, ale kwaśnica to zdecydowanie moje smaki. Idealna zupa w okresie jesienno – zimowym. Zupa gotowana jest na wywarze z żeberek surowych i wędzonych, oczywiście główny składnik to kapusta kiszona, spożywana zwykle jest z ziemniakami lub chlebem. Dobra kwaśnica powinna być bardzo kwaśna. Zupa sama w sobie jest syta, smaczna i rozgrzewająca. Kapusta kiszona o tej porze roku to prawdziwa skarbnica zdrowia. Samo przygotowanie takiej zupy nie jest trudne, wystarczy dokładać po kolei wszystkie składniki, pilnując czasu gotowania, a jak postoi, smaki na drugi dzień dobrze się przegryzą to jest dopiero smaczek…

  • 45 min
  • Dla 6 osób
  • Łatwy

Składniki:

  • 2,5 litra wody
    ok. 1 kg żeberek surowych
    ok. 500 g żeberek wędzonych
    400 g boczku wiejskiego
    5 szt. suszonych grzybów – opcjonalnie
    3 ząbki czosnku
    ok. 1 kg ziemniaków
    500 g kiszonej kapusty
    0,5 szkl. soku z kiszonej kapusty – do smaku i oczywiście opcjonalnie
    sól – do smaku
    pieprz prawdziwy mielony – do smaku
    2 łyżki majeranku
    1 łyżeczka kminku
    3 listki laurowe
    3 ziarenka ziela angielskiego
Wystaw ocenę:

4.5 (172 ocen)

Zobacz również:

Zupy Kwaśnica Kapusta kiszona

Góralska kwaśnica - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • 1. Surowe żeberka opłukać pod bieżącym strumieniem wody i pokroić na mniejsze części. Wrzucić do garnka i zalać zimną wodą, doprowadzić do wrzenia, zebrać szumy, osolić i gotować na małym ogniu ok. 40 min. pod przykryciem.
    Wędzone żeberka podzielić na mniejsze części i dodać do wywaru. Boczek pokroić w kostkę i również dodać do w zupy. Boczek można podsmażyć na patelni i wtedy dodać, to już kto jak woli i lubi. Wrzucić listki i ziele angielskie, obrany czosnek oraz kminek i doprawić pieprzem do smaku ( to jest też odpowiedni moment, żeby dodać suszone grzyby ). Gotować ok. 20 min. pod przykryciem.
    Następnie dodać obrane i pokrojone na mniejsze kawałki ziemniaki, gotować przez 15 min. Na sam koniec dodać kiszoną kapustę. Można odcisnąć z nadmiaru soku, ja jednak nigdy tego nie robię a nawet dolewam osobno sok z kiszonej kapusty dla lepszego smaku. Im kapusta kwaśniejsza tym zupa lepsza. Wsypać suszony majeranek i całość gotować jeszcze 15 – 20 min. żeby mięso i kapusta były miękkie.

Porady

Ja osobiście nie przepadam za kminkiem, więc pominęłam.

Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kapusta kiszona Wieprzowina Żeberka

Notka redakcyjna

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Podobne przepisy

To może cię zainteresować