Forszmak lubelski

4.46 (147 ocen)

  • 1 godz. 30 min
  • Dla 4 osób

Forszmak lubelski to klasyczne danie regionalne. Tradycyjne i popularne na Lubelszczyźnie danie jest rodzajem gulaszu z dodatkiem ogórków kiszonych. Często można spotkać wersje z pieczarkami i kolorową papryką. U nas dziś forszmak lubelski w wersji "podstawowej". Ta sycąca potrawa może być wspaniałym obiadem lub pożywną kolacją. Sprawdźcie przepis na forszmak lubelski.

  • 1 godz. 30 min
  • Dla 4 osób

Składniki:

  • 500 g karkówki wieprzowej
    200 g kiełbasy wędzonej
    3 ogórki kiszone
    cebula
    ząbek czosnku
    1 l bulionu warzywnego
    2 liście laurowe
    kilka ziaren ziela angielskiego
    100 ml przecieru pomidorowego
    3 łyżki oleju
    łyżka mąki
    sól ,pieprz
Wystaw ocenę:

4.46 (147 ocen)

Zobacz również:

Dania główne

Forszmak lubelski - jak zrobić?
Sposób przygotowania:

  • Forszmak lubelski 1. Mięso kroimy w paski i smażymy na dwóch łyżkach oleju.
  • Forszmak lubelski 2. Kiełbasę kroimy w kostkę.
  • Forszmak lubelski 3. Cebulę kroimy w piórka.
  • Forszmak lubelski 4. Ogórki obieramy i kroimy w kostkę.
  • Forszmak lubelski 5. Kiełbasę ,cebulę wrzucamy do mięsa ,smażymy aż cebula się zeszkli. Zalewamy bulionem ,dodajemy liście laurowe i ziele angielskie ,zagotowujemy i dusimy 45 min na małym ogniu.
  • Forszmak lubelski 6. Następnie dodajemy ogórki ,przecier pomidorowy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Dusimy jeszcze 15 min.
  • Forszmak lubelski 7. Z pozostałej oliwy sporządzamy zasmażkę ,rozprowadzamy odrobiną wody i dodajemy do całości ,dokładnie mieszamy i doprawiamy do smaku solą ,pieprzem. Zagotowujemy i zdejmujemy z ognia.
Dodaj do książki kucharskiej Więcej przepisów autora

Zdjęcia dania dodane przez innych użytkowników

Sprawdź dania, które zawierają też:

Kiszone ogórki

Redakcja poleca

REKLAMA

Notka redakcyjna

Forszmak – przepis oryginalny

Forszmak – co to takiego? Słowo może brzmi egzotycznie, ale to typowe polskie danie regionalne. Forszmak lubelski to gulasz, którego charakterystyczną cechą jest dodatek przecieru pomidorowego i ogórków kiszonych. Dodatek ogórków sprawia, że danie ma specyficzny kwaskowy smak. Jeśli lubicie kwaśne potrawy, możecie zwiększyć kwaśność forszmaku dodając do niego jeszcze nieco wody z kiszonych ogórków. 

Forszmak lubelski zazwyczaj zawiera kiełbasę lub boczek. Wynika to z faktu, że dodają one daniu smaku przez tłuszcz. Forszmak klasycznie jest daniem mięsnym, ale możecie spróbować zrobić go także w wersji wegetariańskiej. Dodajcie do niego więcej warzyw, na przykład cukinię czy paprykę.

Jak zrobić dobry forszmak?

Przepis na forszmak zakłada, że gulasz zagęszczamy przy pomocy zasmażki. Jeśli tego nie zrobicie będzie miał konsystencję zupy. Forszmak najlepiej przygotować w szerokim garnku z grubym dnem lub w patelni z wysokim brzegiem. Chodzi o to, że dodajemy do dania sporo różnych składników, które potem musimy jeszcze dokładnie wymieszać – nie chcemy, żeby w trakcie tej czynności wypadały z patelni. Warto kupić większą patelnię, zwłaszcza jeśli często przygotowujecie podobne dania. Forszmak lubelski to typowe danie jednogarnkowe, takie jak choćby fasolka po bretońsku czy strogonow.

Forszmak lubelski możemy podawać z kaszą, ryżem czy po prostu chlebem. Pyszne będą też do niego drobne kluseczki ziemniaczane.

Inne przepisy tego użytkownika

Komentarze

Zobacz inne z:

Obiad Kolacja

Podobne przepisy

To może cię zainteresować